Jump to content

Ravent Nasıl Yetiştirilir?


Alyadua

Önerilen Mesajlar

ravent-nasil-yetistirilir_646x340.jpg

Işgın olarak da bilinen ravent çok yıllık bir bitkidir. Ana vatanı Uzakdoğu olan bitki Türkiye'de en çok Doğu Anadolu'da görülür. Kendine has bir koskusu olan raventin yaprakları büyük ve ince kenarlıdır.

Ravent tohumları ile çoğaltılır. Bitkinin kanatlı ve kahverengi olan tohumları ortalama 8 mm uzunluktadır. Tohumların çimlenmesi için 5 derece sıcaklık gerekir. Ravent bitkisinin tohumları çimlenmeye dördüncü günde başlar. Bu süreç 15 gün boyunca devam eder. Işık çimlenmeyi olumsuz etkileyen faktörlerdendir. Bu sebeple çimlenmenin karanlık yerlerde yapılması önerilir.

Ravent ılıman iklimde yetişme imkanı bulan bir bitkidir. Soğuğa da dayanıklı olan bitkinin yapraklarının oluşması için 12 derece sıcaklık gereklidir. Bitki en verimli gelişmeyi 18 derece sıcaklıkta sağlar. Bitki 0 derecede kısa bir sürede zarar görmese de zaman içerisine donmaya başlar. Bitkinin gelişimi için ani sıcaklık değişimi oldukça zararlıdır. Ravent nemi çok sevse de aşırı nem değeri bitkinin yapraklarında çürüme meydana getirir. Bitkinin yetişmesi için en ideal nem oranı %70'dir.

Ravent toprak seçmeyen bir bitkidir. Ağır topraklarda yetişen raventlerin büyümesi daha yavaş olur. Fakat birim alandan elde edilen ürün oranı artar. Bitkinin yetişmesi için en uygun topraklar kumlu ve tınılı topraklardır.

Ravent yetiştirirken toprakta taban suyu seviyesinin 1 metrenin altında olması gerekir. Aşırı sulama bitki köklerinin çürümesine neden olur.

Ravent ekiminin yapılmaya başlandığı ilk sene gübreleme çok önemlidir. Kumlu ve ağır killi topraklarda yetiştirilmeye başlanmadan önce toprağın doğal gübre ile gübrelenmesi gerekir. Gübre toprağın 30 cm altına uygulanır.

Ravent için en uygun dönem sonbahar ve ilkbahar aylarıdır. Eğer bitki kış aylarında don olayları yaşanan bölgelere dikilecekse ilkbahar ayı tercih edilmelidir. Dikimi yapılan bitkinin üstünün kapatılması gerekir. Bitki dikildikten 3 sene sonra her sene Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açmaya başlar.

Ravent hasadı dikildikten en az bir sene sonra yapılır. Hasat bitkide çiçek sürgüsü oluşmadan yapılmalıdır. Sapların hasadı kırılarak yapılır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Dua Nedir?Neden,Nasıl Kabul Olur Ya Da Olmaz?

   İnsanın fıtratı şiddetle duayı istemektedir.Cenab-ı Hakk dahi "Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var?" var mealindeki "De ki : (Kulluk ve) yalvarmanız olmazsa Rabbim size ne diye değer versin?"(Furkan,25/77) ve ayrıca "Bana dua edin,cevap vereyim."(Mü'min,40/60) diyerek emrediyor. Eğer desekki "Birçok defa dua ediyoruz,kabul olmuyor.Halbuki ayet geneldir; her duaya cevap var" diyerek ifade ediyor. Cevap olarak:Cevap vermek ayrıdır,kabul etmek ayrıdır.Her dua için cevap vermek var;fa

   , Yer: İslamiyet

×
×
 • Yeni Oluştur...