Jump to content

Olumlu Düşünme Yöntemleri


Alyadua

Önerilen Mesajlar

olumlu-dusunme-yontemleri_646x340.jpg

Olumsuz düşüncelerin ve hislerin olumsuz sonuçlar doğurduğunu duymuşsunuzdur ve olumlu düşünceler olumlu değişimleri beraberinde getirebilir. Sezgisel olarak bunun doğru olduğunu biliyor olabiliriz fakat bazıları için olumlu düşünmeyi öğrenmek zor bir iştir ve yıllar boyu olumsuz düşünmenin getirdiği alışkanlıkları aşmak zordur. İster olumlu yönde ister olumsuz yönde düşünün kendi etrafınızda olan olaylar sizin kontrolünüzdedir. Fakat bu biraz efor ve kendi düşünce sisteminize biraz dikkat etmeniz gerektiği demektir.

Malzemeler

 

  • Not defteri ve kalem

Talimatlar

 

  1. Kendi düşüncelerinizin sizin kontrolünüzde olduğunu kabul edin. Bunu kabul edip onaylanaya kadar kendi düşünce sisteminizi olumlu yönde değiştirmek için yeterli güce sahip olamazsınız. Düşüncelerinizi değiştirdikten bir gün yada bir hafta içinde hayatınızında olan olayların değişeceğini düşünmeyin. Ayrıca başınıza gelen olaylarda değişimler görebilirsiniz fakat önemli olan onları nasıl gördüğünüzdür.
  2. Kötü düşünceleri saptamayı öğrenin ve onları olduğu yerde bırakın. Bu kendiniz ve başkaları olmak üzere tüm düşüncelerinizi kapsar. Gün içinde yaptığınız tüm olumsuz düşünceleri not. O anki olayı ve düşünceyi neyin tetiklediğini de not alın. Listeniz çabuk bir şekilde dolduysa üzülmeyin çünkü çoğumuza bu şekilde olur. Sadece olumsuz düşünceleri yazmaya devam edin. Bu size her gün ne kadar olumsuz düşüncenin aklınızdan geçtiğine dair iyi bir işarettir.
  3. Daha başladıkları anda olumsuz düşünceleri durdurmak için karar alın. Kendinize düşünceyi tamamlamak için izin vermek gibi bir lüks tanımayın. Olumsuz bir düşünceyi derhal olumlu olan ile değiştirin. Bunu yapamıyorum yerine öğreniyorum ve buna hemen alışacağım diyin. Birkaç gün pratik yaptıktan sonra kötü bir düşünceyi aklınızdan çıkartmanın ne kadar kolay olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız.
  4. Etrafınızı pozitif ve ilham veren alıntılarla doldurun. Gün içinde görebileceğiniz yerlere onları asın. Günün alıntısını banyo aynanıza asın ve kendinize olumlu düşünceleri tekrardan hatırlatın. Size ilham veren olumlu alıntıların olduğu posterleri, ekran koruyucuları ya da not defterlerini seçin.
  5. Pes etmeyin. Olumlu düşünmeye alışmanız biraz sürebilir. İşler iyi gitmiyorken eski alışkanlıklara dönmekten uzak durun. Düşüncelerinizi değiştirmek için çalışın ve hayatınızdaki şeyler değişmiyorsa bile değişeceğini düşünün. Bunların sizin yeni fırsatları yakalamanız ve hayatınızda daha olumlu değişikler yapmanız için yolu asfaltladığını düşünün.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...