Jump to content

Kedilerde Hamilelik Dönemi


Alyadua

Önerilen Mesajlar

kedilerde-hamilelik-donemi-ne-kadar-surer_646x340.jpg

Cinslerine göre kediler 3 ile 18 ay arasında erginliğe ulaşır ve üreme kabiliyeti kazanırlar. Kedilerin üreme dönemleri de cinslerine göre farklılık göstermekle beraber genellikle bu dönem Ocak ayı sonlarında başlar ve Ağustos - Eylül aylarına kadar devam edebilir.

Erginliğe ulaşan kediler vücutlarında salgılanan bazı hormonlardan dolayı belli dönemlerde cinsellikle ilgili kızgınlık olarak adlandırılan bazı davranışlar gösterirler. Bu dönemdeki kedilerde huzursuzluk, aşırı hareketlilik ve sahibe karşı davranışlarda değişiklik gibi durumlar gözlemlenebilir. Kızgınlık dönemindeki bir dişi kedi, kendisi gibi yetişkin ve kızgınlık döneminde olan bir erkek kedi ile çiftleştiğinde hamile kalabilir. Kedinin hamile kalması için gerekli olan dişi üreme hücreleri (yumurta) ise dişi üreme sistemi tarafından çiftleşmeden sonra serbest bırakılır. Bu işlem genellikle çiftleşmenin 20 ile 50 saat sonrasında gerçekleşir ve yumurtalar dişi yumurta kanalında 24 saat boyunca döllenmeye hazır halde bulunur. Yumurtaların döllenmesiyle birlikte kedide hamilelik başlar ve döllenen yumurtalar ortalama 10-20 gün içerisinde rahime ulaşarak rahim duvarına yerleşir.

Kediler hamileliğin ilk döneminde agresif hareketler gösterseler de bu durum kısa süre sonra kendini yumuşak hareketlere bırakır. Bir kedinin hamile olduğu genellikle yavaş ve sakin hareketlerinden ve sürekli olarak eşyalara sürtünmesinden anlaşılabilir. Ancak kedinin hamile olup olmadığının kesin olarak anlaşılabilmesi için veteriner kontrolü gereklidir. Veterinerler kedileri el ile ya da ultrasonografi ile kontrol ederek hamile olup olmadıklarını anlayabilirler. Kedilerde hamileliğin anlaşılabilmesi için ayrıca kan testi de yapılabilir.

Kedilerde hamilelik dönemi ortalama olarak 63 gün sürer. Ancak bu sürenin 5 gün öncesi veya 5 gün sonrasına kadar olan süre zarfında da doğum normal olarak gerçekleşir. 58 günden önce meydana gelen doğumlar erken doğum, 63 günden sonraki doğumlar ise geç doğum olarak değerlendirilebilir.

Kedilerde hamileliğin son döneminde dikkatli olunmalı, evde beslenen kediler gece geç saatlerde kontrol edilmelidir. Kedilerde her batında 4 yavru olur ve kedinin doğum sancıların başlamasından itibaren en geç 3-4 saate kadar doğum başlar. Doğumun başlamasından itibaren her 45 dakikada bir yeni yavru dünyaya gelir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...