Jump to content

İş Görüşmelerinde Yapılan Hatalar


sessiz nehir
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yeni bir işe başlamak için gerekli olduğunu düşündüğünüz her şeyi yaptığınız haldesmilev.gif hâlâ işsizsenizsmilev.gif kaçırdığınız bazı küçük detaylar olabilir.

 

Bazı işverenler için kusursuz özgeçmişlersmilev.gif geniş bir iletişim ağı ve deneyim birini işe almak için yeterli olmayabiliyor. Şirketler en çok birebir görüşme sırasında karşısındaki adayın duruşuna ve kendine ne kadar güvendiğine dikkat ediyor.

 

ABD’nin en büyük internet üzerinden iş arama sitelerinden biri olan CareerBuilder’ın yaptığı bir ankete katılan şirketlerin yüzde 47’sismilev.gif yeni işe alacakları kişilerin aynı anda pek çok işin üstesinden gelmesinismilev.gif girişimci olmasını ve sorunlara yaratıcı çözümler getirmesini istediğini belirtti.

 

CNN International’da yayımlanan bir analizdesmilev.gif iş görüşmesine giden kimi adayların aranan bütün özelliklere sahip olsalar da işe kabul edilmemesinin arkasında gözden kaçan bazı önemli detayların olabileceğine dikkat çekildi.

 

İŞTE İŞVERENLERİN SİZİ ES GEÇMESİNİN 10 NEDENİ:

 

1. Yalan söylüyor olabilirsiniz:

 

Özgeçmişinize yazdığınız ya da iş görüşmesi sırasında verdiğiniz her türlü yalan bilgi bir şekilde size geri dönecektir. CareerBuilding anketine katılan şirketlerden yüzde 49’u adayların özgeçmişlerini yanlış bilgilerle doldurduklarını daha ilk görüşmeden fark ederkensmilev.gif katılımcıların yüzde 57’si böyle bir durumda adayları doğrudan diskalifiye ettiklerini belirtti.

 

2. Fazla gevezelik ediyor olabilirsiniz:

 

İş görüşmesi sırasındasmilev.gif eski patronunuzun ne kadar kötü olduğu ya da eski şirketinizde işleyişin ne kadar sorunlu olduğunu söylemenizsmilev.gif sizi başvurduğunuz pozisyon için kusursuz kılmaz. Aksine kariyerinizdeki negatif olayları anlatmanız puan hanenize eksi olarak yazılacaktır.

 

3. Uzun vadedeki potansiyelinizi gösteremiyor olabilirsiniz:

 

İşverenler genelde kendilerini ileriye götürecek insanlarla çalışmak isterler. Bu yüzden görüşme sırasında başvurduğunuz kurumu bir üst seviyeye çıkarmak istediğinizi dile getirmeniz gerekiyor. Karşınızdaki kişi size ‘Kendinizi beş yıl içinde nerede görüyorsunuz’ dediğindesmilev.gif başvurduğunuz şirketle bağlantılı bir yanıt vermezsenizsmilev.gif işe alınma şansınız sıfıra inebilir.

 

4. Kariyer sitelerinde kendinizi çok fazla teşhir ediyor olabilirsiniz:

 

Sosyal iletişim ağları ve internet üzerinden iş imkânlarına ulaşılan sitelersmilev.gif birçok işverenin yeni işe alımlarda ilk olarak baktığı yerler haline geldi. Ancak bu sitelerdeki profillerinizin potansiyel patronunuz üzerinde etkili olabileceğini unutmayın.

 

5. Başvurduğunuz şirketi tanımıyor olabilirsiniz:

 

CareerBuilder sitesinin yaptığı ankete katılan şirketlerin yüzde 58’i iş görüşmesine gelen kişilerin başvurdukları şirketler hakkında çok fazla bir şey bilmeyen adaylarısmilev.gif değerlendirmeye bile almadıklarını belirtti. Bu yüzden iş görüşmesine gitmeden önce ön hazırlık yapmanızda fayda var.

 

6. Görüşme sırasında sıkıldığınızı ya da stresli olduğunuzu fark ettirmiş olabilirsiniz:

 

Biraz heyecanlı görünmek kimseyi rahatsız etmezsmilev.gif özellikle de yeni bir iş görüşmesi yapıyorsanız. Ancak heyecan ve stresi abartmak işe kabul edilme olasılığınızı azaltabilir. İşverenlerin genelde soğukkanlı insanlarla çalışmak istediklerini unutmamanızda fayda var.

 

7. Kendinizden çok fazla bahsetmiş olabilirsiniz:

 

CareerBuilder anketine katılan şirketlerin yüzde 17’sismilev.gif özgeçmişlerinde kendileri hakkında çok fazla bilgi veren ve görüşme sırasında kişisel zevklerinden bahseden adayların işe kabul edilme şanslarının çok düşük olduğunu belirtiyor.

 

8. Maaş konusunda aceleci davrandınmış olabilirsiniz:

 

İş görüşmenizin başarılı geçmesi için yapmanız gerekenler listesinin başındasmilev.gif işveren lafı açana kadar maaş konusunda konuşmamak yer alıyor. Görüşmede maaş konusunu ilk açan siz olursanızsmilev.gif karşınızdaki insan sizin sadece parayla ilgilendiğiniz fikrine kapılabilir. Diğer yandan daha önceki işinizde aldığınız para konusunda da gerçekleri söyleyin. Çünkü olası işvereninizin eski maaşınızı öğrenmesi çok fazla zamanını almayabilir.

 

9. Başarılarınızı örneklendirememiş olabilirsiniz:

 

İşverenler genelde karşılarındaki adayların kendi şirketlerine katkıda bulunmasınısmilev.gif maliyetleri düşürmesini ve verimliliği artırmasını ister. Görüşme sırasında daha önceki iş yerinizde benzer tecrübeler yaşadığınıza yönelik yeterince örnek veremezsenizsmilev.gif kabul edilme şansınız azalabilir.

 

10. Yeterli deneyime sahip olmayabilirsiniz:

 

Ekonomik krizle birlikte yöneticilersmilev.gif deneyimsiz kişilerle çalışmaktan kaçınmaya başladı. Bu yüzden hangi alandasmilev.gif ne kadar deneyimli olduğunuzu göstermek sizin yararınıza olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...