Jump to content

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Mezunları Nerelerde Çalışır?


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Birçok üniversitede akademik eğitimi verilen Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünün popülaritesi her geçen gün atmaktadır. Sağlık sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler ve sektöre yapılan yatırımlar Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümü gibi birçok sağlık bölümünün önünü açmakta ve bu bölüm mezunlarına duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

Sağlık Kurumları İşletmecisinin Görevleri Nelerdir?

Bu bölümden mezun olan meslek adayları devlet kurumlarında ve özel kuruluşlarda idari işlemlerin yönetilmesini ve yürütülmesini sağlar. Hastanelerin idari kadrosunda yer alacak olan ilgili mezunlar sadece kendi kurumundaki gelişmeleri takip etmekle kalmaz, Türkiye ve dünya standartlarını takip eder. Bu koşulların yöneticiliğini yaptığı hastanede de sağlanması için gerekli çalışmaları yapar, düzenler. Bölüm mezunlarının sahip olması gereken özelliklerin başında şunlar gelmektedir:

 

  • Ekip çalışmasından hoşlanan ve empati kurabilen bir birey olması gerekmektedir. Çünkü hastane içi iletişiminden, çalışanlar arasındaki huzur ortamına kadar düzen ve istikrar ortamının oluşmasından sorumludur.
  • Yeniliklere açık ve kendini geliştirebilen bir birey olması gerekir. Teknoloji geliştikçe kullanılan malzemeler, uygulanan teknikler ve ölçütler sürekli değişir. Sağlık kurumunun idari bir personeli her yeniliğe ayak uydurmalı hatta yeniliklerin önünü açmalıdır.
  • Herhangi bir işi veya bir planı uygulayabilme, herkesin uygulamasını sağlama ve uygulama sırasında oluşabilecek aksaklıkların giderilmesini sağlamakla da yükümlüdür. Örneğin; Sağlık kurumu işletmecisi kurumun sağlık politikasını oluşturabilir. Sağlık kurumu işletmecisi üniversitede eğitimini almış olduğu sağlık kurumu işletmeciliği finansal yönetim dersiyle hastanenin parasal politikalarını belirleyebilir, yardımcı olabilir. Kişi özel bir hastanede çalışacaksa muayene ve sağlık ücretlerini belirleyebilir.
  • Sağlık Kurumları İşletmeciliği mezunu kişilerde mutlaka liderlik vasfı bulunmalıdır.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Mezunlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

İlgili bölümden mezun olan adaylar; vakıf, kamu ve üniversite hastanelerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, sigorta birimleri ve sigorta şirketlerinde, tıbbi malzeme ve ilaç üreten kuruluşlarda çalışabilirler. Genel olarak büro işlerini yürütselerde hemen hemen sağlık sektörünün her alanında iş bulabilirler. Bu bölümü okuyan meslek adayları mezun olunca Sağlık Kurumları İşletmecisi ünvanını alırlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...