Jump to content

İmaj - Geçici Özimaj Ve Etkileşimleri


Matrix

Önerilen Mesajlar

İmajın ne demek olduğunu az çok hepimiz biliyoruz..Kişinin toplum ve bireylerde oluşturduğu izlenim diyebiliriz kısaca..

Biz birde buna öz imaj uydurduk ve bunu birbirine bağlamaya nasıl birbirinden etkilendiklerine işaret edeceğiz..

Özimajı bu konuda işleriz ama imajımıza olan etkisini sığdırabilirmiyiz bilmiyorum..Sürçü lisan olur ise affola.

Biz bazen bunu özgüven olarak nitelendiriyoruz,Bir kitapta özimaj tanımlamasını okumuştum ,o daha bir çekici geldi,daha entellektüel..

Hiç hatırladığınız oldu mu?bazen her şey o kadar güzel gider ki,çalışma hayatında,kişinin özel hayatında olaylar hiç bir engele takılmadan akar gider.Kendinizde olmasa bile etrafımızda böyle insanlar vardır..

Bazende olaylar öyle üst üste gelir ki,öyle bir döneme girersiniz ki elinizi neye atsanız kurur..Her adım olumsuzlukla sonuçlanır.Kişi bu olumlu yada olumsuzluklardan etkilenip kendi öz imajını oluşturur.Ve bundan sonraki olaylarda kendi içinizde oluşturduğunuz öz imaj yaşamınızda büyük rol oynar..Ama adındanda belli GEÇİCİ öz imaj..İşte bu geçici özelliği takıştırdığınızda sorunları çok rahat aşacaksınızdır..

Bir örnekle açıklayalım;

 

Aldatılan bir sevgili düşünelim..Aldatıldığını anlayınca ilişkisi bozulur,ağlama sızlama nasıl yapar falan v.s.. bir süre sonra unutulur bir sevgilisi daha olur..Ama zalım felek yine çarkını döndürür çok güzel bir ilişki yaşıyor iken yine aldatılır...Artık özimaj şekillenmeye başlamıştır kişide.."kendiiini potansiyel aldatılacak kadın" rolüne verir..Üçüncü ilişkisi olduğunda daha temkinli yaklaşır,hep diken üstündedir..Resmen aldatılacağı günü bekler dürur..Bazende hiç alakasız durumlarda pipiriklenerek aldatıldığını düşünür..Çünkü beyin pert..Ona aldatılan kadın imajını yüklemiştir bile..

Normal hayat rutin akar iken kendinizi soktuğunuz durum budur..

 

Sadece aşk meşk değil iş hayatındada böyledir..Uzun bir işsizlik dönemi ve 5-10 müracatı olumsuz sonuçlanmış birinin özimajı ile,işinden memnun olmayan,iş görüşmesine giden ama hali hazırda çalışışıyor olan birinin özimajı aynı değildir..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Guzel bır konu olmuş matrıx ama bu olumsuzlukları aşmanın yollarını yazmalısın buraya kadar anlattıkların acıkcası klişe şeyler..bir insan en kaliteli yaşamı sürdürebilmesi için demek ki kaliteli bir özimaja sahip olması gerekiyor..zaten dediğin gibi sanslı bahtlı yada özgüvenli olanlar güzelce yasayıp gıdıyor bunu ama olumsuzluklar rol oynuyorsa benlikde nasıl bir yol izlenmeli ??anahtar cümleler bekliyorum :)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anahtar cümleleri bulmadan önce sorunu tam olarak tanımlamalıyız..Sorunumuz öz imaj idi.Bu aynı zamanda kişinin yaşamda kendini nasıl algıladığı ilede ilintilidir. Her ne kadar kişinin kendi özünde yarattığı imaj olsada Bunu etkileyen dış faktörlerde vardır..Sorunu çözecek cümleleri kurmadan bunlarıda masaya yatırmak gerekir..

Çeresel ffaktörler:

Bunlar benliğimiz dışında ,dışarıdan gelen bizde kendimiz hakkında olumlu yada olumsuz etkiler oluşturan,algımızı bu yönde etkileyen durumlardır..

Örneklendirecek olursak; Gün içinde 3 kişi size betin benzin atmış çok kötü görünüyorsun derse akşama yorgan döşek yatarsınız..

Yada işsiz olduğunuz dönemlerde komşuların her karşılaşmanızda sordukları işe gitmedin mi diye başlayan,ilerleyen dönemlerde iş buldun mu,hala bulamadın mı diye sürüp giden hal hatır sormaları..

