Jump to content

Güney Amerika Kıtasında Ulaşım Nasıldır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Otantik tarihi ve nispeten ucuz tatil seçeneklerine sahip olmasıyla Güney Amerika seyahat için oldukça iyi bir alternatiftir. Güney Amerika 17.840.000 km karelik bir alana sahiptir. Bu büyüklükle dünyanın %3,5'ini kapsar. 2005 yılı sayımlarına göre nüfusu 371.000.000'dan daha fazladır. Tüm bu özellikler Güney Amerika'yı alan sıralamasında dördüncü (Asya, Afrika ve Kuzey Amerika'dan sonra) ve nüfusta beşinci yapar. Kıtanın belli başlı ülkeleri Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Şili'dir.

 

 

Güney Amerika ülkeleri arasında hava yolu ve kara yolu en çok tercih edilen seyahat yöntemleri olsa da bazı rotalarda, örneğin Uruguay ile Arjantin arasında gemi taşımacılığı da tercih edilir. Bolivya-Şili arasında kara yolu güvenli ve konforludur. Arjantin-Şili arasında da aynı durum geçerlidir. Yolculuklar 24-48 saat arasında sürebilir, ancak And Sıradağları'ndan geçildiği için ve uçağa kıyasla çok daha uygun fiyatlara sahip olduğu için tercih sebebidir.

 

 

Spesifik örneklerle ülke içi ulaşımlar ele alınacak olursa; Şili'nin başkenti olan Santigo'da kara yolu ve raylı sistemler oldukça gelişmişken Arjantin için durum böyle değildir. Ancak Arjantin'de de Şili'de olduğu gibi metro bulunur. Uruguay'da bu durumun tersine metro kullanılmaz. Latin Amerika ülkelerinde birbirlerinden farklı, ülkeye özel ulaşım araçları bulunur. Örneğin; Bolivya'da otobüs, taksi gibi bilindik kara yolu taşıtları dışında taksiye benzeyen küçük arabalar bulunur. Çalışma sistemi ise şöyledir: aynı yere gitmek isteyen 4-5 kişiyi tam olarak gitmek istedikleri yerlere bir bir bırakır fakat taksi değildir, tek kişilik değildir. Bir alternatif olarak oldukça dikkat çekici görüntleriye Bolivya'daki otobüsler çok otantiktir. Uruguay küçük bir ülke olduğu için ulaşım çok sıkıntı olmamakla beraber zaman zaman yaşanan trafik yoğunluklarını göz önünde bulundurmak gerekir.

 

 

Yol ve taşıt konforu olarak şehirler arası ve ülkeler arası otobüsler tavsiye edilir. Oldukça rahat olan bu otobüslerin ülkeler arası versiyonlarında koltuklar yatağa bile dönüşebilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...