Jump to content

Kivi Nasıl Yetiştirilir?


Alyadua

Önerilen Mesajlar

Ana vatanı Çin olan kivi kış aylarında yapraklarını döken, asma gibi sarıcı gövde kısmına sahip olan bir bitkidir. Bilinen 50 çeşidi bulunan kivinin meyve kısmı yumurta biçiminde, kahverengi-yeşil kabuklara sahiptir. Meyvenin üstü ise tüysü bir yapı ile kaplıdır.

Kivi yetiştirmek için en uygun yerler kış aylarının ılık, yaz aylarının sıcak ve nemli geçtiği bölgelerdir. Türkiye'de en çok Kuzey Marmara, Batı ve Doğu Karadeniz'de yetişen kivi büyüme ve gelişme dönemlerinde ortalama 20 derece sıcaklık ister. Kivi gün ışığını seven bitkilerdendir. Bunun için özellikle büyüme döneminde günde 16 saat gün ışığı görmesi gerekir.

Kivi yetiştirirken bahçe yerinin seçilmesinde dikkat edilecek en önemli nokta iyi güneş alan ve soğuk havanın etkisinin az hissedileceği yerlerin seçilmesidir. Kivi rüzgardan olumsuz etkilenen bir bitkidir. Rüzgardan korunması gerekir.

Kivinin tomurcukları bahar aylarında patlar. Bitkinin çiçek dökümlerinin azalması için kış aylarında 7 derece sıcaklığa ihtiyaç duyar. Yaz aylarında görülen yüksek sıcaklık değerleri ise kivi için olumsuzluk oluşturmaz. Sadece sulama isteğini arttırır.

Toprak olarak oldukça seçici olan kivi ağır topraklarda gelişim gösteremez. Kivi işlenebilen, organik madde olarak zengin, drenajı ve su tutma kapasitesi düşük toprakları ister. pH değeri nötr olan toprakları seven kivi için en uygun topraklar ise kumlu topraklardır.

Kivi yetiştirmeye başlamadan önce ekimin yapılacağı alanların sürülmesi gerekir. Alan düzeltilerek gübreleme işlemi yapılmalıdır. Gübrelerin organik olması verim açısından önemlidir.

Kivi dikimi için en uygun dönem ilkbahar ya da sonbahar aylarıdır. Eğer bölgede don riski varsa dikimin ilkbaharda yapılması gerekir. Erken verim elde etmek açısından dikimde seçilecek fidanların en az iki yaşında olması gerekir. Dikim yaparken dişi ve erkek bitkiler bahçeye eşit oranda dağıtılmalıdır. Fidanlar bahçenin 30 cm derinine dikilir. Dikilen fidanların kök boğazı etrafına kümbet yapılması önerilir. Bunun amacı fidan gövdesini aşırı sıcak ve soğuktan korumak ve su birikimini önlemektir.

Kivi yetiştiriciliğinde sulama en önemli noktalardandır. Bitki dikimden sonraki sene haftada 3 kere iki saat sulanmalıdır. Kivi olgunlaştıkça su isteği artış gösterir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Dua Nedir?Neden,Nasıl Kabul Olur Ya Da Olmaz?

   İnsanın fıtratı şiddetle duayı istemektedir.Cenab-ı Hakk dahi "Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var?" var mealindeki "De ki : (Kulluk ve) yalvarmanız olmazsa Rabbim size ne diye değer versin?"(Furkan,25/77) ve ayrıca "Bana dua edin,cevap vereyim."(Mü'min,40/60) diyerek emrediyor. Eğer desekki "Birçok defa dua ediyoruz,kabul olmuyor.Halbuki ayet geneldir; her duaya cevap var" diyerek ifade ediyor. Cevap olarak:Cevap vermek ayrıdır,kabul etmek ayrıdır.Her dua için cevap vermek var;fa

   , Yer: İslamiyet

×
×
 • Yeni Oluştur...