Jump to content

Hasankeyf'te Görülecek Yerler


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Mezopotamya binlerce yıldır medeniyetlere ve insanlık tarihinin önemli olaylarına beşiklik eden dünya tarihinin en önemli bölgelerinden bir tanesidir. Hasankeyf tam da bu noktada olan Batman'da yer almaktadır. Batman'ın güneyinde yaklaşık on bin kişinin yaşadığı küçük bir ilçedir. Adının tam olarak nereden geldiği hala tartışma konusu olsa da, araştırmacıların büyük bir bölümündeki genel kanı Hasankeyf isminin HISN KEYFA'dan yani büyük kaleden geldiği düşünülmektedir. Hasankeyf, ortasından Dicle nehrinin geçtiği iki yakadan oluşmaktadır. Hasankeyf'in en önemli tarihi gelişmelerinden biri de Anadolu'daki ilk Türk beyliklerinden biri olan Artuklular'a başkentlik yapmış olmasaydı.

 

 

Hasankeyf'e hem karayolunu kullanarak hemde havayolunu kullanarak gelebilirsiniz. Batman havaalanından, otobüs yoluyla Hasankeyf'e gelebilirsiniz. Ayrıca, Hasankeyf'te sadece bir tane otel bulunduğundan yer bulamazsanız ya da kalmak istemezseniz Hasankeyf'e çok yakın olan Mardin ve Diyarbakır'dan da buraya ulaşabilirisiniz. Bu şekilde çevre illeri de gezerek küçük bir GAP gezisi de yapma şansı yakalayabilirsiniz. Özellikle, gezinizi bahar aylarında yaparsanız, Güneydoğu'nun ve Hasankeyf'in doğal güzelliklerini de görme imkanını yakalayabilirisiniz. Hasankeyf'e ulaşım seçeneklerimizi öğrendikten sonra şimdi Hasankeyf'te görülecek önemli yerleri inceleyebiliriz.

 

 

Hasankeyf'e bahar aylarında gelirseniz ve gezinize sabah saatlerinde başlarsanız Dicle nehrinin kıyısındaki çay bahçelerinde oturup Dicle nehrini ve Hasankeyf'i güzel bir ambiyans içinde izleme şansına sahip olabilirsiniz. Hasankeyf'te Bizanstan Urartulara , Urartulardan Eyyübilere, Eyyübiler'den Osmanlı'ya kadar birçok önemli devletten ve medeniyetten eserler görebilirsiniz. Bu eserlerden en önemlileri ve mutlaka görülmesi gerekenler ise şunlardır;

 

 

Hasankeyf Kalesi: Hasankeyf kalesi yekpare bir taştan oyularak yapılmıştır. Döneminin en korunaklı ve en sağlam kalelerınden birtanesidir. Hasankeyf adının geldiği Hısn Keyfa bu kalenin ismidir ve büyük kale anlamına gelmektedir. Buradan Dicle Nehrini seyredebilir ve Hasankeyf'in fotoğraflarını yüksekten çekme imkanı bulabilirsiniz.

Kale Kapısı:Kaleye yolda bulunmaktadır ve Eyyübilerden günümüze bir armağandır.

Büyük Saray:Kalenin kuzeyinde yer alır ve göçükler altında kaldığı için kitabelerinden kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Ancak araştırmacıların tahminlerine göre Artuklu eseridir..

Ulu camii:14.yüzyılın ilk yarısında Eyyübiler tarafından antik bir kalıntı üzerine insa edilmiştir.

El-Rızk camii: Eyyubi Sultan Süleyman tarafından 1409 yılında yapılmıştır. Ancak günümüze sadece minaresi ve küçük bir bölümü gelebilmiştir.

Kızlar Camii: Dört köşesinde birer anıt mezar bulunmaktadır. Ancak sadece bir anıtmezar günümüze gelebilmiştir.İçinde bulunan yazıtlar görülmneye değerdir.

Koç Camii :Eyyübilerden kalma bir camidir.

İmam Abdullah Türbesi ve Zeynel Bey Türbesi :Hasankeyf'te görülmesi gereken önemli türbelerdir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...