Jump to content

Çilek Pastalarda Nasıl Kullanılır?


Alyadua

Önerilen Mesajlar

cilek-pastalarda-nasil-kullanilir_646x340.jpg

Bahar aylarının en sevilen meyvelerinden olan çilek, pasta yapımında yaygın olarak kullanılır. Çilek mevsiminde taze olarak kullanıldığı gibi, daha sonra buzlukta dondurularak da kullanılır. Pasta çeşitleri oldukça rağbet gören çilek, meyveli ve çikolatalı pastalarda tek başına kullanıldığı gibi çeşitli meyvelerle kombine edilerek de kullanılır.

Çileği satın alırken diri ve renklerinin canlı olmasına dikkat etmek ilk planda gelir. Özellikle pasta üzerinde kullanılacaksa pastanın güzel ve iştah açıcı görünmesi için bu çok önemli bir unsurdur. Ayrıca çilek çok kumlu ve çamurlu olduğundan yıkamak ve temizlemek de ayrı bir özen gerektirir. Özellikle yeşil yapraklarını temizlerken görüntü açısından meyvenin zedelenmemesine de dikkat edilmelidir.

 

  • Çilek özellikle pasta üstünü süslemek için çiğ olarak kullanılır. Eğer çilekler üzerine konulacaksa pastanın şekline uyacak bir biçimde dik olarak belli bir düzende dizilir. Pasta katlarında kullanılacaksa ikiye ya da üçe kesilerek ara katlara sürülen kremanın üzerini dolduracak şekilde yerleştirilir.
  • Çilek bazı pasta türlerinde pişirilerek de kullanılır. Pişirildikten sonra ezilen çilek nişasta ve su ile birleştirilerek hazırlanır. Hazırlanan bu sos pastanın üzerine çilekleri yerleştirdikten sonra pastanın üzerini kaplamak için kullanılır. Bu şekilde hazırlanan pastalarda hem kullanılan çileklerin rengi değişmez hem de göze hoş gelen bir sunum oluşturur.
  • Bazı pasta türlerinde ara katları ıslatmak için çilek suyu kullanılır. Su ile kaynatılan çilekler süzgeçten geçilerek süzülür. Ilık çilek suyunun içerisine bir miktar şeker katılarak kullanılır.
  • Çilek pastaları hazırlanırken yapılan krema için de kullanılır. Hazır olarak satın alınabileceği gibi çileklerin pişirilerek püre haline getirilmesi ile de hazırlamak mümkündür. Kremayı hazırlarken süt, un, nişasta ve şeker karışımına bir miktar da hazırlanan bu püreden katılarak pembe renkli bir krema elde edilerek pastalarda alternatif bir görüntü oluşturulabilir.
  • Jöleli pastalarda da çilek kullanımı çok yaygındır. Çilek püresi hazırlandıktan sonra biraz beklenir. Daha sonra jelatin yaprakları ve soğuk suyla birleştirilerek jöle hazırlanır. Pasta üzerini süsleme işlemi yapıldıktan sonra jöle üzerine dökülerek kaplanır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...