Jump to content

GYO Nedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Sermaye kanunu dahilinde, kurumlar vergisinin dışında tutulan gayrimenkul projeleri, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, gayrimenkulle ilgili haklar ve sermaye piyasası dahilinde yatırım yapabilen, gayrimenkul projelerini gerçekleştirmek amacıyla kurulan sermaye piyasası kurumlarına Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) denir.

 

 

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının en önemli kuruluş amaçları, getirisi yüksek gayrimenkul projelerine yatırım yapmak, portföylerinde bulunan gayrimenkullerden kira geliri, alım satım kazancı elde etmektir.

 

 

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları, gayrimenkul yatırımcıları için önemli bir itimat duygusu oluşturmaktadır. Bunun en önemli sebebi, uzun vadede gayrimenkul yatırımının enflasyon ve değer artışları hesaplandığında bir avantaja dönüşmesidir.

 

 

Bir şirket, mevcut faaliyetlerini kanun çerçevesinde değiştirerek Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na dönüştürebilir ve gayrimenkul yatırım ortaklığına ait faaliyetleri gerçekleştirebilir. Başka şirketlerin inşaatını gerçekleştirdiği projelere finansman olabilir. Ancak, gayrimenkul portföyü dışında bulunan inşaat işlerini kendisi üstlenemez, inşaat projelerinin yürütme hakkını alamaz.

 

 

Türk Ticaret Kanunu’nda GYO Ortaklarının yatırımcılara sağladığı haklar net olarak belirtilmiştir.

 

 

Buna göre, ortaklığın tavsiye edilmesi durumunda tasfiye payı alma hakkı bulunmaktadır. Ortaklıktan elde edilen kar üzerinden kendi payını alma hakkına sahiptir. Ayrıca, Sermaye artırımında Rüçhan hakkı, kendi kaynaklarından yapacağı sermaye artırımı nedeniyle çıkardığı payları bedelsiz alma hakkı, genel kurul toplantılarına katılma, öneri ve oy kullanma hakkı, ortaklık faaliyetleriyle ilgili tüm hesap bilgilerine ulaşabilme ve denetleyebilme gibi haklara da sahiptir. Ayrıca yatırımcılar, ortaklık paylarını borsada satabilir, borsada oluşabilecek haklardan faydalanabilirler. Gayrimenkul yatırım ortaklığı paylarına yatırım yapmak isteyenler, borsada işlem yapma hakkına sahip yetkili bir yatırım kuruluşuna talimat verip, diledikleri gayrimenkul yatırım ortaklığı payını satın alabilirler.

 

 

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, büyük yatırım gerektiren gayrimenkul projeleri, alışveriş ve iş merkezlerinin finansmanına da kaynak sağlayabilmektedir. Bu tür büyük projelerin gerçekleştirilmesinde yatırım gücünün azaltılabilmesi amacıyla Gayrimenkul yatırım şirketleri halka açık teklifler gerçekleştirebilir. Ortaklığın altyapısı müteahhit, işletmeci şirket, danışman şirket, gayrimenkul değerleme şirketi şeklinde oluşturulur.

 

 

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile ilgili yatırımlarda, yatırımcıların dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. En önemli konulardan biri, yatırımcıların yatırım yapmayı düşündükleri gayrimenkul yatırım ortaklığının kar durumunu, finansman yapısını, faaliyetleri ve yatırımları hakkında ayrıntılı bilgiyi, şirketlerin kamuya açıklanmış finansal tablo ve raporlarını dikkatle inceleyerek, Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan şirketin sermaye, finansal yapısı, yönetim ve faaliyetleri hakkında değişiklikleri takip edebilirler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...