Jump to content

Konya Mevlana Turu


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Dünyanın en büyük söz ustalarından Mevlana Celaleddin Rumi’nin ve hocası Şems-i Tebrizi’nin ayak bastığı topraklara basmak, ders verdiği odaları gezmek, türbesinde dua etmek… İnsana ilahi duygular yaşatır Konya. Mevlana gibi bir alimi barındırmanın gururunu yaşar her daim. Yüzlerce yıldır Konya, gelen misafirlere feyz vermeye devam etmektedir. Şeb-i Arus törenlerinde bu feyz doruğa ulaşır. Gidenlerin kimi gözyaşlarına boğulur, kiminin yürekleri semah döner Mevlevilerle. Kimi gül bahçesinde bir bülbül olur, kimi iki denizin birleştiği yer anlamına gelen Merecel Bahreyn denilen yerde Mevlana ile Şems’in kavuşmasına tanıklık eder bir daha.

 

 

Konya’nın sadece Mevlana Müzesi’nden ibaret olmadığını hayretler içinde fark eder Konya’ya gidenler. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait birçok eser mevcut Konya’da. Kümbetler, külliyeler, camiler, medreseler, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini teşkil ediyor.

Meram Bağları'nda yeşilden bir örtü olarak karşınıza çıkıyor Konya.

 

 

Eski bir Rum köyü olan Sille’de küçük bir Kapadokya oluveriyor Konya. Burada kayalara oyulmuş evler, kiliseler, 1500 yıllık Aya Elena Kilisesi, köprüler, hamamlar, müzeler, kaya mezarları, şaşırtmaya devam ediyor konuklarını. Yani İslam dünyası ve Hristiyan dünyasına ait pek çok eser görmek mümkün Konya’da.

 

 

Gezilecek Yerler:

 

 

Rüstem Paşa Kervansarayı, Mevlana Müzesi, Eşrefoğlu Camisi, İnce Minare Müzesi, Alaattin Tepesi, Sille Köyü, Arkeoloji Müzesi, Şems-i Tebrizi Türbesi ve Camisi, Şehitler Abidesi, Aziziye Camisi, Sahibi Ata Camisi, Selimiye Camisi, Karatay Medresesi Müzesi, Nasrettin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Meram Bağları,

 

 

Ne Yenir?

 

 

Konya fırın kebabı, tirit, zerde tatlısı ve tabii ki etli ekmek

 

 

Öneriler:

 

 

Vuslat Anma, Şeb-i Arus törenlerinde giderseniz, Konya’da çok daha fazla etkinlik bulabilirsiniz.

Konya’ya İstanbul’dan Ankara’ya, Ankara’dan Konya’ya hızlı tren ile gidebilirsiniz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...