Jump to content

Çörek Mantarı


Alyadua

Önerilen Mesajlar

corek-mantari-nasil-yetistirilir_646x340.jpg

Latince adı ''Boletus edulis'' olan çörek mantarı Türkiye'de ihracatı yapılan önemli ve değerli mantar türlerinden biridir. Yaz aylarında ormanlardan toplanır. Fındığı andıran hoş bir tada sahiptir. Kurutularak saklanabileceği gibi yağ içinde bekletilerek de kullanılabilir.

Çörek mantarı nasıl yetiştirilir?

Mantarlar bitkilerde olduğu gibi kendi besinlerini üretmek için klorofil içermezler. Bu nedenle mantarlar, yaşayabilmek için başka canlılara ya da atıklara ihtiyaç duyar. Makro mantarlardan biri olan çörek mantarı mikorrhiza özelliğe sahiptir. Yaşamı özel bir ortam gerektirir. Çeşitli ülkelerde kültüre alma çalışmaları yapılmakla birlikte, henüz kültürle üretimi yapılamamaktadır. Yapılan çalışmaların büyük bölümü doğal ortamında, ormanlardaki mantar popülasyonunu artırmaya yöneliktir.

Çörek mantarı nasıl bir mantardır?

Yarım küre formundaki şapkası yayvan ve tümsektir. Şapkasının ve sapının şişkince görünümünden ötürü çörek mantarı olarak bilinir. Islandığında yapışkan ve parlak bir hal alır. Şapka rengi kestaneden soluk kahverengiye değişiklik gösterir. Şapkasının kenarları daha açık renklidir. Sapı gövdesinden aşağıya doğru şişkincedir. Sapın üst kısmı daha ince, damarlı ve soluk beyaz renklidir. Etli kısmı genç mantarlarda beyazımsı, olgun mantarlarda sarımsıdır. 20 cm uzunluğa kadar büyüyebilir.

Çörek mantarı nerede yetişir?

Çörek mantarı asit oranı yüksek kalkerli topraklarda yetişir. Özellikle kayın ve ladin ağaçlarının altında, yaprak çürüntülerinin üzerinde çıkar. Haziran - Ağustos, Eylül - Ekim ayları arasında toplanır. Hoş bir kokuya sahiptir. Tadı fındığı andırır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Benzer Konular

    • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

      Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

      , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
  • Yeni Oluştur...