Jump to content

Ekolojik Çiftliklerde Nasıl Tatil Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Doğanın tüm güzelliklerini yaşayacağınız, meyve sebzeleri dalından koparıp yiyebileceğiniz “doğal” bir tatil planlıyorsanız, ekolojik çiftlikler tam size göre. Dünya'da ekolojik turizm olanaklarının artması yurtiçinde ve yurtdışında doğayla baş başa tatil yapma imkanını sunmaktadır.

 

 

Projenin amacı, "WWOOF" (Ekolojik Çiftliklerde Gönüllüler Örgütü) aracılığı ile yurt dışından gelecek gönüllülerin ekolojik tarımla uğraşan çiftliklere maddi, gönüllü işgücü ve bilgi desteği sağlayarak sürdürülebilir ekolojik tarımı teşvik etmektir.

 

 

Türkiye de 2004 yılından bu yana Buğday derneğinin başlattığı kısa adı "TATUTA" olan Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası projesi ile Türkiye genelinde 55 adet ekolojik çiftlikte doğa özleminizi gidermeniz mümkün.

 

 

Kişi başı 60 lira ödeyerek 1 yıl boyunca 55 adet ekolojik çiftlikten istediğiniz kadarını gönüllü ya da konuk olarak ziyaret etmek için TATUTA' ya kayıt olabiliyorsunuz. Buğday derneği üyesi olanlar bu projeye ücretsiz katılabiliyorlar.

 

 

Ekolojik çiftliklerde çiftliğin yeri ve konaklama zamanınıza göre;

 

 

Meyve toplama

Zeytin hasatı

Çapalama

Ot yolma

Turşu kurma veya salça yapmayı öğrenebilirsiniz.

Ekolojik çiftliklerde nasıl konaklarım?

 

 

Gönüllü ve ya konuk olarak konaklanabiliyor.

Gönüllü olarak konaklamayı tercih ettiğinizde konaklama ücretini çiftlikteki işlerin tamamına yardım ederek ödeyebiliyorsunuz.

 

 

Ben tatilimde kendimi yoramam, o işler bana ağır gelir diyorsanız konaklama ve yemek ücretlerini nakit ödeyerek doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

 

 

Daha da önemlisi çocuklarınıza köydeki yaşamı, pazar ve marketlerden kolaylıkla aldığımız tarım ürünlerinin ne şartlarda üretildiğini, doğanın ve doğal yaşamın neden korunması gerektiğini bizzat uygulamalı olarak öğretmiş olursunuz.

 

 

Ekolojik tarım ne kadar desteklenirse sofralarımıza gelen tarımsal gıdalar da o kadar doğal ve sağlıklı olacaktır.

 

 

TATUTA projesinin bir de sosyal sorumluluk yönü var. Ekolojik çiftliklerde gönüllü ya da konuk olarak konaklandığında ekolojik tarım gibi meşakkatli bir işle uğraşan, bunun gelecek nesillere aktarılmasında pay sahibi olan bir çiftçiye de destek oluyoruz. Bizden sonraki nesillerin ekolojik tarımı, doğal sebze-meyveyi ve diğer tarım ürünlerini yetiştiği ortamda yaşayarak görmeleri için bu ekolojik çiftliklerin sürekliliğinin sağlanması çok önemli. Bu süreklilik ancak bu ve benzer projelere göstereceğimiz ilgi ve destekle mümkün olabilir. Gelecek nesillere daha ekolojik bir yaşam bırakabilmek için deniz ve tarih turizminin yanında tarım turizmine de bir kaç gün ayırarak destek olmalıyız.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Kara Büyü Hangi Amaçlarla Yapılır?

   -Kara büyü birbirini seven iki insana yaptırılabilir ya da karı kocanın boşanması için de yaptırılmaktadır.   -Bazı kimseler kara büyüyü dil bağlamak amacıyla yaptırmaktadır. Burada kara büyü yapılan kişi yaptıran kişiye karşı suskunlaşması ve onun önünde konuşamaması amaçlanmaktadır.   -Kara büyü yaptırılan diğer bir olay ise erkeğin kudretini bağlamaktır. Bunu da genellikle bir erkeğin gerdeğe girdiğinde erkeklik kudretini kullanamaması ya da eşini aldatan erkeklerin diğer kadınlar

   , Yer: Büyü

  • Bulutların Üzerinde Bir Tatil İçin; Kapadokya!..

   Bulutların üzerinde bir tatil için; Kapadokya! Kapadokya, Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi anlamına geliyor. Bu güzel bölge, dünyada daha önce gördüğünüz hiç bir yere benzemeyen bir coğrafyaya sahip. İç Anadolu'da Nevşehir, Aksaray, Kırşehir, Niğde, Kayseri illerinin sınarılarına kadar uzayan geniş bir bölge burası. O yüzden bu güzel coğrafyaya vakit ayırın. Günübirlik turlara feda edilemeyecek kadar özel bir yer burası, hem de 4 mevsim. ÖLMEDEN ÖNCE GÖRÜLMESİ GEREKEN 5 YERDEN

   , Yer: İçanadolu Bölgesi

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...