Jump to content

Dünya'da Kurban Bayramı


Melâl

Önerilen Mesajlar

Güneydoğu Asya'nın en büyük ve Endonezya'nın merkez camisi İstiklal Camisi'nde yaklaşık 300 bin Müslüman, bayram namazı kıldı.

 

477750.jpg

 

Endonezya'da Müslümanlar bayram namazı için camileri doldurdu. Başkent Cakarta'da bulunan dört katlı ve 250 bin kişi kapasiteli camiyi dolduran Müslümanlar, kültürel kıyafetleriyle ailece bayram namazını eda etti. Camiye sığmayan Müslümanlar, namazı caddelerde kılmak zorunda kaldı.

Endonezya'da bayram namazını farklı kılan etkenlerden birisi, kadınların da bayram namazlarına katılması. Binlerce kadın, eşleri ve çocuklarıyla namaza katılıyor. Endonezyalı kadınların namaz için tasarlanmış yöresel kıyafetleri de dikkati çekiyor.

Adetlerinden taviz vermeyen Endonezyalılar, bayram namazlarında da kültürlerini takip ederek, namaz için renkli kıyafetler giymeyi tercih ediyor. Binlerce insan camide kültürel kıyafetleriyle renkli görüntüler oluşturuyor. Bayram namazına gelen çocuklar da Endonezya kültürüne ait kıyafetler giyiyor.

Ayrıca camilerde, küçük tekerlekli sadaka kutuları saflar arasından dolaştırılarak fakirler için yardımlar toplanıyor.

Ülkede Kurban Bayramı, arife gecesi havai fişekler ve yatsı namazından bayram namazı saatine kadar tüm cami hoparlörlerinden yükselen tekbirlerle karşılandı.

Çin'de Kurban Bayramı

Çin'de Kurban Bayramı'nı coşkuyla karşılayan Müslümanlar, bayram namazı için camilere sığmayınca ana caddelerde saf tutuldu.

Ülkenin doğusundaki ekonomi ve finans merkezi Şanghay kentinin en büyük camilerinden Huşi'ye binlerce Müslüman akın etti. Camiye sığamayanlar ana caddelere kadar taştı.

Kurban Bayramı'nı yediden yetmişe coşku ile karşılayan Müslümanlar, aile ve dostlarıyla bu mübarek günün sevinç ve heyecanını yaşadı.

Müslümanlar, caminin çevresindeki meydan ve caddelerde birbirleriyle bayramlaşırken, namaz sonrası kurbanlıklarını kesmek üzere bölgeden ayrıldı.

Çin'de yaşayan 56 etnik unsurdan 10'u Müslüman azınlıklardan oluşuyor.

 

aa%2817%29.jpg

 

 

Azerbaycan'da Kurban Bayramı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, vatandaşlar bayram namazı kılmak için camilere akın etti.

Başkentin Ejder Bey, Lezgi, Garaçukur, Tezepir ve İlahiyat camileri namaz için gelen Müslümanlarla adeta doldu taştı.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan İlahiyat Camisi'nde yaklaşık 10 bin kişi aynı anda saf tuttu. Vatandaşlar, cami içinde ve avlusunda kılınan namazın ardından birbirlerine sarılarak bayramlaştı.

Bayramlaşma sonrasında cami dışında bekleyen ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunan vatandaşlar, kurbanlarını kesmek için hayvan pazarları ve kesimhanelerin yolunu tuttu.

Kırgızistan

 

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bayram namazı, her yıl olduğu gibi başkentin en büyük ikinci meydanı olan Başbakanlık Binası önündeki Lenin Meydanı'nda kılındı.

 

Meydanda toplanan on binlerce Müslüman, Kırgızistan Müftüsü Maksatbek Toktomuşev'in verdiği vaazı dinledi. Müftü Toktomuşev vaazında, İslam dininde evlatların anne ve babaya duyması gereken hürmeti ve vazifelerini anlattı.

