Jump to content

Doberman Nasıl Eğitilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Alman kökenli bir köpek olan doberman ilk defa Almanya'da üretilen bir ırktır. Tüyleri kısa ve parlaktır. Yetişkin bir erkek doberman 45 kiloyu görebilir. Dişileri ise 35 kiloyu görebilirler. Ortalama 12 yıl yaşayabilirler. Çok güçlü ve akıllı köpektir. Öğretilmek istenilen bir komutu en fazla 5 tekrarda öğrenebilirler. Hızlı çevik ve eğitilebilir bir cinstir. Peki, doberman nasıl eğitilir?

 

 

Genel bakım

 

 

Dobermanlar genel olarak apartman köpeği değildirler. Fakat apartmanda beslemek zorundaysanız günlük enerjilerini mutlaka artırmak gerekir. Çok titiz bir ırktır doberman. Hem kendilerinin hem çevrelerinin düzenli temizliği yapılmalıdır. Çünkü bazen kendi salyalarının damladığı suyu bile içmeyecek kadar titizlenebilirler.

 

 

Dobermanlar 6 aylıktan 2.5 yaşına kadar eğitime açıktırlar. Ama genel olarak 10-12 aylıkken eğitimine başlanmaları tavsiye edilir. Evde eğitim vereceksiniz 6 aylıkken başlamalısınız. Diğer ırklarda olduğu gibi yanlışlıklara çok açık değildirler. Hataların telafisi yoktur. O yüzden profesyonel eğitmenler tarafından eğitilmelidirler. Dobermanlarda gelişme başlamasının ardından eğitim almamışlarsa ya da sahipleri hakimiyetin kendi üzerinde olduğunu belli etmemişse komutlara itaat etmeme ve sahibini dinlememe gibi sorunları oluşur. O yüzden mutlaka eğitilmelilerdir. Eğitimi alırlarsa sahibine ve ailesine son derece sadık kalırlar.

 

 

Eğitim

 

 

Temel itaat eğitimlerini 5 haftada tamamlarlar. Eğitim öncesi bilinmesi gereken en önemli şey dobermana yapılacaklarını ve yapamayacaklarını komut halinde öğretirken, bu öğretiler asla yer değiştirmemelidir. Yoksa çok ciddi bir bocalama yaşarlar.

 

 

Özellikle yavruyken eğitirken pozitif eğitim (şiddet içermeyen) eğitim ile eğitilmelilerdir. Pozitif eğitim genelde doğru yaptığında ödül verme ile olur. Böylelikle köpek doğru yaptığında ödüllendirileceğini düşünür ve komutu yerine getirir. Böyle olan eğitimler ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek davranış bozukluklarını engeller. Eğitim seanslarını kısa ve sık olarak yapmaya özen gösterin. Uzun tutarak sıkmamaya özen gösterin.

 

 

İlk önce “otur” “kalk” gibi temel itaat komutları ile başlayın ve öğrendikçe ilerletin. Fakat öğrendikten sonra bile bir süre devamlı tekrar edin. Yeni bir komut öğretirken bile arada eski öğrendiklerini tekrar edin.

 

 

Köpeğinizi eğitirken köpeğinde kendinizin de zevk almasına dikkat edin. Bu şekilde bağlarınızı güçlendirin ve köpeğinizle mutlu bir hayat ilerletin.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu köpek cinsiydi degil mi, sahibini bile parçalayan? Allah akıl fikir versin insanlara, gösteriş olsun tuhaf tuhaf hayvanlar besliyorlar. Tuhaf köpekleri, birbirinden farklı 2 cins köpegin birlesmesiyle olustururlarmis. Insanlarin güzel,güçlü veya saldirganlik özelliklerine sahip olsun diye kendi egolarina hitap eden köpek cinsi yaratmalarini hic hos bulmuyorum. Resmen dogada olmayan bir cinsi yaratiyolar. O hayvanlara da yazik. Dogada kendiliginden var olmayan bir hayvan, insan yaratimi olan bir hayvan bence nefes aldigi her an aci cekiyordur. Köpek besleyecek olan kari,kiz tavlamak, cevreden köpegi var dedirtmek icin beslemesin lutfen. Gercekten bir hayvan bakiminin sorumlulugunu ve ona ölene dek bakabilecek merhameti ve sevgiyi barindiriyorsa icinde sahiplensin. Bizim mahallede petshoplarda dunya paraya satilan cins kopekler türedi. Allahtan dünya iyisi bir teyzemiz var da sabah aksam hepsine mama ve su veriyor. Mahalleli de sikayetci degil köpeklerden sukur. Ama yazik o köpeklere,insan yanasti mi sevecek diye sokuluyorlar. 2 günluk keyif icin bir canla oynanmaz. Ne istedigini ve sorumluluklarini bilmeyenler talep ettigi icin petshoplar hala para kazanabiliyor, bir cana bakamayacak kimse hayvan sahiplenmesin. Bir de rica ederim bu cins gibi vahsi köpeklerinizi gezdirirken agizlik takin, ufacik cocuklari korkutuyorlar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...