Jump to content

Pop Müzik Nedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Popüler kültürün müzik üzerindeki etkisi pop müziği oluşturmuştur. Halkın Çoğunluğu tarafından tüketilen bir müzik türüdür. Dünyada yirminci yüzyıl ortaları 1940lar dan itibaren pop müzik kavramı oluşmaya başladı.

 

 

Pop müzik diğer müzik dallarından etkilenmiştir, rock, jazz, hip hop gibi. Kendi içinde çeşitli dalllara da ayrılmıştır. Bunlar; klasik pop, arabesk pop, türk pop müziğidir. Amerika ve İngiltere'de köklerini salan klasik pop müzik şarkıcıları ve pop müzik grupları tüm dünyada dinlenmeye başladı. Kendine has dans figürleri de çıkaran klasik pop televizyon ve radyonun etkisiyle hızla üretilir ve tüketilir. Bir sonraki yıl o şarkılar hatırlanmaz, unutulur ya da demode olur.

 

 

Arabesk pop müzik, doğu enstrümanlarının, batı enstrümanları ile bir arada kullanılmasıdır. Bulgaristan, Yunanistan, Türkiye gibi ülkelerde yaygındır. Türkiye'de 1980 askeri darbe sonrası pop müzik arabesk müziğin etkisinde kalmıştır. Birçok pop şarkıcısı Nilüfer, Zerrin Özer, Ajda Pekkan, Ayşe Mine gibi pop starları arabesk şarkılar okudu.

 

 

Türk pop müziği, batı Avrupa' dan esinlenen Türkiye'de Anadolu pop ve Anadolu rock olarak gelişen müzik türleridir. Anadolu pop müziğe verilebilecek en iyi örnek Modern Fok Üçlüsü'dür. Küreselleşmenin etkisiyle dünyada pop müziğin kralı Michael Jackson, Kraliçesi Madonna'dır. Türkiye'de popun kraliçesi Sezen Aksu, Kralı ise Tarkan'dır. Türkiye'de önceleri yabancı müziklerin üzerine Türkçe sözler yazılarak yapılan pop müzik şimdilerde kendi özgün eserlerini yaratmış ve geniş dinleyici kitlelerine ulaştırmıştır.

 

 

Bu müziğin en dikkat çekici özelliği, nakarata ağırlık verip kolay ezberlenebilir olmasıdır. Çoğu hareketli şarkılardan oluşur. Sözlerde sadelik ve tekrarlar fazladır. Şarkı piyasaya sunulduğu andan itibaren kitlelere hızla ulaşır. O şarkıyı popüler yapacak olan her yerde çalınmasıdır. Ticari kaygıyı en fazla taşıyan müzik türüdür. Diğer müzik dallarından ayrılan yönleri çok fazladır. Söz, müzik, beste yalındır. Verilmek istenen duygu bütün şarkılarda aynıdır. Aşk, sevgi, ayrılık, özlem teması işlenir.

 

 

Pop müzik için çekilen klipler, konserler, sahne şovları önemlidir. Danslar, görsel şovlar, kıyafet, marjinallik gibi nüanslar pop müzik ile pekiştirilir. Şarkıcılar arasındaki rekabet şarkılardan ziyade dış görünümdür. Madonna'nın konserleri için hazırladığı sahne şovları konuşulur. Hande Yener ve Demet Akalın'ın giydiği kıyafetlerle daha çok ilgilenilir. Dinleyici hayranları onları taklit ederler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...