Jump to content

Efes Turu


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Efes Antik Kenti, kuruluşu Cilalı Taş Devri'ne dayanan İyonya'nın 12 şehrinden biriydi. Günümüzde İzmir'in Selçuk ilçesine bağlıdır ve İzmir'in şehir merkezinden yaklaşık 1 saatlik uzaklıktadır. Antik Kent'e İzmir'den trenle ya da minibüslerle ulaşmak mümkündür. Ayrıca Kuşadası'ndan da minibüslerle ve turlarla gidilebilir. Yaz aylarında çok sıcak olan Efes'e ilkbahar ve sonbaharda gidilmesi uygundur.

 

 

Efes Antik Kent'e giriş 2014 yılı itibarı ile tek kişi için 30 TL'dir. Müze kartınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz ama müze kartı Efes Yamaç Evlerde geçerli değildir. Oraya girebilmek için ekstra 15 TL ödenir. Yılda yaklaşık 1,5 milyon turistin ziyaret ettiği Efes'in görülmesi gereken yerlerini şöyle sıralayabiliriz;

 

 

Tiyatro: Efes'e girdiğiniz anda karşınıza kentin en büyük yapısı olan antik tiyatro çıkar. Antik zamanda gladyatör savaşları ve sanat gösterileri yapılan bu tiyatro 24.000 kişiliktir. El çırparak ya da şarkı söyleyerek farkedeceğiniz akustik yapısına hayran kalabilirsiniz.

 

 

Celsius Kütüphanesi: Kentin en güzel yapılarından biri olan kütüphane aynı zamanda bir mezar anıtıdır. 1970-1980 yılları arasında restore edilen kütüphanenin ön yüzünün fotoğrafı çekilmeye değerdir. Ayrıca zaman zaman kütüphanenin önünde düzenlenen konserlere de katılabilirsiniz.

 

 

Artemis Tapınağı: Mermerden inşa edilmiş ilk tapınak olan Artemis Tapınağı, dünyanın 7 harikasından biridir. Adını ölümsüzleştirmek isteyen Herostratus adlı bir Yunanlı tarafından M.Ö. 356 yılında yakılmıştır ve günümüze sadece birkaç mermer blok kalmıştır ama yine de görülmeye değer bir yapıdır.

 

 

Yamaç Evler: Antik zamanda zenginlerin yaşadığı Yamaç Evler, lüks tasarımı ve günümüz modern yaşamına uygun olarak dizayn edilmiş konforuyla sizleri şaşırtacaktır.

 

 

Meryem Ana Evi: Meryem Ana'nın son zamanlarını geçirdiği ev olarak rivayet edilen yapı, Antik Kent'den çıkıp ince bir yol boyunca dağı tırmanarak ulaşılır. Ev ziyarete açıktır. Hristiyanlar burayı ziyaret ettiklerinde hacı olduklarına inanırlar. Mum yakıp dilek dileyebilir, orada bulanan çeşmelerden dağ suyu içebilir ya da bir dileğinizi kağıda yazarak dilek duvarına asabilirsiniz.

 

 

Bütün eserleri görülmeye değer olan Efes'te mandalina bahçelerinin büyülü kokusu eşliğinde gezebilir, meşhur gözlemelerin tadına bakabilir ve Efes'e 15 dakika mesafedeki Şirince köyünü ziyaret edebilirsiniz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...