 

Bayram namazına bazı milletvekilleriyle katılan Meclis Başkanı Asılbek Ceenbekov, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ve milletvekilleri adına vatandaşların bayramını kutladı. Bayram namazının saat 08.20'de kılınmasının ardından Kur'an-ı Kerim okundu. Duaların ardından vatandaşlar, din görevlileriyle bayramlaşmak için uzun kuyruklar oluşturdu.

 

Kırgızistan'da kurban kesim organizasyonuna katılmak için gelen ve aralarında milli güreşçi Rıza Kayaalp'in de bulunduğu Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüleri de bayram namazını meydanda kıldı.

 

On binlerce vatandaşın arasında bayram namazını eda eden Kayaalp, namazdan sonra Kırgız dedeleri ve gençleri ile bayramlaştı. Kayaalp'a yoğun ilgi gösteren Kırgız gençleri, kendisiyle fotoğraf çektirdi.

 

Kayaalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayatında ilk kez Türkiye'nin dışında bu kadar büyük bir kalabalıkla bayram namazı kıldığını söyledi.

 

dd%282%29.jpg

 

Aliyev'den kutlama mesajı

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de bir mesaj yayımlayarak vatandaşların bayramını kutladı.

Bayramlarda devletin refahı ve kalkınması için dualar edildiğini, bağımsızlık için canlarından geçen şehitlerin saygıyla anıldığını hatırlatan Aliyev, kurban etkinliklerinin toplumdaki birliktelik ortamını daha da güçlendirdiğini, milli ve manevi dayanışmayı daha parlak şekilde ortaya koyduğunu kaydetti.

 

Afganistan

Neredeyse her gün ölüm haberlerinin geldiği ve terör olaylarının yaşandığı Afganistan'da halk bayram namazı için camileri doldurdu.

 

Ülkenin en kalabalık kentlerinden Mezar-ı Şerif'te, kentin en büyük camisi olan ve Hz. Ali'nin türbesi olduğuna inanılan Ravza'nın önündeki Yeşil Cami'de bayram namazı kılındı.

 

Namaz öncesi halka hitap eden Belh Emniyet Amiri Abdurazzak Kadiri, Afganistan halkının savaştan bıktığını, artık herkesin barış istediğini belirtti.

 

Kurban Bayramı'nın, huzur ve birlik bayramı olduğuna işaret eden Kadiri, bayram günlerinin tüm kırgınlıklar bir yana bırakılarak mutluluk içinde geçirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Binlerce kişinin katıldığı namaz sonrası verilen hutbede birlik ve beraberliğin önemi vurgulandı.

 

Cemaat, camilerin dolması üzerine avlu ve bahçeleri de doldurdu. Sıkı güvenlik önlemleri altında kılınan bayram namazı sonrası dışarı çıkan Afgan halkı, geleneksel hale gelen ve yıllardır devam eden bayramlaşma törenine katıldı.

Somali

Somali'nin başkenti Mogadişu'da, bayram namazı geniş güvenlik önlemleri arasında kılındı.

 

Halk bayram namazı için camileri doldururken, kent geneli ve camilerde geniş güvenlik önlemleri alındı.

 

Eş Şebab tehdidi altındaki ülkede Kurban Bayramı dolayısıyla ülkedeki Afrika Birliği askerleri de tedbirlerini arttırdı.

 

Güvenlik önlemleri arasında kılınan namazdan sonra kurban kesimi ve bayramlaşmaya geçildi.

 

Mogadişu'da bu yıl onlarca Türk yardım kuruluşu hayırseverlerin kurbanlarını keserek halka dağıtacak.

 

Rusya

 

Rusya'nın başkenti Moskova'da camilere sığmayan Müslümanlar, bayram namazını sokaklarda kıldı.

 

Türkiye ile Rusya'nın katkılarıyla yapılan ve dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle açılan Moskova Merkez Camisi'nde ilk bayram namazı kılındı.

 

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Moskova Merkez Camisi'ne çıkan bütün sokaklar namaz için kapatıldı. Metal detektör ve detaylı üst aramasının ardından camiye ulaşmaya çalışan vatandaşlar, sokaklarda bile yer bulmakta zorlandı.

