Jump to content

Trekking Yapılabilecek Yerler


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Doğa yürüyüşü adı da verilen trekking, doğada gruplar halinde ve bir grup lideri eşliğinde yapılan hafif tempolu bir spor yürüyüşüdür. Her mevsimde yapılabilen trekking, bir gün veya bir hafta, hatta bir ay bile sürebilir. Parkurların zorluk derecesine, mevsime ve yürüyüşün süresine göre hazırlık yapılmalı ve ekipmanlar edinilmelidir.

 

 

Türkiye'de trekking yapılabilecek en iyi yerler şöyle sıralanabilir;

 

 

Kaçkarlar: Karadeniz'de Kaçkar dağları eteğinde bulunan parkur Artvin'den Rize'ye kadar uzanıyor ve yürüyüş bir hafta sürüyor. Helek'te başlayan yürüyüş Ayder Yaylası'nda son bulunuyor. Parkurun uzunluğu ise 45 km. Yürüyüş boyunca birçok farklı yayla geçiliyor.

 

 

Ihlara Vadisi: Kapadokya'da bulunan vadi en popüler trekking parkurları arasında yer alıyor. 14 km uzunluğundaki parkur Ihlara'da başlayıp, Selime'de son buluyor. Yürüyüş boyunca eski mezarları, mağaraları ve kiliseleri ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Likya Yolu: Fethiye-Antalya arasında yer alan parkur düyanın en iyi trekking parkurları arasında yer alıyor. En çok turistler tarafından tercih edilen bölgede uzun veya kısa yürüyüş yapmak mümkün. Ayrıca yürüyüş boyunca birçok farklı antik kent ziyaret edilebilir.

 

 

Aladağlar: Kayseri-Niğde-Adana arasında yer alan Aladağlar'da birçok farklı yürüyüş parkurları yer alıyor. Yaz ayları için ideal olan parkurlarda alpin bitkileri ve temiz hava eşliğinde yürüyüş yapılabilir. Aladağlar hem uzun, hem de kısa trekking için uygundur.

 

 

Kaz Dağları: Yerli ve yabancı birçok turistin trekking yaptığı önemli bölgelerden olan Kaz Dağları, aynı zamanda milli park olarak koruma altındadır. Her noktası yürüyüş yapmaya elverişli olan bölgede uzun ve kısa trekking yapılabilir.

 

 

Bafa Gölü: Milas'da bulunan Bafa Gölü ve çevresi trekking için en ideal yerler arasındadır. Hem kısa bir yürüyüş, hem de 14 saatlik uzun bir yürüyüş yapılabilir. Bafa Gölü çevresinde doğal ve arkeolojik güzellikler arasında yürüyüş yapabilirsiniz.

 

 

Erikli Yaylası: Yalova'nın Teşvikiye Köyü'nde bulunan Erikli Yaylası 4 saatlik bir parkura sahip. Doğal güzellikler ve meyve ağaçları eşliğinde yürüyüş yapma olanağı sağlayan Yayla, bir günlük trekking için en uygun parkurlar arasında.

 

 

Köprülü Kanyon: Manavgat'da bulunan kanyon 14 km uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun kanyonu ve en uygun parkurlardandır. Yürüyüş boyunca antik yapılar görülebilir ve nehir kenarında kamp kurulabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...