Jump to content

Bitki Koruma Ürünleri Nasıl Kullanılır?


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yaygın bilinen ismiyle zirai mücadele ilaçları tarım ürünlerinin üretimi, depolanması gibi aşamalarda ortaya çıkabilecek zararlı unsurlarla mücadele için geliştirilmiş kimyasallardır. Bitki hastalıklarına, zararlı hayvanlara, yabani bitkilere karşı mücadele için kullanılan birçok çeşidi bulunur.

Bitki koruma ürünleri kullanırken dikkatli olunmalıdır ve eğer bahsedilen unsurlara başka şekilde çözüm bulunamıyorsa kullanılması gereklidir. Çok yoğun olmayan yabani ot varlığı gibi durumlarda bitki koruma ürünlerinin kullanılması doğru değildir. Bilinçsiz ürün kullanımı hem ekonomik açıdan hem de bitkilerde kalıntıları kaldığı için yanlıştır. Koruma ürünü seçerken sertifikalarına, çevreye uyumluluklarına ve uygulama metoduna uygunluğuna kesinlikle dikkat edilmelidir.

Ürün kullanımında zaman oldukça önemlidir. Mücadele edilmesi istenen zararlı salgına sebep olmadan koruma ürünleri uygulanmalıdır. İlaçlama sırasında hava şartlarına dikkat edilmesi gerekir. İlacın etki alanını genişletecek rüzgar veya ürünleri ilaçtan etkilenmeden yıkayacak yağmurlar gibi olumsuz hava şartlarının olduğu zamanlarda ilaçlama yapılmamalıdır. İlaçlar ziraat mühendisi tavsiyesinde ve kullanım şartlarına uygun solüsyonlar hazırlanarak kullanılmalıdır. İlacın sertifikası ve prospektüsündeki bilgilere dikkat edilmelidir. Hazırlanan bitki koruma ürünleri çok bekletilmeden kısa bir süre içinde ilaçlama yapılması planlanan bölgeye uygulanmalıdır. Bitki koruma ürünlerinin kullanımı esnasında gereken tedbirler alınmalı, koruyucu giysiler giyilmeli ilaç vücutla temas ettirilmemelidir. İlaçlama yapılacak ekipmanda gerekli kontrollerin yapılması ilaçlama öncesinde son derece önemlidir. Bitkisel koruma ürünleri bir şekilde vücutla veya giysiyle temasa uğrarsa ilaca temas eden bölge bol su ile yıkanmalıdır.

Ürünlerin uygulanmasından sonra gerekli paketleme tedbirleri alınarak insan ve hayvan gıdalarından uzak bir bölgede depolanmalıdır. Paketlerinin sağlam olduğunun kontrol edilmesi oldukça önemlidir. İlaçlamadan sonra ilaçlama yapılan materyalin bol su ve sabunla yıkanarak temizlenmesi gerekir. Eğer bitki koruma ürünleri tohuma uygulandıysa o tohum hiçbir şart altında kesinlikle gıda olarak tüketilmemeli ve satılmamalıdır. Tarım üretimi konusunda verimi artırmada önemli etkiye sahip olan bitki koruma ürünleri dikkatli ve gereken kurallara uyularak kullanılmalıdır. Zehirlenme durumunda Ulusal Zehir Merkezi'ne ve bir sağlık kuruluşuna ulaşılmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...