Jump to content

Kedi Tüyleri Nasıl Kesilir?


Alyadua

Önerilen Mesajlar

Sağlık sorunları, sıcakta kedinin kendini rahat hissetmesi, eve çok fazla tüy dökmesi gibi çeşitli sebeplerle kedilerin tüyleri kesilebilir. Genellikle uzun tüylü kediler için tercih edilmekle beraber diğer kedilerde de uygulanabilir bir işlemdir.

Tüylerin kesilmesi tıraş ettirme ve tüyleri kısaltma olarak ikiye ayrılır. Tıraşın değişik türleri vardır; “line cut” denen modelde kedinin göbek kısmındaki tüyler tıraş edilir, sırtında ve kuyruğundaki tüyler bırakılır. “Lion cut” isimli modelde ise gövde tamamen tıraş edilip kafa, patiler ve kuyruk ucundaki tüyler bırakılır. Tıraş işlemi sonrasında kedinin tüylerinin eski haline dönmesi kedinin cinsine göre farklılık gösterir. Bu süre ortalama 1,5-2 aydır. Kedi tüyleri genellikle veterinerde veya pet kuaförlerinde tıraş ettirilir. Uysal olan kedilerin tıraşı evde de yapılabilir.

Kedilerin tıraş edilmesi çok hassas bir konudur. Bunun iki nedeni vardır. Birincisi, tüyler kedinin cildini koruduğundan tıraştan sonra kedinin cilt kanseri olma ihtimalidir. Tıraştan sonra kediyi güneş ışığı ve yaralanmalardan korumak gerekir. Ayrıca tüyler ısı dengesini ayarladığından tıraştan sonra ısı değişikliğine karşı da kediyi korumak gerekir. İkincisi ise tıraş işlemi tıraş makinesi yardımıyla yapıldığından ve kediler tıraş makinasının sesinden korktuklarından tıraşın genelde anestezi kullanılarak yapılmasıdır. (Daha sakin kedilerde anesteziye gerek kalmadan tıraş işlemi gerçekleştirilebilir.) Anestezi tehlikeli bir işlem olduğundan çoğu kedi sahibi bu yolla kedilerin tıraş edilmesini önermez. Anestezi kullanılarak yapılan tıraşlarda anestezi sonrası süreçte kedide meydana gelebilecek rahatsızlıkları önlemek amacıyla kedilerin gün boyu gözetim altında tutulması da faydalıdır. Bunun dışında tıraş sonrasında bazı kedilerin psikolojilerinin bozulduğu da gözlemlenebilir. Mama yememe, tuvaletini yapmama ve kusma ya da bir yerlere saklanma, iletişim kuramama durumlarıyla karşılaşılabilir. Bunlar genelde geçici durumlardır.

Tüylerin kısaltılması ise kedilerin daha rahat hareket etmesi, temizlenme işlemini daha kolay yapması gibi sebepler bakımından kedi için oldukça faydalıdır. Kişi bu işlemi evde tüy kesme tarağı yardımıyla kendisi de yapabilir. Bu işlem kedi yıkanıp kurutulduktan sonra yapıldığında daha faydalı olur.

En önemli nokta, kediler için en doğru ve en sağlıklı olan yöntemi bulmaktır. Olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına her kedi sahibinin bu konuda iyi düzeyde bilgi sahibi olması gerekir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Hıdırellez de Neler Yapılır Nasıl Dua Edilir

   Dünyada 6 Mayıs bereket bolluk sağlık talih kısmet şifa uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerın kabul edildiği gün olarak kabul edildiği gündür.     Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar tüm gece boyunca gezerler.     Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Eğer sizinde dilekleriniz bulunursa bugün yerine gelir.Bakalım kimin ne dilekleri var kimin dilekleri kabul olacak.     Hızır v

   , Yer: Dilek Duaları

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...