Jump to content

Manzara Fotoğrafı Çekim Teknikleri


Alyadua

Önerilen Mesajlar

Manzara fotoğrafçılığı, amatör veya profesyonel bütün fotoğrafçıların ilgi gösterdiği ama aynı zamanda birçok teknik gerektiren bir alandır. Doğal güzellikler doğru tekniklerle fotoğraflandığında eşsiz güzellikte fotoğraflar elde edilir.

İyi bir manzara fotoğrafı elde etmek için gereken en önemli teknik unsurlardan biri ışıktır. Bu nedenle doğru zamanda doğru ışığı yakalamak gerekir. Doğru ışık ise, "Altın Zamanlar" denilen güneş ışığının en yumuşak olduğu gün doğumu ve gün batımı zamanlarında elde edilir. Yatay gelen güneş ışığı fotoğraflarınıza derinlik katar ve kontrastlığı azaltır. Uygun ışığı elde edebilmek için ise, gün doğumudan önce 15-30 dakika arasında, doğduktan sonra da 30 dakika ile bir saat arasında, gün batımından önceki 15-60 dakika arasında, battıktan sonra da 30 dakika ile bir saat arasında çekim yapılmalıdır. Ayrıca dağ, orman, bulut, göl fotoğrafları çekmek için en uygun zaman sabah saatleriyken, deniz, kanyon, dere, şelale çekimleri için ise en uygun vakit akşam saatleridir.

Bir diğer önemli teknik öğe ise tripod kullanmaktır. Gün doğumu ve batımı sırasında ışık yetersiz olduğu için yeterli enstantene hızını elde etmek gerekir. Bunun için de tripod kullanılarak makine sabit tutulmalı ve düşük ISO tercih edilmelidir. Ayrıca fotoğrafların net çıkması isteniliyorsa diyafram değeri yüksek tutulmalı, lense göre f/9, f/10, f/11 kullanılmalıdır.

Önemli teknik ekipmanlar ise lensler ve filtrelerdir. Kaliteli manzara fotoğrafları elde edebilmek için mutlaka geniş açılı lens ve zoom lensi kullanılmalıdır. Geniş açılı fotoğraflar için, 18-135 mm, 28-75 mm. gibi lensler yeterlidir. Zoom lensi olarak da 70-300 mm. olan lensler tercih edilebilir. Öte yandan, manzara fotoğraflarında filtre kullanmak oldukça popülerdir. Fotoğraflarda etkili filtre efektleri elde etmek için uygun filtreler kullanmalıdır. ND (neutral density) filtre, UV (ultraviyole) filtre ve polarize filtre ile muhteşem manzaralar elde edebilirsiniz.

En güzel manzara fotoğrafları için dikkat edilmesi gereken birkaç teknik unsur bunlar olsa da; odak noktası, perspektif, derinlik ve kadraj ayarı gibi öğelere de dikkat edilmelidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...