Jump to content

Organik Tarımın Faydaları


Olcix

Önerilen Mesajlar

[h=1]Organik Tarımın Faydaları[/h]

Organik tarımın faydalarına bakmadan önce, organik tarım nedir bunu anlayalım. Organik tarım, gübrenin verimliliğin artırıldığı ve zararlı böceklerden korunduğu tarım aktiviteleridir. Ancak, bu işlemler herhangi bir sentetik kimyasal çimlenme hızlandırıcı, kimyasal böcek ilaçları, genetiği değiştirilmiş organizmalar ya da herhangi bir büyüme hızlandırıcı kimyasal içermezler. Organik tarım ile üretilen ürünlerde son 10 yılda büyük bir artış bulunmaktadır.

Tüm dünyada tarım yapılan alanların neredeyse yüzde 0.8’i organik tarımda kullanılmaktadır ki bu oran 32 milyon hektarlık bir orana denk gelmektedir. Organik tarım bugünlerde birçok ülkenin ilgilendiği bir tarım çeşidi olarak göze çarpmaktadır.

Organik Tarıma Giriş

Organik tarım ilk olarak, 1930 ve 1940 yıllarında başlayan organik gelişmelerle ortaya çıktı. Bu gelişmeler anti-sentetik gübreleme gelişmeleriydi. Sentetik gübreleme, organik tarım yapılan yerler dışında ok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Organik tarım çok eski bir kavramdır ve ilk olarak Hindistan’da uygulamaya konmuştur.

Aslında, daha organik hareketlenme başlamadan önce bile Hindistan’da uygulanmaktaydı. Bu durumun kanıtları eski Hint belgelerinde açıkça görülmektedir. Hindistan’da, şu an birçok köylerde organik tarım teknikleri kullanılmaktadır.

Organik Tarımın Faydaları

 

 • Organik tarımın eski ve geleneksel tarım tekniklerinden daha kârlı oldukları kanıtlanmıştır.
 • Organik tarımda, sentetik gübreleme teknikleri ve kimyasal böcek ilaçları kullanılmadığı için maliyet, geleneksel tarıma göre % 25 ila % 30 arasında daha azdır. Bu durum organik tarımı daha etkili kılmaktadır.
 • Organik tarım geniş alanlardaki toprak erozyonunu azaltarak, tarımın en önemli kaynağı olan toprak ve gübreyi korur.
 • Ayrıca organik tarım, çiftçilere gübreyi daha uzun süre kullanma imkanı verir çünkü gübrenin verimi çok fazladır.
 • Organik tarımın çevre üzerinde pozitif etkileri vardır, evreyle dosttur. Doğal yaşamı koruduğu gibi, otlanma için gerekli meraları da korur.
 • Organik tarım sadece çiftçiler için yararlı değildir, aynı zamanda günlük sanayi için de faydalıdır. Organik tarım alanlarında otlanan ineklerin, enfeksiyonlara karşı daha dayanıklı oldukları ve daha fazla süt verdikleri görülmüştür. Bu durum kesinlikle göstermektedir ki, organik tarım sağlık açısından tüketicilere, kâr elde etme amacından da sanayicilere çok daha faydalıdır.
 • Organik tarım ile üretilen ürün ve gıdalarda, ne herhangi bir katkı maddesi ne de herhangi bir zararlı kimyasal madde yoktur.
 • Zararlı böcek ilaçları ya da yapay çimlendirici, büyütücüler eklenmediği için organik tarımla üretilen gıda ve ürünlerin besin değerleri korunur.
 • Organik tarım ile üretilen ürünlerin ve gıdaların tatları geleneksel tekniklerle üretilen gıda ve ürünlere kıyasla daha lezzetlidir.
 • Organik ürünlerin geleneksel tarım ürünlerine tercih edilip tüketilmesi kalp krizine yakalanma gibi fiziksel rahatsızlıkların olasılığını düşürür. Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, organik ürünler inorganik ürünlere göre çok daha sağlıklıdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Günümüzde organik tarım çok zor..Organik tarım kolayda organik gübre bulmak zor..