 

Helikopter ve atlı birlikler tarafından güvenliğin sağlanmaya çalışıldığı cami çevresinde polis, yoğun güvenlik önlemleri aldı.

 

Moskova'da bayram namazı camilerin yanı sıra belediye tarafından belirlenen özel alanlarda kılındı.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yayımladığı mesajla Rusya Müslümanlarının Kurban Bayramı'nı kutladı.

 

Putin mesajında, Rusya Müslümanlarının ülkenin yaşantısına tam olarak katılmaya devam edeceği ve etnik ve dinler arası diyaloğa katkı sağlayacağından emin olduğunu belirtti.

 

Rusya'da yaklaşık 20 milyon Müslüman yaşıyor. Ülke genelinde 7 binin üzerinde cami ve mescit olduğu belirtiliyor.

 

rusya%281%29.jpg

 

İran

 

İran'da Kurban Bayramı, bayram namazının kılınmasıyla başladı.

 

Tahran Üniversitesi Yerleşkesi'ndeki namazı kıldıran Uzmanlar Meclisi Başkanlık Heyeti Üyesi Ayetullah Seyyid Ahmed Hatemi, hutbesinde nükleer müzakerelerde varılan anlaşmaya değindi.

 

Hatemi, "Anlaşmadan daha önemlisi, anlaşmadan sonra ambargoların kalkmasıdır çünkü anlaşmanın ruhu ambargoların kalkmasıdır askıya alınması değil. Eğer ambargolar kalkmaz ise o zaman bir neticeye varılmış olmayacaktır" dedi.

 

Başkent Tahran'daki namaza, bazı siyasetçiler ve üst düzey komutanlar da katıldı.

 

Ülkede cuma ve bayram namazı kıldıran imamlar, İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney'i temsilen konuşma yetkisine sahip.

 

Balkanlar'da Kurban Bayramı

 

Balkan ülkelerinde yaşayan Müslümanlar, Kurban Bayramı coşkusu yaşıyor. Bosna Hersek, Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Kosova, Hırvatistan ve Karadağ'daki Müslümanlar, bayram namazında camilere akın etti.

 

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da yaşayan Müslümanların ilk adresi Başçarşı'daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi'ydi. Cami avlusuna sığmayan çok sayıda Müslüman, bayram namazını sokaklarda kıldı. Bayram namazını geleneksel olarak Bosna Hersek Reis-ul Uleması Husein Kavazoviç kıldırdı.

 

Bayram hutbesinde Müslüman, Hristiyan ve Yahudi vatandaşlara birlik çağrısında bulunan Kavazoviç, ailenin ve çocukların eğitiminin önemine dikkati çekti.

 

Farklılıkların insanları bölmesine izin verilmemesi gerektiğini vurgulayan Kavazoviç, "Her fırsatta dostluklar kuralım. Adalet ve doğruluk için mücadele edelim. Kavgadan uzak duralım. Birbimizin hatalarını affedelim çünkü bu, insanlar arasındaki bağları güçlendirir" şeklinde konuştu.

 

Kavazoviç, nerede olursa olsun, tüm Müslümanların komşularıyla, yakınlarıyla ve dostlarıyla barış içinde yaşamalarını söyleyerek, insanların birbirinden korkmamaları gerektiğini, herkesin kaderinin aynı olduğunu ifade etti.

 

Kavazoviç, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Hepimiz ölümlü insanlarız. Yaşıyoruz ve ölüyoruz. Müslüman, Allah'ın emirlerine kalpten inanarak bu emirleri uyguluyor, amelleriyle de Allah'a olan inancını gösteriyor. Amel olmadan din, çaba olmadan ödül, sabır olmadan başarı da olmaz. Bu herkes için böyle."

 

Ortadoğu'daki çatışmalardan dolayı evlerini terk ederek Batı Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan sığınmacılara da değinen Kavazoviç, bu kimselerin "zulüm ve adaletsizlik mağdurları olduğunu" kaydetti.

