Jump to content

Kahramanmaraş Mezar Şapelleri


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

kahramanmaraş - kahramanmaraşın gezilecek yerleri - kahramanmaraş kiliseleri

 

 

Kahramanmaraş Elbistan ilçesi Turunçlu Köyü’nün bulunduğu vadide mezar şapelleri, bir takım konutlar ve sarnıçlara rastlanmıştır. Turunçlu Köyü’nde bulunan şapeller iyi bir durumda günümüze ulaşabilmiştir. Bunlardan 1 numaralı şapelin giriş alınlığı üzerinde kabarmalar bulunmaktadır. Bu kabartmalarda yan yana kadın ve erkek figürleri işlenmiştir. Girişin yanlarında birer sütun olup, buradan basamaklarla şapelin içerisine girilmektedir. Şapelin iç kısmı yanlara ve ileriye doğru genişlemektedir. Ayrıca buradaki duvarlara nişler açılmıştır. Şapel içerisinde bezeme ile karşılaşılmamıştır.

 

 

Bu şapelin yanında bulunan ve 2 numaralı şapel olarak anılan şapel ile 1 numaralı şapel aynı şekilde, aynı plan düzeninde yapılmıştır.

 

 

Elbistan ilçesine 20 km. uzaklıkta bulunan Ufacıklı Köyü’nde de üç Bizans şapeli ile karşılaşılmıştır. Bu şapeller günümüze oldukça iyi durumda gelebilmiştir. Bunlardan 1 numaralı şapelin içerisine girişten sonra merdivenlerle inilmektedir. Şapelin köşeleri yivli kabarmalı, duvara bitişik yarım sütunlarla çerçeve içerisine alınmıştır. Bu sütunlar Bizans sanatının en belirgin örnekleri olan akantus yapraklı başlıklara sahiptir. Şapelin yan duvarlarında ve girişin karşısına rastlayan duvarda nişler bulunmaktadır. Bu şapel içerisinde de bezeme ile karşılaşılmamıştır.

 

 

Ufacıklı Köyü’ndeki 2 numaralı şapel diğer iki şapelden daha geniştir. Girişten sonra ulaşılan en son oda altıgen planlı olup, bu odanın köşelerine de duvarlara bitişik yarımşar sütunlar yerleştirilmiş ve böylece giriş belirtilmiştir. Diğer şapellerden farklı olarak, dışarıya açılan bir penceresi vardır. Buradaki diğer şapel (3.numaralı şapel) 1 ve 2 numaralı şapellere plan düzeni olarak benzemektedir. Girişte duvara bitişik akantus başlıklı ikişer sütun bulunmaktadır. Ayrıca giriş alınlığı üzerinde diğer şapellerde görülmeyen, Geç Roma veya Erken Bizans döneminde sık sık kullanılmış olan kartal motifi kabartma olarak işlenmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...