Jump to content

Güverte Nasıl Bir Bölümdür?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Öğrencilere uzakyol yapan gemi araçlarını kullanma ve yönetme bilgisini kazandırmayı amaçlayan güverte bölümü önlisans ve lisans düzeyinde 2 ayrı eğitim-öğretim imkanına sahip bir bölümdür. 4 yıllık eğitimi tamamlayanların 1. sınıf kaptanlığa yükselecek kriterde eğitimler tamamlanırken, önlisans mezunları vardiya zabiti ünvanıyla mezun olurlar. Lisans içerikli 4 yıllık bölümde genel olarak öğrencilere gemi kullanma ve gemi içi organizasyonu ve organizasyonun yönetimini yapabilecek donanımda bilgi ve yetenek kazandırmayı amaçlar. Denizcilik Müsteşarlığının ilgili Gemi Adamları yönetmelikleri gereğince mezun olan öğrenci bu ünvan ile gerek ülkemizdeki deniz taşıtlarınını kullanma ve işletme yetkisine sahip olurlar gerekse yurt içi ve yurtdışı taşımacılık organizasyonlarına ait gemilerde görev alabilirler. 4. zabitlikten 1. kaptanlığa kadar yükselebilme haklarını elde ederler.

 

 

Dört yıllık eğitim öğretim hayatı boyunca 7 yarıyıl kampüs eğitimi alırlar. 6. yarıyıl eğitimi ve 2 dönem yaz stajları Deniz Ticareti Filosu’nun gemilerinde yapilarak, ögrencilerin teorik bilgilerinin yaninda, deniz deneyimi de kazanmalari sağlanır. Ayrıca deniz hukuku, gemi kiralama, brokerlik, ekonomi, personel yönetimi gibi deniz isletmeciligi bilgileri ile temel mühendislik dersleri, gemi teknolojisi bilgileri, deniz meteorolojisi ve osinografi gibi konular da yer alır.

 

 

Güverte programını bitirenlere "Uzakyol Güverte Zabiti" unvanı verilir. Uzak yol güverte zabiti, deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınması, limanlarda ilgililere teslimi ve geminin seyri ve yönetimi ile ilgili işleri yürütür.

 

 

İş Olanakları

 

 

Uzakyol yapan gemilerde Vardiya Zabitliğinden 1. sınıf kaptanlığa kadar olan teknik ve idari işlerde çalışabilir. Deniz taşımacılığı yapan şirketlerde görev alabilirler. Halihazırda bu görevleri alaylı olarak sürdürenlere göre eğitim almış kişilere ihtiyaç duyulur.

 

 

Bölüme Girmek İsteyenlere Öneriler

 

 

Güverte programına girmek isteyenlerin hem fizik, matematik gibi fen derslerine, hem de ekonomi ve hukuk gibi sosyal bilim derslerine ilgi duymaları ve bu konularda başarılı olmaları gerekir. Ayrıca, bu alanda yetişmek isteyenlerin uzun süre evlerinden ayrı kalarak, denizlerde görev yapabilecek düzeyde fiziksel ve psikolojik yapıya sahip olmaları gerekir.

 

 

YGS-1 Puan türüne göre alım yapan Güverte Bölümü Kıbrısta bulunan Girne Amerikan Üniversitesi'nde Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu' nda burslu, %50 burslu ve ücretli olarak eğitim verilir. Eğitim öğretim dilinin İngilizce olması öğrencileri biraz zorlasa da mezun olunduktan sonra farklı alanlara yönelmek isteyen öğrenciler için ayrı bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...