Jump to content

'Borsayı İslami Kurallara Uygun Yapıda Yeniden Oluşturacak Model Geliştirmeliyiz'


sessiz nehir

Önerilen Mesajlar

09/09/2015 17:37Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Talat Ulussever, "Sadece İslami kurallara uygun hisse senetlerinin veya sukukların işlem gördüğü bir borsacılık yerine, tüm borsa faaliyetlerinin İslami kurallara daha uygun bir yapıda yeniden oluşturulacağı bir mekanizma, bir model geliştirmeliyiz" diye konuştu.

 

 

fft107_mf5760766.Jpeg

 

İSTANBUL - Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Talat Ulussever, "Sadece İslami kurallara uygun hisse senetlerinin veya sukukların işlem gördüğü bir borsacılık yerine, tüm borsa faaliyetlerinin İslami kurallara daha uygun bir yapıda yeniden oluşturulacağı bir mekanizma, bir model geliştirmeliyiz" diye konuştu.Anadolu Ajansı'nın (AA) Medya Ortağı olduğu, Dünya Bankası Küresel İslami Finans Geliştirme Merkezi (GIFDC), Borsa İstanbul, İslam Kalkınma Bankası (IDB), İslami Araştırma ve Eğitim Merkezi (IRTI) ve Guidance Financial Group birliğiyle düzenlenen "İslami Ekonomi ve Finans 2015 Sempozyumu" başladı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile açılan sempozyum, Dünya Bankası Global İslami Finans Araştırmaları Merkezi'nden Zamir İkbal ile Boğaziçi Üniversitesi Finans Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Ali Coşkun'un selamlama konuşması ile devam etti.

YÜKSEK BOYUTLARDAKİ BORÇLANMA KRİZE SEBEP

Ardından söz alan Ulussever, yaşanan son küresel finansal krizin nedenlerinin 2008 yılından bu yana hem akademik çevrelerde hem de piyasalar tarafından tartışılmaya devam edildiğini, genel görüşün finansal piyasalara ilişkin düzenleme ve denetleme eksikliklerinin krizin ana nedeni olduğunu dile getirdi. Büyük resme bakıldığında son 300-400 yıldır yaşanan tüm ekonomik ve finansal krizlerin temel nedeninin yüksek boyutlardaki borçlanma ve kaldıraca dayalı ürünler ile bağlantılı olduğunu aktaran Ulussever, "Hem küresel hem de ülkeler boyutundaki finansal krizlerin son 40 yılda hızla artmasının ve bulaşıcı bir karakter kazanmasının bu dönemde hızla artan finansallaşma olgusundan bağımsız olarak ele alınamayacağını düşünmekteyim" diye konuştu.

GELİR ADALETSİZLİĞİNİ AZALTMAYA YARDIMCI

Nasıl İslam'da zekat, sadaka gibi vasıtalarla refah ve kazancın paylaşılması teşvik ediliyorsa, ticaret ve yatırımlardaki olası refah ve kazancın da paylaşılmasının özendirildiğini aktaran Ulussever, tüm bu paylaşım şekillerinin gelir adaletsizliğini azaltmaya yardımcı olduğunu söyledi. Ulussever, "Sadece İslami kurallara uygun hisse senetlerinin veya sukukların işlem gördüğü bir borsacılık yerine, tüm borsa faaliyetlerinin İslami kurallara daha uygun bir yapıda yeniden oluşturulacağı bir mekanizma, bir model geliştirmeliyiz" diye konuştu. Ulussever, "İslami finans" yerine "İslam finansı" kavramının kullanılmasının daha doğru olduğunu düşündüğünü belirterek, "Referans noktası da dahil olmak üzere tüm sistemin İslami kurallara dayandığı bir modele dayanması gerekmektedir. Ayrı bir mevzuat olmadan, tam manasıyla İslamlaştırılmış bir bankacılıktan bahsedemeyiz" dedi. Benzer bir durumun sermaye piyasaları için de geçerli olduğunu vurgulayan Ulussever, mevcut finansal sistemin İslamlaştırılmasının bazı durumlarda yeniden ve orijinal bir model kurmayı gerektirirken, bazı durumlarda ise sadece var olanı değiştirmekle mümkün olduğunu söyledi.

 

'Borsayı İslami kurallara uygun yapıda yeniden oluşturacak model geliştirmeliyiz' - Ekonomi Haberleri - Radikal

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Suan ulkenin en buyuk derdi buydu. Evet bu sorun hallolursa ulke olarak refaha cikacagiz. Tek derdimiz,tasamiz buydu. Dolar 3 lirayi gecmis. Euro 3.40a dayandi. Turk lirasi, abd dolarinin 3te 1i. Euronun ve sterlinin bilmem kacta 1i. Dunyanin en cok deger kaybeden parasi suan. Hala bunlarla ugrasalim. Ya ben insan gibi yasamak istiyorum. Bana bunu sagla. El altindan Allah kitap deyip yurut, ulkenin agzina yuzune tukur. Sonra hala din somurusu. Gercek Musluman olsaniz eyvallah da. Suan sizin gibiler mumkunse Islami bir sey yapmasin. Suudi arabistan gibi olmak istemiyorum ben. Dini dusunen borsaya girmez olur biter. Boyle seylerle gundem mesgul ediyolar. Bu ayni sehit polis cenazesinde milletin tepkisini azaltmak icin cenaze namaziyla ilgili vaaz veren Denizli muftusune benzemis. Dikkati baska seye cekin, unuturuz biz bugunleri bekleyin. Dolarin 1.5 lira oldugu zamanlari ozledim ben.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • İslami Çakra Açma Yöntemi

   Her yazımda internette verilen çoğu tekniğin yabancı misyoner kaynaklardan alınan "Budizm Çakması" teknikler olduğunu üzülerek görüyorum. Bunun için sizlere olmayan ve tamamen bize ait bilgileri sunmak istiyorum.   Aslında çakra dediğimiz şey tasavvufta bilinen "letaif" kelimesinden başka birşey değildir. Eskiden bu noktalar üzerinde tespih çevirip zikir çekerlermiş. Biz elbetteki tespih çevirmeyeceğiz : ) Ama zikir çekeceğiz. Özellikle "La ilahe illallah" kelimesinin tüm çakraları uya

   , Yer: Enerji Sistemleri (Reiki, Feng Shui vb)

  • Biten Aşkı Yeniden Başlatmak ve Sevginin Aşkın Devamı İçin

   İlk önce ……… oğlu/kızı …… beni sevsin bana bağlansın diye niyet edilir. sonra Ya vedud ya rauf ya kavi her gece 500 defa, Ya vedud ya semi ya kavi her gece 300 defa Tesbihleri çekilir. Arkasından, La ilahe illallahü, vahdehü la şerike leh lehül mülkü ya vedud, ya rauf ya cami, ya semi ya kavi 300 defa tesbih edilir. Niyete bağlı kalarak dua edilir. Dileğiniz gerçekleşinceye kadar her gece devam edilecek.                    

   , Yer: Sevgi ve Muhabbet için Dualar

×
×
 • Yeni Oluştur...