3-5 arkadaşınızın aa saçın çok güzel olmuş süper görünüyorsun tarzında iltifatları..V.s

Bunlar dışarıdan gelipte bizim kendi özimajımızı oluşturmamıza etki eden faktörlerdir..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kısmen sevgili vedabusesi..Copy yada alıntı olmadığı için doğaçlama gidiyor bu yüzden parça parça.

Ne düşünürsen onu yaşarsın olayı biraz olumlamaya giriyor..Benim anlatmaya çalıştığım biraz farklı..Karşınızda ki bir insan nasıl sizde bir imaj oluşturuyorsa,insan kendi imajınıda kendi çiziyor.Gerek duyguları,gerekse olayları analiz ve idrak şekli gerekse dış etkenler bunda önemli faktörlerdir..Yukarıda kısaca örnekledik ,çoğaltabiliriz örnekleri..

Konu amacı biz bu öz imajı nasıl GEÇİCİ yapabiliriz ve dahası kendi özümüze nasıl bir imaj çizmeliyiz..

Çünkü içimizde yarattığımız öz imajın,sosyal yaşamda bizi ne derece etkilediği aşikardır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçici genelde olumsuz imajlar için olmalı..Bu imajımız ruhalimizle bağlantılı olduğu için değişkenlik gösterebiliyor.

Yaşamında 2 tane aldatılmalı flört dönemi geçirmiş çok güzel bir bayan ilerleyen otuzlu yaşlarda hala yalnız ve geldiğim gibi giderim havasına bürünmüş olabiliyor.

Yada mesleğinde çok başarılı biri işsizlikle geçen 3-4- senenin sonunda meslek değiştirebiliyor,ne iş olsa yaparım abi havasına girebiliyor.

Tüm bunların altında kendi oluşturdukları olumsuz öz imaj yani yok kızım yaa senin bahtın kara yada yok oğlum ya bu işi sen yapamıyorsun düşüncesi geçiyor..

 

Kaç kişi uzun bir işsizlik sonrası yaptığı iş müracatlarında maaş kısmını boş bıraktı,yada olabilecek en düşük fiyatı yazdı?

Yada üçüncü bir ilişkiye başlayan kaç kız üzerine yapıştırdığı "aha buda beni aldatacak yada terkedecek"modundan çıkabildi?

 

İçimizde yarattığımız imajın yaydığı negatif enerji alnımızda koca harflerle yazıyor,ve bunu karşı tarafa iletiyoruz. Yaşamdaki bir çok başarısızlığın farkında olmadığımız sebebi budur..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende kendı yasam tecrubeme dayanarak sunu soyleyebılırım olumsuz dusuncelerı daha hızlı cekıyoruz kendımıze ve yasıyoruz ama olumlu ya gec oluyo ya olmuyor ..olumlu olanı yasamak ıcın dasıl bır dusunce kalıbımızın olması gerekır ?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Bende kendı yasam tecrubeme dayanarak sunu soyleyebılırım olumsuz dusuncelerı daha hızlı cekıyoruz kendımıze ve yasıyoruz ama olumlu ya gec oluyo ya olmuyor ..olumlu olanı yasamak ıcın dasıl bır dusunce kalıbımızın olması gerekır ?

 

Nacizane ben de cevaplamak istedim. Ben de bunu cok dusundum. Olumsuz seylerin olma hizi daha hizliymis. Ben suna bagladim. Basimiza gelmesni korktugumuz seykerde heyecanlaniriz, panikleriz ya. Olumsuzlugu ceken duygu bu. Olumluyu cekense mutlulukla heyecanlanmak. Bunu yaratmak zor. Cunku ya olmazki zaten dusuncesi bilincaltinda kayitliysa onun etkisnde kalinca o mutlulugu yasayamiyoruz. Olmus gibi hissetmek cok onemli imis. Olumsuz dusuncede iste bu korku olmus gibi hissini yaratiyor ve cekim basliyor. Ya oldugun gibi gorun ya gorundugun gibi ol sozu aslinda bu demekmis. Ben duyunca cok sasirmistim. Yani basina gelmesni istemedigin frekansta olma cekersin diyor. Ben kinadigim hemen her seyi yasadim. Bu sayede olani oldugu gibi kabullenmeyi ogrendim. Yargilama kismim bayagi azaldi. Ben de su taktigi dusunuyordum: Basima gelmesini istedigim seyi oncelikle kinasam, sozle dile getirsem. Bir sure sonra bilincaltim onu ayip bir sey olarak kodlarsa, kinadigm icin acaba yine cekebilir miyim? Su cekim yasasi var evet bence ama olumsuzun yaninda olumlu yanini da gormek guzel olur aslinda. Taktigime yorum almak isterim sizlerden. Henuz uygulamadim buarada sadece fikir asamasi ama koylu kurnazligi mi olur bilemedim. Evreni kandirabilir miyim acaba :D

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...