Jump to content

Gaziantep Turu


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Bir yarısı Akdeniz Bölgesinde diğer yarısı Güneydoğu Anadolu Bölgesinde olan Gaziantep, Türkiye'nin en eski şehirlerinden biridir. Paleolitik dönemden beri bu kentte insanlar yaşamaktadır. Antep, Babiller, Hititler, Asurlular, Persler, Komagene, Bizans ve Osmanlı gibi pek çok uygarlığın egemenliğinde kalmıştır. Hz. Ömer devrinde Müslümanlar tarafından fethedilmiştir. Şehre, 1921'de dillere destan Antep savunmasından sonra ''Gazi'' unvanı verilmiştir.

 

 

Yöresel Lezzetler

 

 

Gaziantep Anadolu'nun en zengin mutfaklarından biridir. Kentte, et yemeklerinden dolmalara, yoğurtlu yemeklerden şerbetli tatlılara uzanan geniş bir gastronomik yelpaze vardır. Antep mutfağında 26 çeşit köfte, 27 çeşit pilav, 15 çeşit dolma ve 22 çeşit helva yapılır. Baklavanın en hası Antep baklavasıdır. Yuvalama, sarımsak aşı, beyran, kabak oturtması, ekşili taraklık tavası, kuşbaşı kebabı, patlıcan kebabı, cağırtlak kebabı, külbastı, alinazik, katmer, zerde yöreye özel lezzetlerden bazılarıdır.

 

 

Gaziantep Turu;

 

 

Gaziantep Arkeoloji Müzesi: Düllük antik kentinden ve Zeugma'dan getirilen çok sayıda tarihi eser burada sergilenir.

Zeugma Mozaik Müzesi: Gaziantep'in Şehitkâmil ilçesinde bulunur. 2011 yılında hizmete açılmıştır. Dünyanın en büyük mozaik müzesidir. Gelişmiş teknolojiyle inşa edilmiştir. Zeugma'dan gelen mozaikler bu müzede sergilenir. Dünya'nın en meşhur mozaiği olan ''Çingene Kızı'' mozaiği burada sergilenir.

Gaziantep Kahramanlık Panoraması Müzesi: Gaziantep Kalesi'nin içine inşa edilmiş olup Gaziantep'in İstiklal Savaşı'ndaki direnişini anlatmaktadır.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi: Türkiye'nin en büyük, dünyanın da en büyük üçüncü hayvanat bahçesidir.

Bakırcılar Çarşısı: Bakır işlemeciliği Gaziantep'te yüzyıllardır çok yaygın bir zanaat. Bugünde, Bakırcılar Çarşısı'nda geleneksel bakır işlemeciliği ustaların elinde hayat bulmaya devam ediyor. Sevdiklerinize buradan el emeği göz nuru ve son derece otantik hediyeler alabilirsiniz.

Tahmis Kahvesi: Şahinbey ilçesinde bulunan tarihi bir kahvehanedir. Tahmis, kahve dökülen yer demektir. Burada menengiç kahvesi içebilirsiniz.

Dülük: Şehir merkezine 11 km mesafedeki Dülük Köyü, insanlık tarihinin bütün devirlerine tanıklık etmiştir.

Hanlar: İpek Yolu güzergahında olduğu için Antep'te han kültürü çok eskilere dayanır ve hanlar sayıca oldukça fazladır. Şire Hanı Kürkçü Hanı, Tütün Hanı, Yemiş (Eski Maarif) Han, Eski Büyük Buğday Pazarı Hanı, Nakıp Hanı en bilinenleridir.

 

Camiler

 

 

Şıh Camii: Daha çok Aşağı Şeyh Camii olarak bilinir. Külliye ile cami arasındaki bağlantı bugün kopsa da Şıh Camii, Gaziantep'in en önemli külliyesinin camiidir. Külliye 16. yüzyılda yapılmıştır. Şıh Camii mimarisinde nevi şahsına münhasır bir özellik dikkat çeker. Örtü sistemi, yelpaze şeklinde açılıp sekizgen taş ayağa oturtulmuş ve tonozlarla askı kemerlere bağlanmıştır.

Ömeriye Camii: Hz. Ömer zamanında yapılmıştır. Çeşitli devirlerde onarım geçirmiştir. Bu camilerin yanı sıra Tahtani Camii, Ali Dola Camii, Nuri Mehmet Paşa Camii ve Tekke Camii Antep'in tarihi camileridir.

Kiliseler: Kendirli Kilisesi, ve Fevkani Kilisesi Gaziantep'te bulunan tarihi kiliselerdir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...