 

Kavazoviç, "Bir kez daha Müslümanlarımıza çağrım, ellerini bu ülkelerden uzak tutmaları, burada yaşayan Müslüman ve diğer halklara karşı uygulanan şiddete iştirak etmemeleri. Aksine, sıkıntı içerisindeki bu millet yardım edelim, evlerimizi ve kalplerimizi onlara açalım" ifadesini kullandı.

 

Tüm Müslümanlara hayırlı bir bayram geçirmeleri temennisinde bulunan Kavazoviç, namazın ardından vatandaşlarla bayramlaştı.

 

Balkanlar'da bayram coşkusu

 

Bosna Hersek'in yanı sıra Sırbistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Arnavutluk ve Hırvatistan'daki Müslümanlar da bayram coşkusu yaşıyor.

 

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da, şehirdeki tek cami olan Bayraklı Camisi'nde yüzlerce Müslüman bayram namazı kıldı. Sırbistan'da, Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesindeki camiler de bayram namazında dolup taştı.

 

Nüfusunun büyük çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Kosova'da Müslümanlar bayram namazında camilere akın etti. Başkent Priştine'deki Müslümanların ilk adresi Fatih Sultan Mehmed Camisi olurken, Prizren'deki Müslümanlar ise şehir merkezindeki Sinan Paşa Camisi'ne akın etti.

 

Büyük çoğunluğu Müslümanlardan oluşan Arnavutluk'ta da bayram coşkusu yaşanıyor. Başkent Tiran'ın yanı sıra Elbasan, İşkodra ve Durres gibi şehirlerdeki camilere akın eden Müslüman Arnavutlar, camilerin dolup taşmasıyla namazı sokaklarda kıldı.

 

Tiran'da büyük bir cami olmaması nedeniyle bu yıl da bayram namazı Ulusal Şehitler Bulvarı'nda, binlerce Müslüman tarafından kılındı.

 

Balkanlar'ın en küçük ülkesi Karadağ'da da Müslümanlar bayram namazı için camileri doldurdu. Karadağ'da Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Rojaye, Biyelo Polje ve Plyevlya, Ulciny ve Bar gibi kentler başta olmak üzere yüzün üzerinde cami ve mescitte bayram namazı kılındı.

 

Hırvatistan'da da başkent Zagreb ve Riyeka'da yaşayan Müslümanlar, bu kentlerdeki camilere akın ederek, bayram namazını kıldı.

 

Makedonya'da da tüm camilerde bayram namazı coşkusu yaşandı. Başkent Üsküp'teki merkezi bayram namazı Bedir Camisi'nde kılındı. Burada bayram namazını, Makedonya İslam Birliği Başkanı Suleyman Recepi kıldırdı. Öte yandan, şehirdeki tarihi camiler de bayram namazı dolayısıyla dolup taştı.

 

Kırım'da Kurban Bayramı heyecanı

 

Kırım Müftü Yardımcısı Ayder İsmailov, Tatar Müslümanların Kurban Bayramı'nı büyük bir sevinç ve kıvanç içinde kutladıklarını belirterek, 300 binden fazla Tatar'ın İslami değerleri yaşama ve yaşatma konusunda hiçbir kısıtlamayla karşılaşmadığını söyledi.

 

Kırımlı Tatarların "Akmescit", Rusların ise "Simferopol" dediği Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkentinde Kurban Bayramı coşkusu yaşandı. Tarihi Kebir (Büyük) Camisi'ni dolduran Kırımlı Tatarlar, bayram namazını birlikte eda etti. Tekbir ve dualarla ibadetlerini yerine getiren Kırımlılar, cami çıkışında birbirlerine sarılıp bayramlaştı.

 

Küçüklerin, büyüklerin elini öpüp hayır duasını aldığı bayramlaşmada, farklı bölgelerden gelen Tatarlar birbirlerinin bayramını tebrik etti.

