Jump to content

Kuzey Amerika Kıtasında Ulaşım Nasıldır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Milyonlarca insanın yaşadığı, aynı zamanda sene içinde pek çok turistin ziyaret ettiği Kuzey Amerika kıtası, gerek kara yolu, gerek hava yolu, gerek ise deniz yolu ile ulaşım türlerine açık bir coğrafyayı teşkil eder. Şehirler arası uçak ya da araba kulllanılabilirken, aynı şekilde Kanada ve Meksika gibi ülkelere geçişler sırasında da bu yollara başvurulabilir.

 

 

Kuzey Amerika kıtasında Amerika Birleşik Devleri bulunduğu için, bu ülkenin şehirleri arasında her çeşit ulaşım yöntemi kullanılır. Söz konusu yöntemler arasında hava yolu ve kara yolu dikkat çeker. Kara yolu ulaşımında özel otomobiller, otobüsler ve trenler kullanılırken, tren yolu için ise güzergah üzerindeki kentlere seyahat edilmesi sağlanır. Tren yollarının daha çok batı-doğu güzergahında olduğu düşünülürse, kuzeyden güneye pek fazla tren seferinin yapılamadığı gözlemlenebilir.

 

 

Amerika ve Kanada ülkelerinde benzinin ucuz olması, kişilerin daha çok kendi araçları ile yolculuk yapmalarına fırsat sunar. Aynı şekilde, yalnızca Amerika içinde değil, Meksika'ya ya da Kanada'ya geçişlerde de özel araçlar kullanılabilir. Araba tercih etmeyenlerin trenle yolculuk yapmaları gerekir.

 

 

Gerek uzak, gerek yakın kentler arasında hava yolu ulaşımları da sıklıkla gerçekleştirilmesi bu kıtayı gelişmiş ve zengin kılar. Chicago'dan Los Angeles'a gidecek olan kişilerin hava yolunu kullanması önerilir. Bunun gibi uzak şehirler arasında daha çok uçak kullanılır.

 

 

Her ne kadar kıtanın üç taraftan denize kıyısı olsa da, deniz ulaşımına rağbet hem çok düşüktür, hem de çok fazla sefer yoktur. Deniz yolu ile şehirler ya da ülkeler arası geçişlerde çok zaman kaybı yaşanır. Ancak kıtadan adalara olan güzergahlarda uçaklar ile birlikte gemiler de kullanılır.

 

 

Önemli Noktalar

 

 

Amerika Birleşik Devletleri'nde araba kiralama ücretleri son derece ucuzdur. Benzin de uygun fiyatlı olduğu için seyahat etmeyi isteyenlerin kara yolunu tercih etmeleri önerilir.

 

 

Trenle seyahatten hoşlananlar için pek çok durağı ve ilginç istikametleri ile tren seferleri denenebilir. Ücretler çok pahalı olmasa da, çok ucuz da değildir. Ancak trenler gayet konforludur.

 

 

Hava yolu ulaşımları en sık tercih edilen ulaşım türleri arasında gelir. Ulusal ya da uluslararası uçuşlar bu anlamda mümkündür.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...