Jump to content

Erkeklerde Maskülen Burun Estetiği


Olcix
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Erkekler de, tıpkı kadınlar gibi iş yaşamında ve ikili ilişkilerde hoş bir yüzün avantajlarından yararlanmak için estetik operasyonlara başvuruyorlar. Ancak uzmanlara göre erkekler, kadınlardan daha titiz! En çok korktukları ise burunlarının kadınsı bir hal alması…. Peki, erkekler nasıl bir burun istiyorlar? Acıbadem Bakırköy Hastanesi KBB Uzmanı Dr. Yeliz Kantürk, erkeklerin burun estetiğinde nelere dikkat ettiklerini anlattı.

 

 

 

Estetik operasyonlar dendiğinde kısa bir zaman öncesine kadar akla ilk olarak kadınlar geliyordu…Ancak şimdi durum değişti. Artık erkekler de neredeyse kadınlar kadar estetik olarak dikkat çekmek istiyor. Tıbbi olarak saç ekiminden yağ aldırmaya kadar vücudun bir çok bölgesinde farklı estetik seçenekler içinden en çok tercih ettikleri operasyon ise burun estetiği. Kemerli ve ucu sarkık burunlar erkeklerde özgüven eksikliğine neden oluyor.İş yaşamında ve ikili ilişkilerde hoş bir yüze sahip olmak ve avantaj sağlamak için de estetik operasyonlara başvuruyorlar. Acıbadem Bakırköy Hastanesi KBB Uzmanı Dr. Yeliz Kantürk, erkeklerin burun estetiğinde nelere dikkat ettiklerini anlattı.

 

Estetik oranları kadın ve erkeklerde eşitlendi

 

Son yıllarda erkekler de kadınlar kadar estetik burun ameliyatlarına rağbet gösteriyor. Dış görünümün ve bakımın eskiye oranla çok daha fazla ön plana çıkması, insanların özel ve iş yaşamlarındaki etkisinin de artmasına neden oldu. Bu nedenle de bu ameliyatlara olan talep aynı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de son yılarda hızla arttı. Geçtiğimiz yıllarda estetik burun ameliyatlarının yüzde 10'u erkekken şimdi nerdeyse bu oran yüzde 50’ye çıktı.

 

Estetik bir burun sosyal hayatta da avantaj sağlıyor

 

Aynı kadınlarda olduğu gibi büyük, kemerli ve ucu sarkık burunlar erkeklerdede özgüven eksikliği yaratıyor. İkili ilişkilerde ve iş yaşamında hoş bir yüze sahip olmak her zaman avantaj sağlıyor ve sosyal hayatta daha başarılı olmanın bir anahtarı olarak karşımıza çıkıyor. Yüzün merkezinde yer alması ve yüz ifadesini sağlaması açısından burun en önemli organ. Kemerli olması ya da göze çirkin gözükmesi kadın ya da erkek herkes için sorun oluşturabiliyor.

 

Erkekler kadınlara göre daha titiz

 

Erkekler burun konusunda kadınlara nazaran daha titizler. En çok korktukları durum ise burunlarının feminen olması. Kadınsı bir hava veren burun istemiyorlar… Bu nedenle uzmanlar, operasyon öncesi hasta ile iletişimin iyi kurulmasının ve nasıl bir burun istediğine karar verilmesinin önemli olduğunun altını çiziyorlar.

 

Erkeksi duruşu korumak gerekiyor

 

Erkek burun estetiğinin amaçları kadınlardan farklı. Erkeklere yapılan operasyonlarda burnun çok küçültülmemesi, ucunun çok kaldırılmaması, burun sırtının çok oyuk olmaması, düz inmesi, gereğinde minik bir kemer bırakılarakmaskülen havasının korunması gerekiyor.Normalde kadınlarda dudak ve burun arasındaki açı 105 iken erkeklerde bu açının 90 derece yani düz olması amaçlanıyor. Erkekler kadınlar gibi burnun tamamının değişmesini değil de bölgesel olarak rahatsızlık duydukları yerlerin değişmesini istiyorlar. Bunun neticesinde hasta isteğini göz önüne alınarak sadece kemer alımı, ya da sadece ucundaki sarkıklığın giderilmesi için operasyon da planlanabiliyor.

 

Hem sağlıklı hem de estetik bir görünüm

 

Estetik ameliyatlarda amaç, sadece dış görünümü düzeltmek değil aynı zamanda fonksiyonel anlamda da nefes alan, açık bir burun olmalı. Burnun sadece dışını değil içini de güzelleştirmek, açmak gerekiyor. Burun tıkanıklığı ile başvuran hastalarda bazen mecburi de olsa estetik burun ameliyatı yapmak zorunda kalınabiliyor. Özellikle burun ucu sarkmış hastalarda her ne kadar burun içi düzeltilse de ucu kaldırılmadıkça nefes tam anlamı ile rahat bir şekilde alınamıyor. Ayrıca bazı ileriderece burun kıkırdak eğriliklerinin kapalı ameliyata uygun olmaması, burun kanatların çökmesi ve burun yan duvar zayıflıklarıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...