Jump to content

Hitler'in Özellikleri


sessiz nehir

Önerilen Mesajlar

Hitler'in genel olarak ele alınan en önemli özelliği insanları çabuk etkileyebiliyor olmasıydı. Bu, nasyonal sosyalizm propagandasıyla birleştirilerek halka sunuluyordu. Hitler'in üstün bir insan olduğu lanse ediliyor, konuşmalarındaki tavırlarıyla bunu, onu dinleyen kitleye hissettirmeye çalışıyordu. Çoğu NSDAP yöneticisinin onu saplantılı bir biçimde benimsemesi ve bu yöneticilerin halkla bir araya geldiklerinde kendi iç yapılarının Hitler'e bağımlı olduğunu bariz şekilde göstermesi yapılan propagandanın etkilerindedir. Nazi Almanyası Hava Kuvvetleri Komutanı olan Hermann Göring, Hitler için şöyle demiştir: Vicdansızım ben. Benim vicdanım Adolf Hitler'dir.

 

200px-Hitler-4.png

Hitler'in Nürnberg’te çekilmiş bu resmi, vücut dilini kullanmasına örnektir. Mitinglerde halkı etkilemek için bu yolu sürekli kullanıyordu.

 

 

200px-Bundesarchiv_Bild_102-10460%2C_Adolf_Hitler%2C_Rednerposen.jpg

Mimik ve jestlerini ustaca kullanan Hitler, konuşmalarında hangi hareketleri yapacağına saatlerce çalışır ve bunları fotoğraflarla kayıt altına alırdı.

 

 

 

Hitler, mücadeleci bir kişilik sergilemeye çalışıyor ve üstün niteliklere sahipmiş izlenimi vermek için vücut dilini etkin bir biçimde kullanıyordu. Sert bakışlar, ani hareketler ve uzun konuşmalar propaganda amacı ile yapılan ayrıntılardı. Kendisini yanılmaz, hata yapmaz bir lider olarak göstermeye çalışıyor, eskiden savunduğu görüşleri halen sıkı sıkıya savunduğunu belirtiyordu. Goebbels onun için şöyle demiştir: Führer hiç değişmez. Çocukken nasılsa şimdi de öyledir.

Saplantılarla dolu hayatında sanata çok önem vermiş, özellikle resim konusunda kendisini otorite olarak kabul etmiştir. Annesinin ölümünden sonra sulu boya resimler yaparak otel odalarında yaşadığı biliniyor, kazandığı parayla müzeleri geziyor, umarsızca parasını tüketiyordu.

Opera müziğine saplantılı derecede hayrandı. Gençliğiyle ilgili anılarında anlatmış olduğuna göre, harçlığının bir kısmını düzenli aralıklarla operaya gitmek için kullanmaktaydı. Alman opera bestecisi Richard Wagner'a tutkuyla bağlıydı. Hitler’in Wagner takıntısı 12 yaşında başladı. Besteci, onun üzerinde oldukça etkili olmuştu. Adolf Hitler, kitabı Kavgam’ın ilk bölümünde şöyle yazmıştı: 12 yaşıma geldiğimde, hayatımdaki ilk operayı gördüm, Lohengrin. Bir anda bağımlısı oldum. Bavyera Ustası (Richard Wagner) için olan gençlik coşkum sınır tanımıyordu.

Ölümsüzlük hissi Hitler'in başka bir saplantısıdır. Bu fikre, ondan önce doğan kardeşlerinin ölmüş olması yüzünden kapılmış olabilir. Diğerleri ölürken kendisinin hayatta kalması özel olduğu hissini uyandırmıştır. Kendisini ilahi koruma altında görmesini sağlayan dayanaklardan biri de I. Dünya Savaşı'nda cephedeyken içinden bir sesin yerinden kalkıp başka bir yere gitmesini söylemesidir. Bu içsel sesten sonra bir bombanın terk ettiği cepheye düşmesi ve oradaki arkadaşlarının ölmesi inandığı düşünceyi saplantılı hale getirmesine sebep olmuştur.Hitler'e 42 kez suikast girişiminde bulunulmuştur.

 

HİTLERİN PSİKOLOJİK YAPISI

 

30 Nisan 1945'te, Sovyet tankları Berlin'i dövmeye başladığı sıralarda Hitler, Berlin'deki sığınağında ağzına dayadığı silahtan çıkan tek kurşun ile beynini dağıtıyor, kendisi ile beraber milyonlarca ölü insanı da arkasında bırakarak bu dünyadan ayrılıyordu. Tek bir kurşun ile bin yıllık "3. Reich İmparatorluğu" hayali de böylece tarihe karışıyordu...

 

Müttefiklerin Berlin'e ilk önce ulaşma yarışını kazanan efsanevi Rus general Zhukov, aslında Hitler'in intihar edeceğini biliyordu. Zira 1943 yılında, Barbarossa Harekatı'nın başladığı haberi tüm Avrupa'da duyulduğu sıralarda müttefik kuvvetler, Hitler'in zihni yapısını incelemişlerdi. Birçok profesörün yaptığı bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan; Hitler'in bu savaşı kaybetmesi durumunda intihar edeceği idi.

Hitler'in beyin kıvrımlarını inceleyen iki önemli bilim adamı mevcut; birincisi Harvard Psikoloji Kliniği Direktörü Dr. Henry A. Murray, ikincisi ise Psikanalist Walter C. Langer idi.

