Jump to content

Ekru Psikolojiyi Nasıl Etkiler?


Alyadua

Önerilen Mesajlar

Açık renk tonuna sahip olan ekru birçok renkle uyumludur ve iç açıcı bir özelliği vardır. Bu rengin insan psikolojisi üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunur.

Ekru renginin psikoloji üzerindeki ilk etkilerinden biri pozitif bir enerji oluşturmasıdır. Özellikle durgun insanları harekete geçirici ve neşe vererek etkinliğe itici bir özelliği vardır. Kapalı mekanlarda geniş alanlar üzerinde kullanılması (duvarlar, koltuk kılıfları, zemin döşemeleri vs ) insana huzur verir. Stresten uzak durulmasını sağlar. Dingin bir hava oluşturur. İnsanların birbirleri ile olan sosyal ilişkilerini iyileştirici yönde etkiye sahiptir. Karşılıklı psikolojik iyileşmenin püf noktasıdır. Bu renk kıyafet seçen kişiler karşı tarafa çoğu zaman güvenilir bir izlenim verir.

Psikolojik olarak tokluk hissi verebileceği için restoranlarda fazla tercih edilen bir renk değildir. Kişiyi daha asil bir havaya sokar ve özgüven kazandırır. Kış aylarında kıyafet için bu rengin kullanılması tavsiye edilmez. Bu renk kıyafetin ince olduğu psikolojisi oluşturarak üşüme hissi uyandırabilir.

Kitap kapaklarında sıkça kullanılan bir renktir. Nedeni ise başlanılan bir işi çok çabuk bir şeklide bitirme psikolojisi oluşturmasıdır. Özellikle kalın kitapların kapakları bu renkle basılarak çabuk okumayı aşılar. Açık ofis sistemi ile çalışılan iş ortamlarında da bu özelliği nedeni ile sıkça kullanılır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...