Jump to content

Yavru Kedi Nasıl Beslenir?


Alyadua

Önerilen Mesajlar

yavru-kedi-nasil-beslenir_646x340.jpg

 

Çeşitli sebeplerle annesiz kalmış yavru bir kediyi beslemek hayati bir önem taşıdığı gibi zor ve sabır gerektiren bir süreçtir. Ancak doğru bilgiler ışığında gerekli şartlar sağlandığında yavru kedi için hayati risk ortadan kalkacağı gibi zamanla eğlenceli bir çabaya dönecek sonuçların ortaya çıkma olasılığı yüksektir.

Her şeyden önce yavru bir kedi için gerekli sıcak ortamın sağlanması beslenmeden daha önemlidir. Özellikle ilk haftalarında 35 derecenin altındaki sıcaklıklar yavru kedi için hayati bir tehdit oluşturacağı göz önünde bulundurularak gerekli önlemler alınmalıdır.

Gelişimi için gerekli olan besinleri ve bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucu nitelikteki antikorları alabilmesi bakımından 4 haftadan küçük yavru kedilerin beslenmesinde en etkili besin kaynağı anne sütüdür. Bu sebeple ilk olarak küçük yavru kediler için sağlıklı olanı bir süt anne bulmaktır. Aksi durumda bir veterinere danışarak yavru kedi damlalık, iğnesi alınmış şırınga ya da eczanelerde satılan en küçük boy biberon yardımı ile anne sütü yerine geçen yavru kedi formülleriyle beslenmelidir. Bu tür imkanları olmayanlar için de eczanelerde bulunan taurinli ve laktozu azaltılmış yeni doğan bebek mamaları ya da ev yapımı yoğunlaştırılmış süt tercih edilebilir. Eğer imkan dahilindeyse 100 gr. süte 2 yumurta sarısı, 1 kesme şeker ve 1 çay kaşığı margarin yağı kullanılarak hazırlanmış karışım ile süt daha besleyici bir hale getirilebilir. Önemli nokta beslenmede kullanılacak biberon, damlalık gibi tüm malzemelerin her kullanım öncesi su içinde ısıtılarak sterilize edilmesi ve besinlerin oda sıcaklığında ısıtıldıktan sonra taze olarak verilmesidir. Isıtılan mamayı soğuduktan sonra tekrar ısıtarak kediye vermek zararlıdır. Bu açıdan verilecek gıdadan fazlasının ısıtılmamasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında zatürreye karşı duyarlılığı ortadan kaldırmak için mama kediye çok yavaş bir şekilde verilmelidir.

Yavru kediler ilk zamanlarda gece de dahil olmak üzere 2-3 saatte bir beslenmelidir. İki haftalık kedi için 4 ile 6 saatte, 3 haftalık kedi için ise 6 ile 8 saatte aralıklarla beslenme devam edilmelidir. Bunun yanında başlangıç için gerekli olan mama miktarı kullanılan ürünlerin belirtildiği şekilde ayarlanmalı, gelişimi doğrultusunda verilecek miktar konusunda yön çizilmelidir.

Yavru kedilerin beslenirken konumu anne kedilerin yavrularının konumuna yakın tutulmalı, boğulmaya sebebiyet vermemek için kedi sırt üstü asla yatırılmamalıdır. Yavru kedi karın üstüne oturacak şekilde kucağa alınmalı, biberon ağzına hava kabarcıkları oluşmaması için 45 derecelik açıyla tutulmalıdır. Kedi biberon ağza yaklaştığında almıyorsa zorlamadan biberonun ucu ağıza yerleştirilmelidir. Eğer kedi elde tutularak beslenmesi yapılacak kadar küçükse kemik ve kıkırdak gelişimini henüz tamamlamamış olduğu göz önünde bulundurularak hassas bir şekilde sırtından tüm vücudu kavranarak bu kez başı 45 derecelik açıyla tutulmalı, diğer el ile biberon ya da damlalık yardımıyla beslenmelidir. Damlalığa ya da şırıngaya karşı yabancılık çeken bir kediyi beslemek söz konusu ise parmağa bir iki damla mamadan konarak tadına baktırılmalı, bu şekilde damlalığa ya da şırıngaya alıştırılmalıdır.

Yemekten sonra yavru kedinin rahatlayabilmesi için omuz üzerine yerleştirilerek sırtı okşanmalıdır. Bunun yanında her beslenme sonrası ılık suya batırılmış pamuk ya da pamuk benzeri yumuşak bir bez ile alt karın, bağırsak ve genital bölgelerini ovmak da kedi için rahatlatıcıdır.

Bu süreçte artan miktarlar ve saat aralıkları ile aksilik yaşanmadığı sürece 6 haftalık olan bir kedide yavaş yavaş katı gıdalarla beslenmeye geçilebilir. Eğer katı gıda olarak kullanılacak besin kedi maması ise kedinin gerekli vitamin ve proteinlerini karşılayan kaliteli bir mama olması daha sağlıklı olmasında etkili olacaktır. Başlarda katı gıda alımında zorlanma söz konusu ise birkaç kaşık su ile mama yumuşatılmalıdır. Kedi mamaya alışana kadar bu süreç devam etmelidir.

Bunun yanında yavru kedilerde yaşanılabilecek en büyük sorun kedinin su ihtiyacının tam olarak karşılayamamasıdır. Bu, ölümle sonuçlanabilecek tehlikeli bir durumdur. Bu açıdan yavru kedinin beslenmesinde tecrübeli kişilerin bilgilerinden yararlanmak, beslenme sürecini daha da kolaylaştıracaktır. Ayrıca kedide iştahsızlık ve cansızlık gözlemlendiğinde asla mamayı yemeye zorlanmamalı, mutlaka bir veterinere danışılmalıdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Hıdırellez de Neler Yapılır Nasıl Dua Edilir

   Dünyada 6 Mayıs bereket bolluk sağlık talih kısmet şifa uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerın kabul edildiği gün olarak kabul edildiği gündür.     Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar tüm gece boyunca gezerler.     Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Eğer sizinde dilekleriniz bulunursa bugün yerine gelir.Bakalım kimin ne dilekleri var kimin dilekleri kabul olacak.     Hızır v

   , Yer: Dilek Duaları

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...