Jump to content

İslami İlimler Mezunları Ne İş Yapar?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İlahiyat Fakültesi ile İslami İlimler arasında sadece isim farkı vardır. Bazı üniversiteler özellikle yeni açılanlar İlahiyat Fakültesi adı yerine İslami İlimler Fakültesi adını tercih etmiştir. Bu iki fakültede okutulan dersler ve programlar aynıdır. İslami İlimler mezunlarının tek avantajı Arapçayı akademik düzeyde ileri seviyede öğrenerek iş hayatında kullanabilecek olmasıdır.

 

 

İslam’ı ana kaynaklarıyla ele alan bu bölüm; din, ibadet, ahlak, İslam hukuku, insan hakları gibi konular çerçevesinde eğitimler verir. Zorunlu Arapça hazırlık sınıfı olan fakültenin eğitim süresi 4 yıldır. İslami İlimler mezunları genelde Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çalışır. Açılan sınavlara girerek başarılı olmaları halinde imam, vaiz veya müftü olabilirler. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Kur'an-ı Kerim öğreticisi olarak hizmet verirler. Yurt dışına gitme şartları kabul edilen İslami İlimler mezunları yurt dışında din hizmetleri müşaviri olarak çalışabilirler.

 

 

Öğretmenlik: İslami İlimler mezunları pedagojik eğitimlerini tamamlayarak öğretmen olmaya hak kazanabilirler. Bunun için 4 yıl süren lisans eğitimlerinin ardından pedagojik formasyon eğitimleri alarak Milli Eğitim Bakanlığı'nda öğretmen olarak çalışmaya hak kazananırlar. KPSS' de yeterli puan alarak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak atanabilirler. İslami İlimler mezunları öğretmen olmaları halinde ilkokul, ortaokul ve lisede derslere girerler. İslam Tarihi, Tefsir, Siyer, Fıkıh, Kur’an-ı Kerim, Hadis, Arapça Kelam, Hitabet Sanatı, Mesleki Arapça, Hüsn-ü Hat, Tezhip, Dini Musiki gibi meslek derslerine girerler. Haftalık ders saati karşılığı okutabileceği seçmeli derslere de girebilirler.

 

 

Tercümanlık: İslami İlimler mezunları Arapça eğitimlerini ileri düzeyde aldıkları için sertifika programlarına katılarak tercümanlık yapabilirler. Arapça-Türkçe veya Türkçe-Arapça tercümanlığı yapabilecek olan İslami İlimler mezunlarına özellikle ticari hayatta bir hayli ihtiyaç bulunur. Konut satışından sanayi yatırımlarına kadar pek çok alanda Araplarla ortak iş yapan şirketlerin bünyesinde tercümanlık yapabilme olanakları vardır. Ayrıca turizm sektöründe tercümanlara olan ihtiyaç Arapça için de geçerlidir. Arapçayı ileri düzeyde bilen İslami İlimler mezunları tur şirketlerinde veya otellerde tercüman olarak çalışabilirler. Ayrıca notere onaylatacakları dil sertifikaları ile Yeminli Tercümanlık da yapabilirler.

 

 

Diyanet: İslami İlimler mezunlarının en önemli çalışma alanı Diyanet İşleri Başkanlığı' dır. Diyanetin çeşitli birimlerinde İslami İlimler mezunları görev alır. Din hizmetleri bünyesinde; dini gün ve programları düzenlemek, aile kadın ve gençlik konulu toplumu aydınlatıcı programlar hazırlamak gibi görevlerde bulunurlar. Yine Diyanet İşleri bünyesinde Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nde çalışabilirler. Diyanetin çeşitli birimlerinde İslami İlimler mezunları görev alabilir.

 

 

İmam: İslami İlimler mezunları imamlık sınavlarında ve mülakatlarında başarılı olmaları halinde ihtiyaç duyulan camilere imam olarak atanabilirler. İl müftülüklerinde, çeşitli birimlerde ve komisyonlarda çalışabilirler. İslami İlimler mezunları meslekteki kıdem ve puanlar göz önünde tutularak ilçe müftüsü veya il müftüsü olabilir. Diyanet işleri Başkanlığı'nın taşra teşkilatında eğitim müdürlüğü veya din yüksek ihtisas müdürlüğü gibi işleri yapabilirler.

 

 

Ataşelik: Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yurt dışında çalışacak insan gücünü oluşturan dini hizmetler ataşeliği ve din hizmetleri müşavirliği görevlerini İslami İlimler mezunları üstlenir. Bunun için yurt dışında çalışma haklarını elde etmiş olması gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...