Jump to content

Nefes Terapisi Nasıl Yapılır?


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Nefes terapileri endişe ve panik halinde olan kişilerin rahatlamak için kullandıkları egzersizlerdir. Bu egzersizler gevşemenizi, zihninizi boşaltmanızı ve rahatlamanızı sağlar. Birçok psikolog, hastalarına nefes egzersizleri önererek onların hayatlarına pozitif bir şekilde katkıda bulunmaya çalışır.

Aşağıda tarif edilen nefes egzersizi iki aşamadan oluşur:

Diyaframdan nefes almak

Diyaframdan nefes almak nefes egzersizlerinin temelini oluşturur. Kişinin diyaframdan nefes alıp almadığını anlaması çok önemlidir. Bebekler büyüyene kadar diyaframdan nefes alırlar; diyaframdan nefes almak zamanla bıraktığımız bir şeydir. Diyaframdan nefes alıp almadığınızın en kolay yolu bir elinizi göğsünüze öbür elinizi de karnınıza koyup nefes almaktır. Eğer göğsünüzün üstündeki eliniz hareket ediyorsa göğsünüze, karnınızın üzerindeki eliniz hareket ediyosa diyaframınıza nefes alıyorsunuz demektir. Nefes alırken karnınızı şişirmeye çalışmanız diyaframınıza nefes almanıza yardımcı olacaktır. Diyaframdan nefes almanın bir diğer yolu da sırt üstü uzanmak olabilir. Kişi sırt üstü uzandığı zaman yüksek ihtimalle diyaframdan nefes alıp veriyor demektir.

Diyaframdan nefes almayı başardığınızda egzersizlerin temelini de başarmışsınız demektir.

Vücudu serbest bırakmak

Vücudunuzu serbest bırakmak sandalyede dik bir şekilde otururken rahat bir şekilde yapabileceğiniz bir egzersizdir. Gözlerinizi kapatıp zihninizi boşlatarak bir süre diyaframdan nefes aldıktan sonra sırayla vücut kaslarınızı sıkıp bırakmanız sayesinde vücudunuzu serbest bırakabilirsiniz. Önce tüm yüz kaslarınızı sıkıp buruşturarak başlayın. Birkaç saniye böyle durduktan sonra bütün kaslarınızı serbest bırakın. Aynı şekilde devam ederek sırasıyla boyun ve omuzlardan devam edin. Sıra kollara geldiğinde kollarınızı öne uzatıp ellerinizi bi şeye erişiyormuş gibi uzatın ve kaslarınızı sıkın ve daha sonra yavaşça vücudunuzun iki yanına bırakın. Kolların ardından üst gövdenizi, ardından kalçalarınızı kasıp bırakın. Bacaklarınızı hafifçe öne uzatarak kasın, ayak parmaklarınızı açarak uzatın ve daha sonra yavaşça yer çekimine bırakın. Bedeninizin yavaşça pelteleştiğini hissedeceksiniz. Bir süre pelteleşmiş bedeninizle diyaframdan nefes almaya devam edin. Vücudunuzun yeterince gevşemediğini hissediyorsanız bu süreci tekrar edebilirsiniz.

Bu süreç boyunca size eşlik edecek hafif enstrümental bir müzik gevşemenize ve zihninizi boşaltmanıza yardımcı olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...