Jump to content

Organik Tarım İpuçları


Olcix

Önerilen Mesajlar

Organik Tarım İpuçları

 

 

 

Başarılı bir organik tarım taktiği istiyorsanız, ilk olarak kendinizin ve ailenizin severek tükettiği bir sebze seçmeniz gerekmektedir. Önceliği her zaman, yenecek olgunluğa eriştiğinde taze olarak pişirilen tarım ürünlerine vermelisiniz. Örneğin; tatlı mısır, havuç, bezelye, salatalık, domates, ıspanak, lahana, karnabahar vb. sebzeler güzel tercihler olacaktır. Aşağıda güzel bir hasat için bilmeniz gereken gerekli bahçe sebzeciliği taktikleri göreceksiniz. İşte size yer, gün ışığı, bitki örtüsü ve bakım gibi başlıklara bölünmüş organik bahçe sebzeciliği taktikleri.

İpucu 1: İlk ve en önemlisi, yer en önemli bahçe sebzeciliği elementidir. Sağlıklı bir bahçe sebzeciliği yapmak istiyor iseniz; yeterli gün ışığı alan, sulama olanakları elverişli ve gübresi verimli olan bir yer seçmelisiniz. Seçeceğiniz yer bütün gün boyunca gün ışığı alabilme ki verimli sonuçlar alabilesiniz. Seçeceğiniz yerin çok büyük bir alan olmasına gerek yok çünkü amatör olarak aynı anda, en fazla 1 ya da 2 sebze türü yetiştirmelisiniz. Burada esas olarak amaç, bütün bu işleri öğrenmenizdir ve bir hata yapacak olursanız bütün kaynaklarınızın çöpe gitmesini engellemektir. Sizlere bahçe araçlarıyla ilgili daha fazla araştırma yapmanızı önerebiliriz.

İpucu 2: Tohumlarınızı ekmeden en az 3 hafta kadar önce, toprağınızı organik tarım yapabilmek için hazırlamanız gerekmektedir. Organik bir bahçe için, hayvan gübresi satın almanız ve bunu organik sebzecilik yapacağınız toprakla karıştırmanız gereklidir. Ayrıca satın alacağınız sebze tohumları, yaşadığınız bölgenin iklime ve bitki örtüsüne uygun olup sağlıklı bir şekilde yetişmeye elverişli olmalıdır. Eğer o bölgede ne yetişebileceğinden tam olarak emin değil iseniz ya da bilmiyor iseniz, yerel fidanlık ya da meralara giderek görevlilerden öğrenebilirsiniz. Ek olarak, keskin sorular sormaktan çekinmeyiniz. Bazı sebzeler soğuk toprakta daha verimli yetişirken, soğuk havayı sevmemektedir. Bu tip bilgileri öğrenebilmek için, yeni başlayanlar için bahçe sebzeciliğiyle ilgili daha çok yazılar okuyabilirsiniz.

 

İpucu 3 : Hepimizin bildiği gibi, böcekler, kuşlar, solucanlar bahçelere herkesten ve her şeyden daha kolay erişirler. Fakat; bitkileriniz için yararlı olabilecek uğur böcekleri ve bazı sinekler de vardır. Tarımını yapacağınız ürünlerin yanında, dereotu ve zinya çiçeği gibi bitkiler de ekerek, yararlı böcekleri bahçenize çekebilirsiniz. Tabi ki, bunları yaparken, bahçenizi düzenli olarak zararlı ve yabani otlardan temizlemeyi ihmal etmeyin.

Son sözler olarak, organik tarım yaptığınız bahçenizi düzenli ve yabani otlara karşı temiz tutunuz. Bu sayede ürünlerine saldırabilecek kuşların, böceklerin ve solucanların önüne geçmiş olursunuz. Ek olarak, bahçenizin dört bir yanına çekebileceğiniz bir bariyer yardımıyla bu tür zararlı hayvanlardan bahçenizi ve ürünlerinizi koruyabilirsiniz. Eğer ürünlerinizin yapraklarında delikler görürseniz, bu demektir ki bahçeniz ve ürünleriniz böcekler tarafından saldırıya uğramıştır. Bu durumun önüne geçmek için, böcekleri caydırıcı önlemler almalısınız.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Çekingen Hissedenlere Yol Gösterecek İpuçları

   [h=2]Çekingen biriyseniz profesyonel yaşamda kendinizi göstermeniz zor olabilir.[/h] [h=4]Çekingenliği avantaja çevirin[/h] Her iş sosyallik gerektirmez. Kendinize iş seçerken insanlarla birlikte olmak yerine kendi başınıza kalacağınız işleri tercih edebilirsiniz. Okuyup araştırmanın, raporlamanın, kod yazılımının ve yaratıcılığın gerekli olduğu meslekleri seçebilirsiniz. [h=4]Hayır demeden önce düşünün[/h] İş arkadaşlarınız akşam çıkışta sizi yemeğe davet ettiğinde hayır demekle bir i

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Ev Yapımı Organik Bitki Hasere İlaçları(Homemade Organic Plant pesticides)...

   Ev Yapımı Organik Bitki Hasere İlaçları(Homemade Organic Plant pesticides)   Bahçe, balkon ve evimizde yetiştirdiğimiz bitkiler sık sık zararlı varlıkların saldırısına uğrar. Envai çeşit böcekler, mantar hastalıkları bitkilerimizi perişan eder, hatta öldürür. Bu da bizi çevreye zararlı olduğunu iyi bildiğimiz bir takım tarım ilaçları kullanmak zorunda bırakır. Genelde bu ilaçları bilinçsizce kullanırız. Doğru zamanda, yeterli dozda ilaç kullanmak çok önemlidir. Yanlış zamanda yapılan ilaçlama

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...