Jump to content

Haiti'ye Nasıl Gidilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Haiti, Orta Amerika'da yer alan bir ülkedir. Başkenti Cap Haitien olan ülke batı yarım kürede yer alan en fakir ülkelerden bir tanesidir. 2010 senesinde yaşanan depremle sarsılan ülke hala tam manasıyla toparlanamamıştır.

 

 

Ülkemizden oldukça uzak mesafede bulunan Haiti'ye ulaşım hava yolu ile sağlanır. Türkiye'den Haiti'ye direkt uçuş seferleri bulunmaz. Yolculuklar aktarmalı olarak gerçekleştirilir. Aktarmalar İstanbul'dan başkent Cap Haitien'e en az 2 ülke üzerinden yapılır.

 

 

Ülkemizden Haiti'nin başkenti Cap Haitien'e gitmek için ilk seçenek İstanbul'dan Londra'ya gitmektir. Londura'dan Miami aktarması yaparak Cap Haitien'e ulaşmaktır. Bu seçenekte yolculuk süresi yol durumu ve bekleme süresine bağlı olarak değişim gösterse de yaklaşık olarak 30 saat olarak hesaplanır. Türkiye'den Haiti'nin başkenti Cap Haitien'e gitmek için ikinci seçenek İstanbul'dan Frankfurt'a gitmektir. Frankfurt'tan Miami aktarması ile kente ulaşım sağlamaktır. Bu seçenekte yolculuk süresi ise yaklaşık olarak 35 saat sürer. Ülkemizden Haiti'nin başkenti Cap Haitien'e gitmek için üçüncü seçenek İstanbul'dan Zürih'e gitmektir. Zürih'ten Miami aktarması ile kente ulaşım sağlamaktır. Bu yolculukta uçuş süresi ise 40 saat olarak hesaplanır. Türkiye'den Haiti'nin başkenti Cap Haitien'e gitmek için bir diğer seçenek ise İstanbul'dan Toronto ve Maima aktarması yaparak da sağlanır.

 

 

Haiti ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemez. Ülkeye pasaport ile giriş yapılır. Bunun için pasaportun kullanım süresinin kent seyahatinden dönüş tarihi itibari ile 6 ay geçerliliğinin olması gerekir.

 

 

Ülkemizden hava yolu ile Haiti'ye gitmek için tercih edilen bir diğer şehir ise Port au Prince'dir. Türkiye'den Port au Prince'ye de direkt uçuş seferleri yoktur. Yolculuklar aktarmalı olarak yapılır. Çeşitli hava yolu şirketlerinin kente İstanbul üzerinden Boston aktarmalı uçuşları bulunur.

 

 

Ülke tropikal iklimin tesiri altındadır. Hava sıcaklık değerleri yıl içerisinde 25 ile 30 derece arasında seyreder. Haiti'ye gitmek için yılın her dönemi uygundur. Ülkede Şubat ayı festival dönemi olduğu için yoğunluk olur. Ağustos ve Ekim ayları ise olası kasırgalara dikkat edilmesi önerilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...