Jump to content

Sri Lanka'ya Nasıl Gidilir?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Asya kıtasının güneyinde yer alan Sri Lanka Hindistan'a komşu bir ada ülkesidir. Başkenti Kolombo'dur. Sri Lanka Hint Okyanusu'nun incisi olarak da anılan bir ülkedir. Ülkenin adı saygıdeğer topraklar anlamına gelir.

Türkiye'den Sri Lanka'ya gidilmesi için hem hava hem de kara yolu tercih edilebilir.

 

 

Hava Yolu

 

 

Sri Lanka'ya gidebilmenin en hızlı, güvenli ve rahat yolu hava yolu firmaları aracılığı ile gerçekleştirilir. Türkiye'den Sri Lanka'ya direkt uçuş seferleri bulunmaz. Bunun için uçuşlar aktarmalı olarak yapılır. Sri Lanka'ya aktarmalar Doha, Singapur ve Malezya üzerinden yapılır. Ülkeye varış süresi aktarmalı yolculuklarda yol durumu ve aktarma süresine bağlı olarak yaklaşık 12 saat olarak hesaplanır. Ülkenin Başkenti Kolombo'ya gitmek için ise Dubai, Abu Dhabi ve Amman üzerinden aktarma seçenekleri bulunur.

Kara Yolu

 

 

Türkiye'den Sri Lanka'ya gidilmesi için bir diğer alternatif ise kara yolu seyahatidir. Fakat bu oldukça uzun bir yolculuktur. Kara yolu seyahati İran üzerinden başlar. Adaya Hindistan üzerinden deniz yolunu kullanarak geçilir. Türkiye Sri Lanka arası 11096 km'dir. Bu da yol durumu ve verilen molalarla birlikte yaklaşık 10 günün yolda geçmesi anlamına gelir. Sri Lanka'ya giderken kara yolu seyahati yolculuğun fazla uzun olması ve gidiş yolunun güvenlik açısından elverişsiz olması sebebiyle önerilmez.

Sri Lanka ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemez. Bunun için ülkede kalış süresinin 15 gün olması gerekir. Eğer ülkede 15 günden fazla kalınırsa vize alınması istenir. Ülkeye pasaportla giriş yapılır. Pasaportun seyahat dönüş tarihi itibari ile 6 ay geçerli olması gerekir.

Sri Lanka tropikal iklimin hakim olduğu bir ülkedir. Ülkede sıcaklık değerleri yıl içerisinde sıkça değişim gösterir.

Ülkeye gidilmesi için en uygun dönem Temmuz, Ağustos ve Ekim aylardır. Bu aylarda yağış olayları görülmez.

 

 

Sri Lanka 'ya gitmeden önce oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı önlem alınması gerekir. Sıtma rahatsızlığı yıl içerisinde başkent Kolombo hariç ülkenin büyük bir kısmında yaşanan bir sorundur. Bunun için önlem alınması önerilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...