Jump to content

Türkiye'de Rafting Yapılabilecek Yerler


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Ülkemizde adrenalin severlerin tercih ettiği rafting sporuna uygun koşullara sahip nehirler bulunmaktadır. Son yıllarda daha populer hale gelen spor, kauçuktan yapılmış bir bot ile nehrin azgın sularında devrilmeden ilerleyerek rafting parkurunu tamamlamayı amaçlar. Rafting sporunda kask,can yeleği, su geçirmeyen kıyafetler ve botu yönlendirebilmek için kürek ve botun devrilmesi durumunda kullanmak üzere kurtarma ipi gibi teknik malzemeler bulunur.

 

 

Turist olarak rafting yapabilmek için can yeleği takılmasına rağmen yüzmeyi bilmek dışında herhangi bir teknik bilgi veya beceri gerekmemektedir. Genellikle botta bir lider veya rehber bulunur ve rafting parkuru verilen talimatlar ile tamamlanır. Rafting sporu için en ideal zaman dilimi karların eridiği ve nehirlerin su akış hızının arttığı mayıs, haziran ve temmuz aylarıdır. Bu aylarda kamp da yapılabilir. Rafting parkurlarının 1’den 9’a kadar sıralanmış zorluk derecesi bulunur. Zorluk derecesi arttıkça spor için profesyonellik gerekmektedir.

 

 

Türkiye’de rafting için uygun çok farklı koşul ve özelliklere sahip nehirler arasında Çoruh Nehri (Artvin), Rize Fırtına Vadisi, Dalaman Çayı (Muğla), Melen Nehri (Düzce), İkizdere Nehri (Rize), Munzur Çayı (Tunceli), Köprüçay (Antalya), Bekili Deresi (Denizli), Zamantı Irmağı (Kayseri), Barhal Çayı (Artvin) bulunur.

 

 

Rafting sporu için dünyada ilk 10 arasında bulunan Çoruh Nehri 169 km.’lik bir parkura sahiptir. Özellikle Bayburt-Yusufeli/Oltu arasındaki parkurda uluslararası yarışmalar düzenleniyor. 1993 yılında Dünya Rafting Şampiyonası ve 2003 yılı Türkiye Rafting Şampiyonası 3. Ayağı burada düzenlendi. Kaçkar Dağlarından inen nehiri daha çok profesyonel raftingçiler tercih etmektedir.

 

 

Rize Fırtına Vadisi, 23 kilometrelik bir parkura ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından koruma altında olan muhteşem doğal güzelliğe sahiptir. Amatör raftingçiler ve kampçılar tarafından tercih edilebilir. Rize İkizdere Nehri de 25 kilometrelik bir parkura sahiptir.

 

 

Dalaman Çayı rafting tutkunu turistlerin gözdesi durumundadır. 12 kilometre uzunluğundadır ve zorluk derecesine göre iki ayrı etaptan oluşur. Profesyonellere ve amatörlere hitap edecek, üst etabı 3., alt etabı 1. zorluk derecesindedir. Çocukların da katılabildiği parkur ilk kez deneyenlere tavsiye edilir.

 

 

Melen Nehri, Bolu sınırlarında bulunan İstanbul ve Ankara’ya 2,5 saat uzaklıkta, ulaşımın kolay olduğu ve haftasonu rafting macerası için tercih edilebilecek bir yerdir.

 

 

Munzur Çayı üzerinde teknik bir çalışma yapılmadığı için zorluk derecesi bilinmiyor.

 

 

Antalya’nın Manavgat İlçesinde bulunan Köprüçay Rafting Merkezi ünlülerin sıkça tercih ettiği zorluk derecesi 1-2 olan rafting parkurudur. Her yıl Türkiye Rafting Şampiyonası düzenlenen Köprüçay’a daha çok yabancı turistler ilgi gösteriyor. Rahmetli Denizli valisi Recep Yazıcıoğlu tarafından keşfedilen ve parkuru düzenlenen Bekili Deresinde yılın her ayı rafting yapılabilmektedir.

 

 

Profesyonellerin tercihi ettiği Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde bulunan Zamantı Irmağının 21 kilometrelik bölümü rafting için uygundur. Artvin’de bulunan Barhal Çayı, 18 kilometre uzunluğa sahiptir ve zorluk derecelerine göre 4 farklı parkuru vardır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...