Jump to content

Eskişehir Turu


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Üniversiteleri, kültür ve sanat etkinlikleri, kültür çeşitliliği, mimari değerleri, spor etkinlikleri ve tarihi dokusuyla Eskişehir’i dolu dolu yaşayabilirsiniz!

 

 

İç Anadolu'da geniş bir yer kaplayan Frigya Vadisi üzerinde yer alan Eskişehir, günümüze kalan bazı tarihi değerleri sergiler. Frigya uygarlığının kalıntılarını barındıran Eskişehir'de, Midas Kenti olarak bilinen Yazılıkaya ve çevresinde anıt mezarlar, kitabeler ve tarihi kalıntılar bulunur.

 

 

Tarihin her döneminde ilgi gören bir yerleşim yeri olan Eskişehir, yakın dönem medeniyetlerine de ev sahipliği yapmış ve eserlerini günümüze taşımıştır. Kurşunlu Camii, Seyid Battal Gazi Külliyesi, Şeyh Edebali Türbesi, Yunus Emre Külliyesi ve Türbesi, Nasreddin Hoca'nın evi gibi görülmeye değer birçok tarihi yapı Eskişehir'de bulunur.

 

 

Eskişehir, Türkiye'nin en önemli Güzel Sanatlar Fakültelerinden birine ev sahipliği yapmasının ödülünü Türkiye'nin ilk Çağdaş Cam Sanatları Müzesi'ne sahip olarak kazanmıştır. Müzenin sanatsal değeri bir yana, Tarihi Odun Pazarı Evleri'nden birinde bulunması da önemini arttırmaktadır. Eskişehir'in çevre illerden hafta sonu tatili için gelen turistleri ağırlamasındaki büyük etkenlerden biri Bilim, Kültür ve Sanat Parkı özellikle çocukların ilgisini çekmektedir. Korsan gemisi, Türkiye'nin kulelerinin maketleri, su kayağı alanıyla hem eğlenme hem de öğrenme yeridir.

 

 

Dünyada yalnızca Eskişehir'de bulunan bir maden olan lületaşının bin bir çeşit takı, süs eşyası, hediyelik eşyası biçimini Atlıhan Lületaşı El Sanatları Çarşısı'nda bulmak mümkündür. Beyaz altın olarak anılan lületaşı bu çarşıdan hem alınabilir hem de ustaları atölyelerinde izleme fırsatı bulunabilir.

 

 

Restore edilerek bir sanat ve eğlence merkezine dönüştürülen Haller Gençlik Merkezi, Uçak Müzesi, Karikatür Müzesi, Devrim Arabası gibi birçok nokta, Eskişehir'i benzersiz yapan her bir detayı tamamlar.

 

 

Şifalı termal suları ile ünlü olan Eskişehir, Bizans döneminde imparatoriçeleri misafir ettiği gibi şimdi de rahatlamak ve şifa bulmak isteyen ziyaretçilerini ünlü hamamlarında ağırlamaktadır.

 

 

Birbirinden güzel parkları, kanalları ve bahçeleri ile daima turist çeken ve keyifli bir gezinti sunan Eskişehir, gondol sefalarıyla da bu keyfi arttırır.

 

 

Birçok kültürün buluştuğu bir merkez olan Eskişehir, bu zenginliğini en çok mutfakta gösterir. Zengin bir mutfağa, benzersiz yerel lezzetlere sahip Eskişehir'in tadı damakta kalır!

 

 

Senfoni Orkestrası, Şehir Tiyatroları, Şehir Operası ile şehrin sanat hayatını her daim canlı tutan Eskişehir, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesinin yanı sıra dünya genelinde 12 kent ile kardeş şehir olma ünvanını taşır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...