Jump to content

Renkler İştahı Nasıl Etkiler?


Önerilen Mesajlar

Yemek yediğiniz ortamda kullanılan renklerin iştahınız üzerinde önemli bir etkisi olduğunu biliyor musunuz? Mesela, neden fast food restoranları dekorasyonlarında genellikle kırmızı, sarı ya da turuncu gibi renkleri tercih ediyorlar, hiç düşündünüz mü?

Mutfak, yemek odası ya da restoran fark etmez; yemek ile ilişkili mekanlarda kullanılan renklerin duyuları harekete geçirmede ve iştahı tetiklemede oldukça etkili olduğu söyleniyor. Bazı renkler daha fazla yemek yemeniz için sizi baştan çıkarırken bazıları da kontrolsüzce atıştırma isteğini frenleyebilmenize yardım ediyor. Kilo almak ya da kilo vermek noktasında iştahınızla ilgili problem yaşıyorsanız, mutfak ya da yemek odanızı dekore ederken renklerin bu etkisini dikkate almakta fayda var. Herkes için aynı etki söz konusu olmasa da yapılan pek çok araştırma neticesinde elde edilen genel bilgilere göre renklerin iştah üzerindeki etkisi şöyle;

Siyah:

Siyah rengin genellikle iştahı azalttığı belirtiliyor; bu nedenle yemek odası ya da mutfakta iştahı uyarmak için tercih edilmeyecek renklerden biri olarak kabul ediliyor.

Kahverengi:

Kahverengi de iştahı çok fazla tetiklemeyen koyu renklerden biri olarak kabul ediliyor. İnsanlara çok fazla pişmiş ya da yanmış yemekleri anımsatabileceği söyleniyor. Gerçi ev yapımı bir ekmek ya da çikolata gibi lezzetli yiyecekleri de çağrıştırabilir; ama genel kanı yeme isteğini tetiklemediği yönünde...

Gri:

Grinin de insanı yemek düşüncesinden uzak tutan bir renk olduğu belirtiliyor.

Mavi:

Mavinin her zaman sakinleştirici bir renk olduğu söylenir. Bu nedenle çoğunlukla yatak odası ya da dinlenme ve rahatlama ihtiyacı duyulan diğer odalarda kullanılması öneriliyor. Rahatlamış ve gevşemiş insanların da yemekten çok uyumaya meyilli oldukları düşünülürse mavi de iştah açıcı bir renk olmaktan uzaklaşıyor. Örneğin mutfakta mavi bir ışık kullanmanın iştahı bastırabileceği söyleniyor; bu uygulama günlük kalori hesabını azaltmak isteyenler için yardımcı olabilir.

Turkuaz:

Mavinin bir tonu olan turkuaz ise gerçek bir iştah uyarıcı olarak kabul ediliyor. Tropik suların rengi olan turkuazın genellikle mutluluk hissi uyandırdığı belirtiliyor.

Yeşil:

Yeşil genellikle sağlıklı ve doğal olmayla ilişkilendirilen bir renk. Ürün ambalajlarında bile yeşil renk kullanımı insanda o ürünün doğal olduğu hissi uyandırır. Dolayısıyla yeşilin sağlıklı yemek yemeyi teşvik eden iyi bir renk olduğu belirtiliyor.

Sarı:

Sarı insana mutluluk veren, neşeli bir renk olarak kabul ediliyor. İnsanların mutlu oldukları zamanlarda yemek yemekten daha çok keyif aldıkları ve bu nedenle de sarının iştah üzerinde olumlu bir etkisi olduğu söyleniyor.

Turuncu:

Turuncunun beyni uyardığı, zihinsel aktiviteyi hızlandırdığı ve genellikle de açlık hissini körüklediği belirtiliyor. Sağlıklı yiyeceklerin pek çoğu da turuncu renge sahip; portakal, balkabağı, havuç bunlardan sadece bir kaçı... İnsanlara sıcaklık hissi veren turuncunun iştahı en çok uyaran renklerden biri olduğu bu nedenle de restoran ve pastanelerde sıkça kullanıldığı biliniyor.

Kırmızı:

İştahı tetikleyen renkler arasında en fazla etkiye sahip olan rengin kırmızı olduğu belirtiliyor. Kırmızı insanın kan basıncını, kalp atış hızını artıran ve açlık hissi uyandıran bir renk. Bu yüzden özellikle de fast food restoranlarında çokça tercih ediliyor. Eğer sizin de iştahla ilgili bir probleminiz varsa yemek alanınıza biraz kırmızı ekleyerek etkisini test edebilirsiniz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...