Jump to content

Savcı Mesleği Ve Özellikleri


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Cumhuriyet Savcısı Adalet Bakanlığı'na bağlı , kamu davası açmaya yetkili , 657 sayılı devlet memuru kanuna tabi, A sınıfı memur statüsünde bulunan kişilerdir. Adalet sisteminde yer alan hakim ve avukatlar ile birlikte kamu düzeninin sağlanması amacı ile devlete bağlı olarak çalışır.

 

 

Savcı olabilmek için yurt içinde yer alan üniversitelerin veya yurt dışında denklik verilen üniversitelerin hukuk fakültelerinden mezun olma şartı bulunmaktadır. Ayrıca ihtiyaca göre Adalet Bakanlığı’nın açmış olduğu ve ÖSYM tarafından yapılan adli hakimlik sınavdan, o yıl için belirlenen puanı almak, akabinde de adalet bakanlığı tarafından yapılan sözlü mülakattan geçmek gerekmektedir. Adalet Bakanlığı'nın sınavından başarı elde etmiş olan savcı adayları iki sene boyunca stajyer savcı olarak görev yaptıktan sonra , savcı olmaya hak kazanırlar. Stajer savcılar yaklaşık ikişer ay süre ile Cumhuriyet Başsavcılıkları ve Yargıtay Ceza Dairelerinde staj yaptıktan sonra , kalan sürelerde eğitim dairesinde eğitimlerini tamamlarlar.

 

 

Savcının görevleri kısaca kamu davası açma, soruşturmayı yönetme ve delilleri toplanması için gerekli emirleri verme, gerekli emniyet tedbirlerinin alınması için kolluk görevlerine talimat verme, kesinleşen cezaların infazının sağlanmasıdır.

 

 

Toplumun genel algısı aksine hakimler, savcılar ve avukatlar arasında hiyerarşik bir düzen bulunmamakla birlikte her üç kurum da kamu görevini yerine getirmektedir.

 

 

Savcıların görev yerleri adliye olan her il ,ilçe olabilir. Mesleğinin ilk yıllarında atanmaya bağlı olarak genellikle taşra görevi yapan savcılar, kıdem artışı ile birlikte merkeze atanmaktadır. Savcılar belirli sene görev yaptıktan ve şartları taşıdıktan sonra birinci sınıfa yükselirler. Birinci sınıfa yükselen savcıların il cumhuriyet başsavcısı olma şansı doğar. Savcılar kendileri emekli olmak istemedikçe 67 yaşına kadar görevlerini sürdürebilmektedirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...