Jump to content

Organik Bahçe İçin İlk Adımlar


Olcix

Önerilen Mesajlar

Organik Bahçe İçin İlk Adımlar

 

 

 

Organik bir bahçe, doğanın evinize yansımış halidir. Organik bir bahçeye sahip olduğunuz zaman asla şüphelere düşmezsiniz çünkü bahçenizde ürünler daha taze, daha doğal, daha sağlıklı, daha lezzetli olacaktır.

Kendinize ait güzel bir organik bahçeye sahip olabilmek için öncelikle bitkilerinizin yetişebileceği güzel bir yer seçmelisiniz. Seçeceğiniz bu yerin, suya ulaşım imkanlarının kolay olması ve günün en azından yarısında gün ışığı alması gerekmektedir.

Nereye ekeceğinize karar verdikten sonra kazın ve gerekirse yabani otları temizleyin. Bahçeniz hazır olana kadar tırmık ile toprağı düzleştirin. Toprağınıza yeşil çimler gibi organik bitkiler ekerek verimliliğini test edin. Bu sayede toprağınız potasyum, fosfor ve azot bakımından zengin duruma gelir. Sonuç olarak, gübreniz daha verimli olur ve tohumlarınız için daha elverişli bir ortam hazırlanmış olur.

 

Toprağın nemini muhafaza edebilmesi için toprağı koruyacak olan malç gereklidir. Malç sayesinde aynı zamanda toprak erozyonu ve yabani otların büyüme hızı azalır. Malç bahçenizde verimliliğin artmasında önemli bir rol oynadığı için malcı kaliteli almanız, özellikle organik malç almanız önerilebilir.

Çimen parçaları, yumurta kabukları, mutfak artıkları (hepsi değil tabii ki) toprağın verimini artırıcı organik maddelerdir. Organik gübre kullanmak en faydalı seçenek olacaktır. Nemli, havadar ve verimli topraklar bitkilerin yetişmesi için gerekli koşullardır. Ayrıca bu koşullarda bitki köklerin gelişmesinde çok önemli rol oynayan toprak solucanları da yaşarlar.

Bitkilerinizi evinize getirdiğiniz zaman yeterli ve verimli bir şekilde sulamayı ihmal etmeyin. Bitkilerinizi bitki kökünün 2 katı kadar derinliğe sahip deliklere dikmenizi öneririz. Dikim işleminden sonra, boşta kalan kısımları toprak ile güzelce doldurunuz ve toprağı dağıtmadan dikkatlice sulayınız. Kesinlikle tazyikli su kullanmayınız.

Bitkilerinizin ve yabani otların gelişimini kontrol etmek için bahçenize her gün bakınız. Böceklere ve hastalık belirtililerine karşı tetikte olunuz ve daha erken seviyelerdeyken bu durumlara karşı tedbir almanız gerekir.

Bitkilerinizin ne tür bitkiler olduğunu bir yerlere yazabilirsiniz. Böylece ektiğinizi bitkilerin çeşitliliğini daha rahat hatırlayabilirsiniz. Organik bir bahçeye sahip olmak sizlere kısa vadede bir meşgale olacak, ancak uzun vadede doğal, tatları şimdiye kadar hiç tatmadığınız kadar güzel doğal sebze ve meyveler verecek.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • İş HayatınıN KötÜ Gitmesİ İçiN

   hindistanda artık kullanılmayan bir uyguılamadır çünkü herkez tarafından artık biliniyor bu uygulama eskiden bir oyun olarak hediye edilirdi santraç gibi ilerlemeli bir oyun 17 idi adı ama bu oyuna gizlenmiş bir büyüdür. hediye edilen kişiye birde oynaması için fildişi bir kale hediye edilirdi. kalesi her uynadığında bir kaleye geldiğinde bir olmsuzluk yaşardı. öfke para kaybı hastalık gibi.   örnektir yapsanızda bir işe yaramaz

   , Yer: Büyü

  • Düşmanı Helak Etmek için

   Bir Arabi Ayin Son çarşamba Günü Bakire Bir Kiza Hamur Yoğutturulur Ve Bunu Nohut Miktarinca Küçük Parçalara Böldürülür 1001 Tane Olacak 1001 Defa Ya Kahhar Okunur üzerine üflenir O Hamur Deneleri Güvercinlere Saçilir Kuşlar Onlari Yerken Tevekkelü Ya Birkan Bi Helaki Fülan Bin Fülan Bi Hakki Hazihil Esmaişşeriyfeti Hiyel Acel Denir Oradan Arkasina Hiç Bakmadan Uzaklaşilir .

   , Yer: Büyü

  • Sevilmeyen Düşman Olunan Bir Kişiye Zarar Verdirmek için Yapılması Gerekenler

   Bir kimsenin üzerine bela gelmesini yahut hastalığa yakalanmasını istiyorsanız o kişi için şunları yapmalısınız.Cumartesi gününe girilen ilk saatlerde Cumartesi günü ayın son günlerine denk gelirse daha etkili olacaktır.Bir kurşun levha almalı ve bu kurşun levhanın üzerine dar yazmalıdır.Daha sonra bu levha üzerindeki yazıya bakışlar sabitlenerek 110 defa arka arkaya dar denir.Sonra zarar görmesi istenen kişinin zarar görmesi için dua edilir . Yine bu levhanın kişinin evinin ya da iş yerinin iç

   , Yer: Büyü

  • Sırlı Yasin Okuması (Hacetler İçin)

   Uygulama:Cuma gecesi Yasin suresi bir defa okunur.     1.ayet 1000 defa (Yasin harfi)     Yasini uzatarak okursanız daha tesirli olur.Yaasiiin (islam anahtarı)     58.ayet 313 defa, 82 ve 83.ayetler 313 defa tekrarlanır.     sonra aşağıdaki sırlı esma duası 100 defa okunur.     " Yâ Hû sirrullah Yâ Hû şifatullah Yâ Hû Zâtullah Yâ Hû vücudullah Yâ Hû ef'alullah "     Fazileti     Bereket,rızık ve olmasını istediğin hacet ve ciddi zafer için çok etkilidir.   alıntı

   , Yer: Dilek Duaları

  • Sihir,Büyü ve Musallattan Kurtulmak İçin

   Arkadaşlar bugün bir yerde okudugum bir uygulamayı paylaşmak isterim.ünlü bir hocanın tavsiyesi imiş ve çok kişi şifa bulmuş inşallah sizlerde bulursunuz. üzerinizde sihir,büyü veya cin oldugundan şüphe ediyorsanız herhangi bir gün sabah ezanında kalkıyorsunuz ve ezan okunurken bir bardak suya 11 ayetel kürsi,11 fatiha süresi 11 felak,11 nas ve 11 kez la ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin 11 kezde la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim     okuyup nefes edin.saba

   , Yer: Büyü ve Nazar İçin Dualar

×
×
 • Yeni Oluştur...