Jump to content

Bitki Koruma Mezunları Ne Iş Yapar?


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ziraat Fakültelerinde 4 yıllık lisans eğitimi veren Bitki Koruma bölümün temel amacı tarımda kullanılan ve yaygın üretimi, tüketimi olan bitkileri hayvansal zararlılardan mikroorganizmalardan ve zararlı yabancı otlardan korumak ve buna yönelik tedbirlerin geliştirilmesini sağlamaktır. Lisans eğitiminde teorik ve uygulamalı dersler birlikte verilir. Uygulamalı derslerin oranı genellikle teorik derslerin üçte biri ve bazı üniversitelerde nadiren de olsa dörtte biri kadardır. Bölümün bulunduğu çoğu üniversite aynı zamanda bölümün ön lisans ve yüksek lisans eğitimini de verir.

Bitki Koruma bölümünden mezun olan ve kariyerine bu yönden devam etmek isteyen adayların önünde farklı seçenekler bulunur. Bunlardan başlıcaları akademik kariyer, kamu kurumları ve özel sektörde istihdam olarak sıralanabilir. Akademik kariyer seçen adaylar yollarına seçtikleri uzmanlık alanı sonucu üniversitelerde öğretim üyesi olarak devam ederler. Kamu kurumlarında başlıca istihdamları ise Tarım Bakanlığı'nda İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden Tarım Kredi Kooperatiflerinde, Bitki Koruma Müdürlüğü, Araştırma Enstitüsü gibi kuruluşlardadır. Ayrıca çiftçi kooperatiflerinde de ürünlerin korunması amacıyla görev alabilir ve kendi işletmelerini, özellikle zirai ilaçlar ve koruma tedbirleri alanında açarak hizmet verebilirler. Temel görevleri bitkileri tüm zararlılardan temizlemek ve bu zararlıların etkisinin minimum seviyeye indirmek için çalışmalar yürütmektir. Ayrıca özel sektörde tarım şirketleri, biyolojik mücadele ve ilaç şirketleri, tohum üretim şirketleri, tohum ıslah laboratuvarları, tarımsal gıda üretimi ve tarım alanında AR-GE çalışmaları yürüten şirketlerde görev alabilirler.

Bölüm temelde bitki zararlıları ve bitki hastalıkları adında iki bilim dalına ayrılır. Bölümün eğitiminde verilen dersler mezunlara gerekli donanımı ve yeterliliği sağlar. Ayrıca bölüm mezunları tarım işletmeciliği, paketleme, tarımsal üretim, tarımsal gıda üretimi yapılan şirketlerde danışman olarak fide üretimi yapan işletmelerde kontrol ve ve sertifikasyon aşamalarında görev alırlar. Ulusal ve uluslarası firmalarda ziraat mühendisi ünvanıyla çalışabilir veya serbest ziraat mühendisi olarak meslek hayatlarını sürdürürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...