Jump to content

Sri Lanka'nın İklimi Nasıldır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Asya'nın güneyinde bulunan Sri Lanka Hindistan'a yaklaşık olarak 30 km uzaklıktadır. Sri Lanka tropikal iklimin belirgin olarak görüldüğü ülkelerden bir tanesidir. Sıcaklık değerleri yıl içerisinde değişmez. Genel olarak sıcaklıklar 30 derece civarındadır. Fakat ülkede dağlık bölgeler de bulunur. Yükseltinin de etkisi ile yıllık sıcaklık ortalamaları yüksek kesimlerde 16-17 derece civarlarındadır. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklıklar da 5 derece kadar fark eder.

 

 

Sri Lanka sıcak olmasının yanı sıra oldukça nemli bir ülkedir. Nem oranları gündüz %70 civarındayken gece %90'lara kadar çıkar. Yağmur zamanları bölgeler arasında farklılıklar gösterir.

 

 

Aralık-Mart arasındaki dönemde kuzeydoğu bölgeleri muson yağmurlarına maruz kalır. Nisan-Haziran ve Ekim-Kasım arasındaki dönemde ise güneybatı kısımları muson yağmurları etkisi altına girer. Kuru kesimler yıllık ortalama 1000 mm yağış alırken, çok yağış olan dağların doğu yamaçlarında bu rakam 5000 mm'ye kadar çıkar.

 

 

Ülkenin batı kısımları yağışlı geçtiği için ormanlık alanlar fazladır. Orman olmayan yerlerde otlar ve çimenlikler ile kaplıdır.

 

 

Tropikal iklim özellikleri görüldüğü için yıl boyunca sıcaklık değerleri fazla değişmez. Ülkeyi ziyaret etmek için yağışların az olduğu Temmuz, Ağustos ve Ekim ayları tavsiye edilir. Fakat yağış olduğu zamanlarda da yaşam diğer tropikal ülkeler gibi zor olmaz. Bu nedenle yıl boyunca ziyarete uygundur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...