 

Kebir Camisi imamı ve Kırım Müftü Yardımcısı İsmailov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kırım'daki tüm camilerimiz tıklım tıklım doldu. Sevinç ve kıvanç içinde bayramı idrak ettik" dedi.

 

Kırım'ın her yerinde Müslümanların birlik beraberlik içinde bayramı kutlamaya başladığını ifade eden İsmailov, "Bayram, sevinme ve sevindirme günleridir. Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinin ardından ikinci bayramı yaşıyoruz. Biz, dini idare olarak üzerimize düşen görevlerimizi yapıyoruz. Bu, burada yaşayan 300 binden fazla Kırım Tatar halkının ibadetlerini özgür şekilde yapabilmeleri için şartları oluşturmaktır. Şu anda, İslami değerleri yaşama ve yaşatma konusunda hiçbir kısıtlama yoktur" diye konuştu.

 

"Camilerimiz açık, ezanlarımız okunuyor" diyen İsmailov, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"310 kişi hacca gitti. Kur'an eğitimi serbestçe yapılıyor. Ayrıca burada hem Ramazan hem de Kurban ikinci senedir resmi olarak kutlanıyor. Dini bayramlar, sadece Müslümanlar için değil, diğer tüm din mensupları için de resmi tatil olarak kabul edildi. Biz, Kırım'a dünyadaki Müslümanların özellikle de Türkiye'den halkın gelmesini istiyoruz. Kırım'da 370'e yakın cami ve mescidimiz faaliyette. Bütün hayır projelerine açığız. Cami ve mescitlerin inşası, tamir ve bakımlarına yardım edilmesini arzuluyoruz."

 

Tatarların ana dilleri olan Türkçe'nin öğretilmesi konusunda kolej ve kursların açılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirten İsmailov, "Eğitim öncesi kurumların açılmasına ihtiyacımız var. Özellikle de Türkçe eğitim verecek kreşlere çok ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü bir insan çocukken ana dilini öğrenir. Maalesef milli kreşlerimiz yok" ifadelerini kullandı.

 

507 yıllık camideki bayramlaşmanın adından Kırımlı Tatarlar, kurbanlarını kesmek için dağıldı.

 

Mısır

 

Mısırlılar, ülkede belirlenen 4 bin 683 cami ve alanda bayram namazını eda etti. Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi de başkent Kahire'deki Mareşal Hüseyin Tantavi Camisi'ne askerlerin arasında geldi.

 

Milyonlarca Mısırlı, Vakıflar Bakanlığı'nın bayram namazı için belirlediği 4 bin 683 cami ve alanda bayram namazını kıldı.

 

Sisi'nin de Kahire'deki Mareşal Hüseyin Tantavi Camisi'ne çok sayıda askerin arasında geldiği belirtildi. Sisi'nin ardından rütbeli askerlerin camiyi doldurduğu kaydedildi.

 

Müslüman Kardeşler Teşkilatı da (İhvan) Eş-Şarkiyye ve İskenderiye kentlerinde bakanlığın belirlediğinden farklı alanlarda bayram namazı kıldırdı. Namaz kılınan alanlarda son dönemde gerilim yaşanan Mescid-i Aksa'ya destek pankartları açıldı ve darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin resimleri yer aldı. Polisler İskenderiye'deki 7 alanda bayram namazı kılınmasını engelledi.

 

İhvan'ın belirlediği alanlardaki bayram hutbesinin ana teması ise Mescid-i Aksa'da yaşanalar ve zulme karşı direniş oldu.

 

misir.jpg

 

Sudan

 

Sudan'ın El-Faşir kentinde yardım kuruluşlarının katılımıyla Kurban Kardeşliği Toplantısı düzenlendi.

 

 

Türkiye'den Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Malezya'dan Amal Yardım Kuruluşu ve Sudan'daki yardım kurumlarının katıldığı toplantıda, yapılan çalışmalar hakkında bilgi paylaşımı ve görüş alış verişinde bulunuldu.