Organik gübre denince ilk akla gelen hayvan dışısı..Keçi koyun inek gibi bilimum hayvanların dışkısı.Malesef ki öyle haddeye ulaştık ki artık hayvanlarda organik mıçmıyor..Verdiğimiz yemlerden dolayı..

Kişisel olarak yapmak isterseniz kolay..Yaylalarda yapılan hayvancılıkta suni hiç bir şey yok..Keçiler doğada doğuyor ve doğadan besleniyor..Dolayısıyla mıçtıklarıda dogal..Buralardan temin edilebilir..

 

Bu arada kırsal yol kenarlarında organik adı altında köylü satışlarınada güvenmiyorum..Köylü kılığına girmiş manavlar giibi geliyor hepsi

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Kınanın Faydaları

   AYAĞA YAKILAN KINA NASIL YAPILIR? FAYDALARI NELERDİR? Ödem kireçlenme lenfatik tıkanıklar yorgunluklar ayak soğukluğu.Kısacası tüm dolaşım sistemini açıp aktif hale getiriyor. Ayağa Yakılan Kına Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?   1 yemek kaşığı kına 2 yemek kaşığı elma sirkesi. Yeterli olması için en az 4 yemek kaşığı kına, 8 yemek kaşığı da elma sirkesi kullanın. Cam kavanozda ikisini birlikte bulamaç yapınız.. Kıvamını tamamlamak için biraz kaliteli su ekleyin

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Biberiye Yağının Vücudumuza Faydaları!...

   Biberiye Yağının Vücudumuza Faydaları! Hafızayı Güçlendirir Biberiye yağının kokusu hafızayı güçlendirme konusunda oldukça etkili. Unutkanlık sorunu yaşıyorsanız, evinizde ki belli noktalara ve kıyafetlerinize az miktarda biberiye yağı damlatabilirsiniz. Sonuçlarına şaşıracaksınız. Saç Dökülmesini Azaltır Biberiye yağı saça sağladığı faydalar için şampuan ve saç kremlerinde sıkça kullanılıyor. Düzenli kullanım halinde saç köklerini güçlendirerek, saç dökülmesi sorununun

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • İncirli Sütün İnanılmaz Faydaları...

   İncirli sütün inanılmaz faydaları İncirle süt bir araya geldiğinde sağlık açısından çok faydalı hale geliyor ve bir çok hastalığa şifa olarak kullanılıyor. İşte incirli sütün bir şifa olduğu hastalıklar ve kullanma formülleri… Kaynayan sütün içerisine 3 veya 4 tane incir atın. Daha sonra incirlerle beraber 5 dk kaynamasını sağlayın. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra incirli süt karışımını robottan geçirin. İncirler sütün içerisinde püre haline geldiğinde karışımı içebilirsiniz.

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Limon Soda Tuz Karışımı Churchill Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?..

   Limon Soda Tuz Karışımı Churchill Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Churchill (Çörçil) Nedir? Limon, soda, tuz karışımı ile yapılan içeceğe Churchill (çörçil) adı verilmektedir. Son senelerde adı çok duyulan limon, soda, tuz karışımı churchill nasıl yapılır? Churchill'in faydaları nelerdir? Çok içildiğinde Churchill'in zararları nelerdir? Halk arasında maden suyunun diğer ismi de sodadır. Çoğu zaman yemeklerin ardından şişkinliği gidermek için soda içilmektedir. Maden suyunun ş

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Zeytin Çekirdeğinin Faydaları - Zeytin Çekirdeği Yutmak

   [h=3]Zeytin Çekirdeğinin Faydaları - Zeytin Çekirdeği Yutmak[/h]Aşağıda okuyacağınız makale Bulgar ve ABD li bilim adamlarının yaptıkları çalışmalar temel alınarak hazırlanmıştır. Bu araştırmaların hepsinde zeytin çekirdeğinin boğaz boşluğundan mideye inene kadar eridiği gerek denekler üzerinde yapılan çalışmalar gerekse cihazlarla tespit edilmiştir.Otorite olarak kabul edilen uzmanlar en gelişmiş şartlarda dahi bir ilaç yapsa bu ilacı insanlar üzerinde test etmeden, senelerce hatta birkaç nesil

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

×
×
 • Yeni Oluştur...