Jump to content

Kedinin Doğum Yapacağı Nasıl Anlaşılır?


Alyadua

Önerilen Mesajlar

Hamilelik süresi 57- 67 gün arası olan kedilerin çoğunlukla hamilelik dönemi ortalama 63 gün sürer. Genellikle anne kediler, yardıma ihtiyaç duymadan sorunsuz bir şekilde doğum yaparlar. Hamileliğin ilk belirtileri üçüncü veya dördüncü haftada görülmeye başlar.

 

 • Hamileliğin 22. gününden itibaren meme uçları koyulaşmaya ve belli olmaya başlar. Doğumun son günlerinde meme uçları iyice büyür. Hafifçe dokunulduğu zaman uçlarından sızan süt görülebilir.
 • Kedilerin hamilelik döneminde iştahları belirgin bir şekilde artar. Tıpkı insanlar gibi kusma ve bulantı problemleri yaşayabilirler.
 • Hamile bir kedinin vücut ağırlığı arttığı için hareketleri de önemli ölçüde yavaşlayacaktır ve çok çabuk yorulacaktır.
 • Karnı iyice gerilir, taşıdığı yavru sayısına bağlı olarak da oldukça büyür.
 • Evde beslenen kediler, doğum zamanı yaklaştıkça daha sevecen ve sokulgan olurlar.
 • Hamileliğin son haftalarında kedi yavrularını doğurabileceği uygun bir yer arar. Doğum için rahatsız edilmeyeceği sessiz, güvenli ve hava akımı olmayan ıssız bir köşeyi seçer. Seçtiği yeri gün içinde sık sık ziyaret ederek ve orada yatarak belli eder. Hamile kedi, doğumun yaklaştığını hissettiği zaman doğurmak için seçtiği yere giderek burayı telaşlı bir şekilde eşeleyebilir.
 • Doğuma birkaç gün kala kedilerin vücut ısısında ufak değişiklikler olsa da, doğum öncesi vücut ısıları yaklaşık 36,5 dereceye kadar düşer ve son 24 saat içerisinde de sabit kalır.
 • Doğum yaklaştığında kedide huzursuzluk, iştahsızlık ile gizlenme isteği görülür. Sancılı hali iyice belirginleşir.
 • Birçok kedi doğuma 12- 24 saat kala kendisini doğum için hazırlar. Kediler genellikle doğumdan saatler önce yemek yemeyi bırakır. Doğurma vakti yaklaştığında kedinin nefes alış verişi hızlanır. Önce uzun aralıklarla, sonra giderek sıklaşan kasılmalar yaşar. Bu sırada doğuma bir ya da iki saat kala kedinin vajinasından bir miktar sıvı akar. Bu durum, doğumun başlayacağının en belirgin göstergesidir. Kedi devamlı olarak karnından aşağıya doğru kendisini yalar. Art arda birkaç kez dışkılayabilir. Eğer kedi gözle görülür bir şekilde ıkınmaya başladıysa artık doğum başlamıştır. Gözleri kapalı doğar. 15. günden itibaren tam olarak her şeyi görüp duyabilirler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Hıdırellez de Neler Yapılır Nasıl Dua Edilir

   Dünyada 6 Mayıs bereket bolluk sağlık talih kısmet şifa uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerın kabul edildiği gün olarak kabul edildiği gündür.     Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar tüm gece boyunca gezerler.     Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Eğer sizinde dilekleriniz bulunursa bugün yerine gelir.Bakalım kimin ne dilekleri var kimin dilekleri kabul olacak.     Hızır v

   , Yer: Dilek Duaları

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Estanbul'un Doğum Günü Kutlu Olsun

   Bugün estanbul.com'un kuruluşunun 6.yıldönümü.Çok mutluyuz.Hep beraber daha nice yıllara dileklerimizle birlikte..Bizleri yalnız bırakmayan siz üyelerimize teşekkür ederiz.     estanbul yönetimi

   , Yer: Önemli Gün ve Haftalar

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...