 

Toplantıda konuşan Kuzey Darfur Eyaleti Valisi Osman Kibr, Batı ve Avrupa ülkelerinden gelen medya mensuplarının kendilerini uluslararası kamuoyuna kötü lanse ettiğini belirterek, Sudan'ın tanıtımına katkı sağladığı gerekçesiyle Anadolu Ajansı'na teşekkür etti.

 

''Bizler Avrupalı ve Amerikalı kuruluşların buraya gelmesinden mutlu değiliz" diyen Kibr, "Çünkü onlar geldiğinde çıkarları için geliyor. Ama Türk ve Malezyalı yardım kuruluşları ve basın mensupları Allah rızası için buraya geliyor'' ifadelerini kullandı.

 

Türkiye'deki yardım kuruluşlarının bir araya gelerek Sudan ve Afrika ülkelerine yaptığı yardımlardan dolayı Sudanlılar adına teşekkürlerini sunan Kibr, toplantıyı Müslüman ülkelerin Afrika'ya gelip yaptığı yardımlardan ötürü "Kurban Kardeşliği Toplantısı" şeklinde adlandırdıklarını kaydetti.

 

"Bayram sevincini Sudan'daki Müslüman kardeşlerimizle bir arada yaşamaya geldik"

 

Cansuyu El-Faşir Bölge Sorumlusu Musa Ahmet Kaya da Sudan yönetiminin kendilerine gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı memnuniyet duyduklarını ifade etti.

 

Başta Sudan olmak üzere yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi veren Kaya şunları kaydetti:

 

''Yaklaşık olarak dünya çapında 50 ülkede kurban faaliyeti yürütüyoruz. Sudan'da iki ayrı ekip olarak çalışıyoruz. Tek hedefimiz insanlara kurban eti vermek değil, buradaki insanların İslam ve ümmet şuurunu kazanmasını sağlamaktır. Müslüman kardeşliği kimliğimizi kurban kardeşliği köprüsünde pekiştiriyoruz.''

 

Bir öğrenci olarak, Müslümanlara yardımcı olmak için bu bayramı ailelerinden ayrı geçirdiklerini kaydeden Kaya, "Sudan'a gelip kurban dağıtım törenine katıldık. Kurban bayramında vatanımızı, ailemizi ve sevdiklerimizi geride bırakarak binlerce kilometre yol kat edip bayram sevincini buradaki Müslüman kardeşlerimizle bir arada yaşamaya geldik'' ifadelerini kullandı.

 

Malezya Yardım Kuruluşu Temsilcisi Ahmed Muhammed İbrahim de Türkiye ile birlikte partner olarak Sudan'a geldiklerini ve Kurban Bayramı sayesinde Afrika topraklarında Müslüman kardeşliğini pekiştirdiklerini dile getirdi.

 

Almanya ve Hollanda

 

Almanya'nın başkenti Berlin'de yaşayan gurbetçiler bayram namazını kılmak için Şehitlik Camisi'ne akın etti.

 

Camide bayram namazı sonrasında, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ve Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen cemaatle bayramlaştı.

 

Namaz sonrası okunan hutbede, birilik ve beraberliğin önemine değinilerek, Müslümanlar içinde fitne ve fesat çıkarmanın olumsuz sonuçları vurgulandı. Namaz sonrası caminin avlusunda Suriyeli sığnımacılara hediyeler dağıtıldı.

 

Hollanda’da yaşayan 1 milyona yakın Müslüman, Kurban Bayramı'nı büyük bir sevinçle karşıladı.

 

Bayram namazı için ülkedeki farklı camilere giden Müslümanlar, kimi yerlerde camilere sığmadı. Müslümanların yoğun olduğu Amsterdam, Lahey ve Rotterdam gibi şehirlerde camilere sığmayan cemaatin namazı avluya serilen halılarda kıldığı belirtildi.

 

Hollanda polisi herhangi bir sorunun yaşanmaması için kimi camilerin etrafında güvenlik önlemi aldı. Müslümanlar daha sonra camilerde bayramlaştı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...