Jump to content

Ayakkabı Neden Vurur?


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yanlış ayakkabı seçimleri ayakların ayakkabı içerisinde sıkışması ve ayağı vurması şeklinde tepki verir. Bu da ayaklarda şişmeye, su toplanmasına, burkulmaya veya nasır gibi hastalıklara yol açabilmektedir. Bu gibi olumsuz sonuçlara yol açan ayakkabı vurmalarının belli başlı nedenleri vardır. Bu nedenlerin her birinin çözümü de mevcuttur. Bu yüzden ayak sağlığı için ayakkabı seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ayakkabıların vurmasının en başlıca nedeni ayakkabının ön burun şeklinden kaynaklanabilmektedir. Özellikle bu sık yaşanan bir problemdir. Önü daralan ayakkabılar ayağı sıkı bir kalıp içine sokar ve parmakların serbest hareketini engeller. Bu durum hem ayakları vuracaktır hem de zamanla ayağın özellikle parmakların şeklini bozacaktır. Ayrıca çok yüksek topuklu ayakkabılar da ayağı vurmaktadır. Özellikle stiletto olarak bilinen kadın ayakkabılarında bu durum daha sık görünebilmektedir. Yüksek topuklu ayakkabılarda vücut ağırlığı parmaklarda toplanır ve buda yine ayaklarda şekil bozukluğuna yol açacaktır. Genellikle en çok bilinen yanlışlardan birisi de platform ayakkabıların vurmadığı düşüncesidir. Platform ayakkabılarda özellikle sert olanlar ayağın kıvrılmasını engelleyerek eklemlere baskı yapar. Bu da bileklerde ağrıya yol açabilir. Bu yüzden platform ayakkabılar da ayağı vurmaktadır.

Bir başka ayakkabının vurma nedeni ise ayakkabının yapıldığı malzemedir. Özellikle sert deriler ve ruganlarda esneme olmayacağı için ayağın fiziksel fonksiyonlarını bozmaktadır. Çok uzun süre ayakta durması sonucu da sabit tuttuğu ayakları vuracaktır. Ayakkabı numarasının ayak numarasından alakasız bir şekilde 1 numara büyük veya küçük olarak seçilmesi de ayakkabının ayağı vurma nedenlerinden birisidir. Küçük numaralı ayakkabılar zaten ayakları sıkacak ve vurmasına neden olacaktır. Ancak özellikle topuklu ve bot seçimlerinde tercih olarak 1 numara büyük alınması tercih edilse de asla tavsiye edilmeyen bir durumdur. Çünkü içinde serbest hareket eden ayak öne gidecek ve parmakları önden vuracaktır. Kısacası ayakkabının ayağı vurma nedeni tamamen yanlış ayakkabı tercihi ve kullanımından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden ayak sağlığı açısından bu seçime dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...