Jump to content

Voleybol Nasıl Oynanır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Belli aralıklarda dikilmiş iki direk arasında gerilen filenin üzerinden topu geçirerek oynanan voleybol, kendi takımınızın olduğu alana düşürmeden, karşı takımda topun yere vurmasını sağlamayı hedefleyen bir spor dalıdır. Karşılıklı iki takımla oynanır ve her takımda altışar kişi bulunur.

 

 

Voleybol için ayrılan sahanın ölçüleri 18 metreye 9 metredir. Saha tam orta alanından bir fileyle ikiye ayrılmıştır. Bu filenin 3 metre geriye doğru olan alanı da atak bölgesi olarak belirlenmiştir.

 

 

Oyun içerisinde her oyuncunun bir görevi vardır. Oyuncuların yerleri saha alanında sabittir ve bu sabit alanlar içerisinde saat yönünde olmak üzere yer değiştirerek oyuna devam ederler. 6 kişiden oluşan takımda üç oyuncu fileye yakın bir pozisyonda, üç oyuncu da savunmada geride bulunur.

 

 

Takımlardan herhangi birinin arka arkaya topa 3 kere vurma hakkı vardır. Oyuncular topa vücutlarının istedikleri yerleriyle müdahale edebilirler. Top karşı sahaya düştüğünde puan kazanılır.

 

 

Topun oyuna sokulabilmesi için sağ arka tarafta servis bölgesinde bulunan oyuncunun servis hakkını kullanması gerekmektedir. Oyuncunun servisi kullanması için belli kurallara uyması lazımdır. Topa tek elle vurmalı ve top fileye değmeden karşı tarafın sahasına geçmelidir.

 

 

Voleybol maçları setlerden oluşur ve 5 set halinde düzenlenir. Setlerin kazanılması ve diğer sete geçilebilmesi için en az iki sayı fark olmak koşuluyla 25 puana ilk ulaşan takım seti alır. Puan durumu sadece beşinci sette faklıdır. Yine en az iki sayı farkla 15 puana ilk ulaşan takım seti kazanır.

 

 

Oyun sırasında her oyuncunun bir görevi vardır. Libero; defans bölgesinin istediği her yerinde oynayabilen defansif diye adlandırılan bir oyuncudur. Bu oyuncu takım arkadaşlarından farklı renkte forma giyer. Defans dışında servis kullanamaz, blok yapamaz ve ön tarafa geçemez. Sadece önde ve fileye yakın yerde oynayan oyuncuların blok yapma hakkı vardır. Blokta ise top karşı takıma geçmeden yapılması gerekir ve puan olarak kabul edilmez. Bir de takımı yönetmek için takım koçları bulunur. Oyundaki yerleri saha kenarıdır ve oyun içerisinde gerçekleşecek oyuncu değişikliklerine karar verir. Bir sette altı defa oyuncu değiştirme hakkı bulunmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Voleybol Nasıl Oynanır?

      Voleybol altı kişiden kurulu iki takım arasında oynanır. Amaç, sahayı ikiye bölen filenin üzerinden topu karşı tarafın sahasına düşürerek puan kazanmaktır. Oyuncular sahada sabit yerlerde dururlar üç kişi fileye yakın üç kişi de savunma pozisyonunda geride durur. Bir takım topa arka arkaya en fazla üç kere vurabilir. Topa vücudun herhangi bir yeri ile vurmak serbesttir.   Oyuncular saat yönünde olmak üzere sürekli değişerek oynarlar. Topu karşı tarafın sahasına düşüren takım puan kazan

      , Yer: Spor

×
×
  • Yeni Oluştur...