Jump to content

Kuzey Amerika Kıtası Trenle Nasıl Gezilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Dünyanın pek çok noktası olduğu gibi, Kuzay Amerika kıtası da gezginler açısından önemli ve ilgi çekicidir. Gerek Kanada ile Amerika Birleşik Devletleri'nin bu topraklarda yer alması gerek ise pek çok büyük kentin bu kıtada bulunması tren gibi alternatif ulaşım yollarını gezginler için öne çıkartır.

 

 

Kıtanın en büyük kentlerinden birisi olan Chicago, bir liman kenti olduğu için de dikkat çekicidir. Bu anlamda aynı zamanda doğuda bulunan bu kente olan ilgi de yoğun olduğu için, farklı iki güzergah çizilerek hem pek çok kent görülür, hem de Chicago gibi uğrak bir yer ziyaret edilmiş olur. Söz konusu güzergahlardan ilki, en batı kentlerden birisi olan Sacramento'dan enlemesine uzanan bir yolu oluşturur.

 

 

Sacramento-Chicago Hattı: En batı kentlerden birisi olan Sacramento, başlangıç noktası olarak kabul edilir ve rota çizilir. Sürekli doğu yönüne doğru gidilerek 7 eyalet geçilerek Chicago'ya varılması mümkündür. Tren istasyonları pek çok ufak yerleşim yerinde olsa da, ana kentler olarak sırası ile Reno, Salt Lake City, Denver, Omaha ve Chicago görülebilir. Bu şekilde güzel bir tur gerçekleştirilebilir.

 

 

Los Angeles-Chicago Hattı: Öte yandan yine bir batı kenti olan Los Angeles'tan Chicago'ya trenle ulaşım mümkündür. Bu güzergahta pek çok kent görülebilir. Sırası ile Tucson, Meksika sınırındaki El Paso, San Antonio, Dallas, Little Rock ve St. Louis tren ile gezilebilir. Sınıra yakın, güney kentlerinden geçmeyi istemeyenler için alternatif olarak Kansas City üzerinden de Chicago'ya erişim mümkündür.

 

 

Kanada ve Meksika Geçişleri: Dileyen gezginler Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeyinden tren ile Kanada'ya da geçebilir. Güney sınırında ise Meksika'ya giriş mümkün olur.

 

 

Kuzey Amerika Kıtası Trenle Gezilirken Dikkat Edilecekler

 

 

Kuzey Amerika kıtasının geneli Amerika Birleşik Devletleri'ne ait şehirlerden oluşsa da, kıtanın Kanada gibi önemli bir ülkesi de bulunur. Toronto şehri başta olmak üzere çeşitli tren istasyonları ile gezginlere bu ülkede de seyahat fırsatı sunulur.

Amerika vizesi olduğu müddetçe komşulara seyahat sorun olmayacaktır.

Tren bileti ücretleri ortalama seviyelerdedir.

Tren yolları daha çok batı- doğu çizgisinde olduğu için şehirler de bu rotalara uygun şekilde gezilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...