Hitler'in psikolojik yapısını nceleyen ilk bilim adamı, Harvardlı Dr. Murray idi. Dr. Murray'in işi oldukça zordu; zira kendisinden milyonlarca km ötede ve taş betonlar arasındaki bir sığınakta yaşantısını sürdüren bir adamın psikolojik analizini çıkaracaktı. O da, Hitler ile ilgili bulduğu tüm 2. el kaynaklardan fikir yürütmeye başladı.

Hitler'in aile ve kütük bilgilerini, okul ve ordu kayıtlarını, el yazılarını, Amerikan istihbarat servislerinin topladığı bilgileri ve belgeleri, hakkında yazılmış biyografileri topladı ve psikolojinin temellerinden olan "ihtiyaçlar teorisi" ile harmanlayarak, Hitler'in herhangi bir mağlubiyette silahı kafasına götüreceği sonucuna vardı. Dr. Murray, Hitler'e "counteractive narcism" diyordu; yani herhangi bir hakaret, aşağılanma veya ezilme ile dürtülenen bir kişiliği vardı. Çevresindekileri ezmeye ve küçük düşürmeye yönelik bir psikolojisi vardı; adeta etrafına diş biliyordu. Eleştiriye tahammülü yoktu, sürekli gözlerin kendisinde olmasını ve her zaman kendisinden söz edilmesini istiyordu. Şaka kaldırmıyor, çevresindekileri aşağılıyor ve hiçbir zaman takdir etmiyordu. Hepsinden önemlisi; suça meyilli bir psikopat olması, onu karşı konulmaz bir kişiliğe sahip olmasını sağlıyordu. O, narsist bir psikopattı!

Dr. Murray, hastası Hitler ile ilgili şöyle diyordu;

"Hitler, ezik bir gençlik yaşadı. Babası tarafından tacize uğradı. Mimar olmak istedi, başaramadı. Opera sanatçısı olmak istedi, sesini beğenmediler. Resme meraklıydı, ama Viyana Güzel Sanatlar Akademisi'nin yüksek duvarlarını geçemedi. Hâlen bile birçok tarihçi burada kendisine haksızlık edildiğini düşünür, zira resimleri oldukça başarılıdır. Bu başarısızlıklar, Hitler'in psikolojisini paramparça edecekti. Kendine göre; neye el attıysa, ne olmak istediyse, her zaman kendisinin önüne geçen Yahudiler vardı. Kendisi sefalet ve fakirlik içerisinde yaşıyor, ancak yahudiler tüm bunları umursamazmışcasına zevk içerisinde yaşantılarını devam ettiriyorlardı. Babası da Yahudileri sevmezdi; ayrıca hiçbir zaman Adolf'u yaptıklarından dolayı takdir etmemişti. Hitler de ilerleyen süreçte babasını örnek alacaktı; hatta resimlerde dahi babası gibi poz vermeye çalışacaktı. Babasına karşı olan borcunu, ancak Yahudileri ortadan kaldırarak ödeyebileceğini düşünüyordu. İpleri eline aldığında ise, bu hayallerini tek tek yapmaya başlayacaktı. Orduda, bir çatışmada yaralanmasına rağmen onbaşılıktan yukarıya çıkamadı. Tüm bu aşağılık kompleksi, kriz dönemi Almanya'sında kendini dışa vurdu. NSDAP'ın ateşleyici füzesi Hitler, bu nefretini Nazizm olarak kalıba döktü."

Hitler de Yahudiler hakkındaki görüşlerini saklamıyordu. Hatta bir röportajda kendisine sorulan Yahudilerle ilgili bir soruya; "Ne zaman bir tiyatro gösterisi, bir müzik abartılsa Yahudi yapımı bir şey olduğunu görüyordum. Bunu abartanlar da Yahudilerdi. Bir çok alanı ele geçirdikleri için tüm alanlarda birbirlerini kayırıyorlardı. Güzel bir Alman yapıtı 10 üzerinden 5 alamazken Yahudi yapıtları 10 alıyordu. Bu yüzden bir anti-semitist olmaya karar verdim." diye yanıt verecekti.

Hitler'in zihni yapısını inceleyen bir diğer psikanalist, Walter C. Langer idi. Winston Churchill'in emri ile 11 bin belgeyi tarayarak Hitler'in psikolojisini ölçen Walter, bu çalışmasını "The Mind of Hitler / The Secret Wartime Report" (Hitler'in Zihni / Gizli Savaş Raporu) isimli projesinde sunmuştu. Dr. Langer, Hitler'in herhangi bir savaş yenilgisinde yapabileceklerini araştırmış ve o da Hitler'in intihar edeceği sonucuna varmıştı. Hitler ölümden korkuyordu, ancak onun hastalıklı ruh yapısı, onu öldürmeyi başarabilirdi. İnsanların üzerinde etki bırakmayı çok iyi başarıyordu; ölüm olgusunu da bu amaçla kullanabilirdi. Dr. Langer'a göre, cesedinin yakılmasını emrederek o dönemin yerleşik inançlarını da kendisine göre protesto etmişti.

Hitler hakkında yapılan bu araştırmalar, tüm müttefik devletlere dağıtıldı ve savaşın bitmesi için Berlin'e girişin şart olduğu bildirildi. Hitler, yaptıklarıyla ve hâlen doğru düzgün çözülemeyen psikolojik yapısı ile, adeta kapalı bir kutu niteliğinde...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...