Jump to content

Karanfil Nerede Yetişir?


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Mersingiller familyasına ait bir bitki olan karanfilin ana vatanı Endonezya’dır. Karanfil ağacının boyu 10 ila 20 metre arasında değişir. Yılın tüm aylarında ekimi yapılabilen bu ağacın yeşil renkli ve mızrak şeklinde yaprakları ile pembe renkli çiçekleri vardır. Ülkemizde çoğunlukla seralarda ya da evlerde süs bitkisi olarak yetişir.

Karanfil ağacı pH değeri 7’den az olan, asidik toprakları tercih ederler. Kısmi gölgeli ve soğuğa karşı korunaklı bölgelerde yetiştiriciği yapılır. Bitki kuraklığa karşı dayanıklıdır ancak uzun süre susuz kalması kalitenin düşmesine sebep olur. Bu nedenle yüksek verim almak için toprak sürekli nemli olacak derecede sulama yapmak gerekir. Toprağa gübrenin yanında azot ve potasyum mineralleri de eklenebilir.

Karanfil bitkisinin insan sağlığına birçok faydası bulunur. Özellikle sindirim sistemi üzerinde etkili olan karanfil mide bulantılarını giderir, ağızdaki kötü kokuları yok eder ve de ağrı kesici görevi görür.

Karanfil Bitkisi Evde Nasıl Yetiştirilir?

Toprak seçiciliği olmayan karanfil bitkisi evde kolaylıkla yetiştirilebilir. Geçirgenliği yüksek, tınlı, havalandırılmış, su miktarı yeterli düzeyde, organik besin maddelerince zengin 60 cm derinlikteki topraklar karanfil yetiştiriciliği için idealdir. Saksı ya da vazolar içerisinde genellikle evlere güzel bir dekor katması için bir süs bikisi olarak kullanılır.

Bitkinin yetiştirildiği yerin sıcaklık derecesi çiçek kalitesini, yaprak şeklini, büyüme ve gelişmeyi, rengini ve çiçek oluşumunu etkiler. 7°C’nin altındaki sıcaklıklar çiçek kalitesini olumlu yönde etkilerken büyüme ve gelişmeyi yavaşlatır.

Işık, karanfil bitkisi üzerinde önemli etkilere sahiptir. Çiçeklenme kalitesini ve büyümeyi olumlu açıdan etkiler. Dikim işlemine başlamadan önce ortam sıcaklığına alışması için tohumların soğuk hava depolarından alınıp seralara getirilmesi, soğuk hava deposunda uzun süre bekletilmemesi gerekir.

Dikim yapıldıktan sonra ilk iki hafta boyunca yağmurlama sulama, daha sonraki iki hafta boyunca da damlama sulama yöntemi uygulanmalıdır. Sulama işlemi sırasında yaprakların sulanmamasına, fidelerin kuru kalmamasına ve toprağın aşırı ölçüde çamurlaşmamasına özen gösterilmelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...