Jump to content

Organik Sebze Tarımı


Olcix

Önerilen Mesajlar

Organik Sebze Tarımı

 

 

 

Organik sebze tarımı tarımda kullanılan en uygun seçeneklerden biri olma yolunda hızla ilerliyor. Ancak halen birçok insan ‘organik besinler sizin için daha mı iyi?’ gibi sorular soruyor ve bu konudaki şüphe ve endişeler de gittikçe artıyor. O zaman kendi bahçenizde nasıl organik tarım yapacağınızı ve kazanacağınız parayı nasıl hasat edeceğinizin detaylarını vermeden önce, sizlere organik tarım hakkında doğru bilgiler verelim. Organik tarım bitkilerin, sebze ve meyvelerin herhangi bir yapay çimlenme hızlandırıcı ya da kimyasal madde kullanmadan, sadece doğal yollar ile yetiştirilmesi ve büyütülmesidir.

Organik tarımın faydalarından birkaçını belirtecek olursak; organik tarım daha doğaldır ve organik tarımla yetiştirilmiş sebze ve meyvelerin tatları daha lezzetlidir.

Çevreyle dost olarak yetiştirilen organik bitkiler, diğerlerine göre daha fazla besin içerirler. Dahası, herhangi bir işlenme sürecine girmedikleri için besin değerlerinden ve tatların bir şey kaybetmezler.

 

Organik tarımla yetiştirilen ürünlerin faydalarına bakacak olursak, organik sebze ve meyve yetiştirilmesi göz önüne alınması gereken bir seçenektir.

Organik tarım hiç de gözüktüğü kadar zor değildir ve işleri yürütmenin değişik yolları vardır.

Organik Sebze Yetiştirmekle İlgili İpuçları

Gördüğümüz gibi organik sebze yetiştirmenin birçok faydaları mevcut. Bahçenizin sağlıklı bir şekilde yetiştiğinden ve besin değeri yüksek ürünler verdiğinden emin olabilmek için, aklınızda bulunması gereken bazı ipuçları şunlardır.

Gübre ve Güneş

Her şeyi bir kenara bırakırsak, ilk olarak emin olmanız gereken şey kullandığınız gübrenin kusursuz olup olmadığıdır. İşin sırrının yarısı, gübrenin verimliliğidir. Gübrenize malç, organik çimlenme hızlandırıcılar ya da toprak solucanları ekleyerek, gübrenizin verimliliğinden emin olunuz. Bunlar sebzelerinizin sağlıklı yetişmesine yardımcı olacaktır. Bunların yanında, bitkilerinizin günde en az 6 ila 8 saat arasında gün ışığı aldığından emin olmalısınız.

Bitki Seçimi

Bitki yetiştirme işine ilk defa başlıyorsanız bitki seçiminiz önemli olacaktır. Yapmanız gereken ilk şey, kolaylıkla kırılabilen, bozulabilen, hastalanan ve zararlı böceklerin hedefi olan bitkileri öğrenip bunlardan satın almamak, bunları yetiştirmemek olmalıdır. Bu sayede organik tarım işine yavaştan alışıp, daha kolay öğrenebileceksiniz. Yerel sebze satıcınıza, bu tür sebzelerin tohumlarını nereden bulabileceğinizi sorun ve daha sonra temin edin. Ek olarak, hastalıklara karşı dayanıklı olan bazı tür sebzeler mevcuttur. Organik tarımda kullanmak için bu tür sebzeler seçiniz.

Ekim Teknikleri

Ekim yapacağının bitkilerin türlerine göre, ekim tekniklerinizde değişiklik olabilir. Her bir ayrı paketin arkasında, gerekli talimatlar yazılıdır. Yine de aklınızdan çıkmaması gereken bazı kurallar vardır. Planınızı önceden yapın ve sebzelerinizi toprağa ekerken iki tohum arasında, maksimum olgunluğa eriştiklerindeki büyüklükleri kadar boşluk bırakın. Bazı tohumlar, önce bir kapta köklendirilip daha sonra toprağa dikilebilirler. Bazıları ise direkt olarak toprağa ekilir ya da dikilirler. Genç bitkilerinize, köklerinize, tohumlarınıza zarar verebilecek olan zararlı haşerelere ve böceklere karşı dikkatli olun.

Sonrası Bakımı

Ekim yaptığınız toprak ve gübre karışımının, ürünlerinizi yetişirken organik ve inorganik olarak zengin ve verimli olması gerekmektedir. Bunu da çeşitli organik maddeler ya da gübreyi malçlayarak yapabilirsiniz. Bitkilerinizi zararlı böceklerden korumak için, organik böcek ilaçları, zehirleri eklemeyi bir seçenek olarak düşünebilirsiniz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Tam ve Yarı Gölgede Yetişen 21 Sebze...

   Tam ve Yarı Gölgede Yetişen 21 Sebze Bahçenizin Benzersiz Mikro İklimini Değerlendirin Mikro iklim, çevresindeki alandan farklı olan küçük bir alanın iklimidir. Bahçenizin kısmen gölgede kalan bir kısmı, gün boyu tam güneş alan bir bölümden farklıdır. Gölgede kalan alan, doğrudan güneş ışığı altında kalmaması gereken sebzeleri yetiştirmek için ideal olabilecek bir mikro iklimdir. Yarı gölgeli bahçe alanları, serin mevsim sebzelerini ilkbahardan yaz başlarına kadar büyütme fır

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Çiçek ve Sebze Yetiştirme Sanatı...

   Çiçek ve sebze yetiştirme konusundaki deneyimlerimizi yazalım, aklımıza takılanları soralım, bitkiler konusunda muhabbet edelim' yetiştirdiğimiz bitkilerin fotoğraflarını paylaşalım diye bu konuyu açtım. Buyrun paylaşıma...

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Ev Yapımı Organik Bitki Hasere İlaçları(Homemade Organic Plant pesticides)...

   Ev Yapımı Organik Bitki Hasere İlaçları(Homemade Organic Plant pesticides)   Bahçe, balkon ve evimizde yetiştirdiğimiz bitkiler sık sık zararlı varlıkların saldırısına uğrar. Envai çeşit böcekler, mantar hastalıkları bitkilerimizi perişan eder, hatta öldürür. Bu da bizi çevreye zararlı olduğunu iyi bildiğimiz bir takım tarım ilaçları kullanmak zorunda bırakır. Genelde bu ilaçları bilinçsizce kullanırız. Doğru zamanda, yeterli dozda ilaç kullanmak çok önemlidir. Yanlış zamanda yapılan ilaçlama

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...